Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Tırnakta İltihap Durumunda Ne Yapılmalı?

Tırnaklarımız bilindiği gibi hijyen şartlarından en çabuk şekilde etkilenen kısımlar arasındadır ve istenilen hijyen sağlanamazsa ne yazık ki tırnaklarımızın sağlığı zamanla kötüye gidebilir. Bu durum genellikle tırnaklarda iltihap veya mantar oluşumu ile kendini gösterir. Tırnakların bakımı ve temizliği düzenli olarak yapılmadığı zaman istenmeyen durumlar ortaya çıkar. Bu tür durumlarda oluşan iltihaplanmalar tırnağa ciddi zararlar verir. Sizlere bu yazımızda tırnakta iltihap oluşumuna sebep olan etkenlerden ve bu durumlarda uygulanabilecek olan tedavi yöntemlerinden bahsedeceğiz.

Tırnakta İltihap Oluşmasının Nedenleri Nelerdir?

1

1. Bağışıklık Sisteminin Zayıf Olması

Bağışıklık sistemi bilindiği gibi vücudumuzu dışarıdan gelebilecek olan zararlı mikroorganizmalara karşı korur. Bu mikroorganizmalar vücuda ulaştıktan sonra eğer ki bağışıklık sistemi tarafından ortadan kaldırılmazsa, bunlar vücuda yayılarak uygun olan yerlere bulaşabilir. Bu sebeple zayıf bağışıklık sisteminde hasta olma durumu normale göre daha sık gerçekleşir. Tırnak bölgesinde iltihaplanma oluşumları normale göre daha sık gerçekleşir. Burada oluşan iltihaplar tırnağa zarar verir ve yapısını bozarak canlılığını yok eder. Bu yüzden güçlü bir bağışıklık sisteminin eksikliği tırnakların sağlığını riske sokar.

2. Tırnağa Sert Bir Darbe Gelmesi

Tırnağa herhangi bir darbe gelmesi durumunda tırnaklar hasar görür. Özellikle bu durumlarda tırnakların batması gibi durum gerçekleşebilir. Tırnak batıklarının oluşması durumunda batığın olduğu bölgede iltihap oluşumları gözlemlenebilir. Batık bu bölgeyi dışarıya karşı daha savunmasız hale getirir ve iltihap oluşumları daha kolay bir hale gelebilir.

3. Tırnağa Cisim Batması

Tırnağın batmasında olduğu gibi herhangi bir cismin tırnağa veya tırnak kenarlarına batması buralarda yaralanmalar meydana getirir. Özellikle bu yara ve çevresi hızlı bir şekilde temizlenmezse buralarda enfeksiyon oluşumları gözlemlenebilir. Bu sebeple oluşacak olan enfeksiyonlar zamanla yayılarak tırnağın yapısına zarar verecektir.

4. Hijyen Eksikliği

Tırnakta enfeksiyon oluşumuna sebep olan en büyük etkenlerden birisi tırnakların temizliğine yeterince özen gösterilmemesidir. Bu sebeple yeteri kadar temiz tutulmaması durumunda tırnaklarda enfeksiyon rahat bir şekilde oluşur ve yayılabilir. Ayrıca kullanılan çorapların uzun süre boyunca değiştirilmeden kullanılması tırnaklarda enfeksiyon oluşumuna davetiye çıkarabilir. Bu sebeple tırnağın temizliğinin yanında kullanılan giysilerinde temizliğine de dikkat edilmesi gerekir.

5. Cilt Hastalıkları

Ciltte oluşan hastalıklardan dolayı enfeksiyon oluşumları gözlemlenebilir. Özellikle ayak parmaklarında meydana gelen cilt hastalıklarında enfeksiyon oluşumları oldukça mümkündür.

6. Tırnak Yeme Alışkanlığı

Tırnakların yenilmesi birçok kişi tarafından alışkanlık haline getirilmiş olan bir durumdur. Tırnakların sürekli olarak yenmesi bu bölgede aşınmalara ve tırnağın zarar görmesine sebep olur. Ayrıca buralara bakteri bulaşma riskini arttırır. Bu sebeple tırnak yeme durumlarında tırnaklarda iltihap oluşması durumunun gözlenmesi mümkündür.

7. Tırnakların Derin Kesilmesi

Tırnakların derin kesilmesi de tırnaklarda enfeksiyon oluşumuna sebep olabilir. Bu sebeple tırnakları normal seviyede kesmek yerine derin bir şekilde tırnakların kesilmesi bu bölgeye enfeksiyon bulaşma riskini arttırır.

Tırnak İltihabı Durumunda Neler Yapılmalıdır?

2

Tırnak iltihabına sebep olan etkenin belirlenmesi uygulanacak olan tedavinin işe yaramasını sağlar. Uygun olmayan bir tedavinin uygulanması bölgedeki enfeksiyonun daha kötüye gitmesine sebep olabilir. Aşağıda sizlere tırnaklarda enfeksiyon oluşması durumunda uygulayabileceğiniz bazı tedavi yöntemlerinden bahsettik.

  • Bağışıklığın güçlendirilmesi, vücuda bulaşabilecek olan zararlı mikroorganizmalara karşı vücuda koruma sağlar ve tırnak gibi bölgelerde iltihapların oluşmasını engeller. Ayrıca cilt üzerinde meydana gelebilecek olan hastalıklara karşıda vücudu korur. Ciltte meydana gelebilecek olan hastalıklar için olabildiğince vücuda destek olunması tırnak iltihabı gibi birçok sorunun beraberinde ortadan kalkmasını sağlar.
  • Tırnağa veya tırnak bölgesine herhangi bir cisim batması durumunda hızlı bir şekilde bu bölgenin tedavi altına alınması gerekir. Oluşan yara ve çevresi temizlenerek iltihap oluşumunu önleyebilir.
  • Hijyen eksikliğinin bulunması gibi durumlarda mümkün olduğunca kişisel bakımın arttırılması gerekir. Özellikle tırnaklara gereken bakımı sağlayarak buralarda iltihap oluşmasını engelleyebilirsiniz. Ayrıca tırnakların uzatılmadan kesilmesi tırnak altlarında pisliklerin birikmesini önleyerek tırnaklarda iltihap oluşumunu önlemenizi sağlar.
  • Tırnağa dışarıdan gelen sert darbeler sonucunda buralarda meydana gelen hasarlar ve tırnak batması durumuna karşın olabildiğince hızlı bir şekilde bölgeye tedavi uygulanması gerekir. Soğuk uygulama ve tırnak batığının çıkarılması bölgedeki hasarın ilerlemesini önleyecektir.
  • Son olarak bir dermatoloji uzmanına giderek tırnaklarınızı göstermeniz sizin için en doğrusu olacaktır. Doktorunuzun vereceği tedavi yöntemini uygulamak burada oluşan iltihaptan en erken şekilde kurtulmanızı sağlar.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.