Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Tırnaktaki Siyah Lekeler Neden Olur?

Parmak uçlarında bulunan tırnakların görevi parmak dokusunu korumaktır. Yarı saydam renkte olmasından dolayı tırnak altında oluşan herhangi bir olumsuzluğun görülmesini kolaylaştırır. Tırnakların sağlıklı olduğunun göstergesi parlak, pürüzsüz ve dış etkenlere karşı dayanıklı olmasıdır. Kullanılan ilaçlar, hastalıklar ve alınan darbeler tırnak renginde değişiklikler oluşturabilir. Bunlardan biri de siyah lekelerdir. Özellikle el parmaklarında bulunan tırnaklardaki deformasyon, herkes tarafından görüldüğü için rahatsız edici olabilir. Yazının devamında tırnaktaki siyah lekeler neden olur sorusuna değineceğiz.

Tırnakta Siyah Lekenin Nedenleri Nelerdir?

Tırnakta siyah leke oluşumu çizgi veya nokta şeklinde olabilir. Nedenleri ise şu şekildedir:

 • Tırnak Mantarı: Tırnaklarda sarı renk şeklinde olarak ortaya çıkan tırnak mantarı, gittikçe renk değiştirerek koyulaşabilir. Mantar vücudun başka bir bölgesinden bulaşmış olabilir. Tırnak mantarı, tedaviye dirençli ve inatçıdır.
 • Travmaya Bağlı Nedenler: Tırnağın üzerine ağır bir cisim düşmesi, kapı veya pencere aralıklarına sıkışması, sert darbeler sonucu o bölgede siyaha yakın koyulaşmalar görülebilir. Bunun nedeni ise darbeye bağlı olarak kan pıhtılaşması olmasıdır.
 • Sedef Hastalığı: Sedef hastalığına bağlı olarak da tırnaklarda koyulaşmalar oluşabilir.
 • Melanoma: Tırnaklarda siyah leke oluşmasına neden olan bir kanser türüdür. Melanin pigmentinin fazla üremesi ile bölgede koyulaşma yaratır.

Tırnaktaki Lekelerin Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tırnakta siyah leke tespit edildiğinde, eğer darbeye bağlı bir durum oluşmamışsa tanı koymak için doktora başvurmak gerekir. Önemsiz sayılan bir durum, çok ciddi bir hastalığın habercisi olabilir. Kanser teşhisi konulmuş ise, tedavi doktor tarafından planlanacaktır. Bunun dışındaki durumlar içinse, doktorun önerilerinin yanında ve yine mutlaka doktora danışarak birtakım destek tedaviler uygulanabilir.

1. Tırnak Mantarı Tedavisi

Tırnak mantarı, genellikle sarı renkte başlar ve tedavi edilmediği süre içerisinde tırnağın yapısını kalınlaştırıp renginin koyulaşmasına neden olur. Tedavisi çok zordur. İstikrarlı bir şekilde tedavi sürecinin aksatılmaması gerekir. El ve ayak tırnaklarında görülebilir. Tırnak mantarına yakalanmamak ve yayılmasın önlemek için başkalarının ayakkabı, terlik, tırnak makası, törpü gibi özel eşyalarını kullanmaktan kaçınmak, havuz gibi ortamlarda uygun ayakkabı ile dolaşmak, çok dar ayakkabı giymemek gibi noktalara dikkat edilebilir. Mantar durumunda doktor, hastaya ilaç ve hap yazabilir. Mantar tedavisine yardımcı olan bitkisel destekler de kullanılabilir;

 • Çay Ağacı Yağı: Birebir ölçülerde karıştırılan çay ağacı yağı ve zeytinyağı mantarlı bölgeye sürülür. Günde iki kez, mantar tamamen ortadan kaybolana kadar tekrarlanır. Çay ağacı yağı kullanırken dikkatli olunması gerekir. Tam kullanıma geçmeden önce, vücudun küçük bir noktasında yağa karşı reaksiyon verilip verilmediği kontrol edilebilir.
 • Sarımsak ve Sirke: Bir baş kadar sarımsak soyulduktan sonra hafifçe dövülür. Bir su bardağı sirke içerisinde birkaç gün bekletilir. Mantarlı bölge yıkanıp kurutulduktan sonra, bir pamuk yardımı ile sürülür.
 • Aynısefa Bitkisi: Aynısefa bitkisi ile yapılacak ayak banyosu, tırnak mantarlarının tedavisinde yardımcı olacaktır. Bitki yaklaşık on dakika kadar kaynatılır. Aynısefa bitkisinin suyu, dayanabilecek sıcaklıkta suya eklenir. Mantarlı bölge yirmi dakika kadar bu suda bekletilir. Yıkanmadan güzelce kurutulur.
 • Elma Sirkesi: Elma sirkesi ile mantar sorunu olan tırnak yıkanır. Ardından bir süre bekletilir, durulamadan kurutulur.

2. Darbeye Bağlı Lekelerin Giderilmesi

 • Tırnaklarda darbeye bağlı kararmanın genel bir tedavisi yoktur. Çoğunlukla kendiliğinden iyileşir. Siyahlaşmanın yoğunluğuna göre tedavi biçimi seçilir.
 • Buz Tedavisi: Tırnak darbe alır almaz buz koymak, morarma yaşanmasını engeller ve devamında tırnakta siyah leke oluşumunun önüne geçer.
 • Zeytin Ezmesi: Zeytinin etli kısımları güzelce ezilerek, siyah leke sorunu olan bölgeye sarılır. Günde birkaç sefer tekrarlanmasında sakınca yoktur.
 • Zeytinyağı ve Bal: Zeytinyağı ve bal karıştırılıp siyahlaşan tırnağa sürülür. On dakika kadar sonra yıkanır.

3. Sedef Hastalığı Nedeni İle Oluşan Siyah Lekeler

Tırnaklardaki sedef hastalığı oldukça inatçıdır. Sedefin etkisinin daha çabuk geçirilmesi için tırnakların kısa tutulması, oje gibi hava ile teması kesen kozmetiklerden kaçınılması, tırnakların nemlendirilmesi, enfeksiyon kapma ihtimali olduğu için manikür gibi uygulamalardan kaçınılması önerilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.