Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Tiroid Bezinin Fazla Çalışmasının Sebepleri

Tiroit bezi sağ ve sol lob diye ayrılan ve iki lobtan oluşan vücudumuz için oldukça gerekli hormonların salgılandığı bir bölümdür. Bu bölüm vücudumuzun her döneminde bizlerin sağlığını korumaya ve gerekli olan enerjiyi karşılayabilmemiz için sürekli olarak aktif olması gereken bir bezdir. Halk arasında bilinen adıyla adem elmasının hemen gerisinde yer alan bu bez salgıladığı önemli iki hormon ile yaşamsal faaliyetlerimizin başında yer alan aktiviteleri gerçekleştirmemiz için bizlere yardımcı olur.

Her zaman sağlıklı olamayız bu sağlıklı olmadığımız zamanlarda sanki sağlıklı bir şekilde yaşamsal faaliyetlerimizi sürdürmemiz gerekir ve bunu ayarlayan ve bu hormonları depolayan bölgeye tiroit bezi denir. Bu hormonlara ihtiyaç olduğu zamanlar ise bunu karıştırarak kişinin aktif olarak metabolizmasını hızlandıran ana etken bir maddedir. Tiroit bezi bu hormonları kendisi oluşturmaz tiroit bezi bu hormonların salgılandığı zaman ihtiyaç kadar tüketir geri kalanını da depolayarak bu hormon için yeterli uygunluk olmadığı zamanlarda salgılamak üzere programlanmıştır.

Tiroit bezi özellikle iyot mineralinden aldığı bir enzim ile tiroit oluşumu sağlar. Her ne kadar iki hormon salgılanıyor gibi görünse de tiroit bezi vücudumuzun tamamı üzerinde oldukça etkilidir. Tiroit bezi kişinin daha doğmadan önce etkisi görülür Tiroit bezinin salgılanması henüz daha çocuk doğmamışken anne karnında oluşmaya başlar. Çocuğun zeka gelişimi diğer gelişimleri açısından oldukça önemlidir. Eğer sağlıklı besleniyorsanız ve bunun yanında hala tırnaklarınız kırılıyorsa, adetiniz düzensiz gerçekleşiyorsa, kas ve kemikleriniz oldukça güçsüz kalıyorsa mutlaka uzman bir hekime danışıp tiroit hormonlarınızı kontrol ettirmeniz gerekmektedir. Bunun sebebi ise kişi hiçbir şekilde sağlıksız denilecek bir şey yapmıyorsa ya anne karnında tiroit bezinin oluşumu gerçekleşmemiştir. Ya da tiroit bezinin salgıladığı bir hormon dönüşüm sağlamamıştır. Ancak bu kadar kuvvetli ve güçlü olan tiroit bezini de kontrol eden elbette bir üstü vardır. Bu da beynimizin katmanlarından birinde bulunan hipofiz bezidir. Eğer kişinin hipofiz bezlerinde sıkıntı varsa muhtemelen bundan ilk önce olumsuz etkilenecek hormon sağlayan organel tiroit bezidir.

Tiroit bezinin ancak ilk bilinen ana görevlerinden biri kişinin ana metabolizmasını hızlandırmasıdır. Kişide fazla kilo oluşumunu önler bununla beraber kişinin kolestrol ve yağ dengesini de kontrol ederek kişinin sağlıksız durumlardan etkilenme miktarını en aza düşürür. Tiroit bezi de çevre faktörlerden etkilenebilir. Fazla salgılandığı zaman vücutta oluşan enerjinin sonunda açığa çıkan ısı kişide hararet yapar. Eğer az salgılanırsa da bu ısı yeterli gelmeyerek kişinin üşümesine neden olur. Özellikle kanda şeker oranı yükseldiğinde tiroit bezi devreye girerek kana geçen karbonhidrat yağ şeker miktarını minimum seviyeye indirgemeye çalışır daha sonrasında ise kişinin bu olumsuz etkilerden en az şekilde etkilenmesine neden olur. Eğer şeker oranı düşüyor ise yine tiroit bezi devreye girerek kan şekerini ayarlamak için kana karışan hormonların geçişini kontrol eder. Tiroit bezi bir maddeyi ne kana çok gönderir ne de kana az gönderir.

Tiroit bezinin asıl ana görevi dengedir. Bu denge için azaltması gerekiyorsa ve yeterli hormon salgılanımı var ise azaltır ya da tam tersi durumlar için yükseltir. Beyin gelişiminin eksik olduğu hem erişkinlerde hem de bebekler görülür. Bebekken ebeveynler bunu pek fark edemeyebilirler. Ancak bu gelişim bozukluğuna neden olan tiroit bezinin az olmasının tespiti ve erken tanısı kişinin gelişimini olumlu etkiler bu nedenden dolayı çocuklarınıza özellikle yeni doğan bebekleriniz de mutlaka bu hormonlar ile ilgili bir test yaptırmanızı öneririz. Çünkü çocukta hiçbir fiziki engel bulunmuyorken çocuğun algısının giderek kapanması ve bir süre sonra bezlerin fazla çalışmasından ya da az çalışmasından kaynaklı fiziksel de sorunların çıkabileceğini unutmayın. Eğer anne karnında bu tespit yapılırsa tedavi süreci hızlanabilir. Böylelikle bebeğin anne karnındaki gelişiminin tam olabilmesi de sağlanabilir.  Ve gerekli besinlerin alımıyla da tiroit bezini oluşturan ana mineral madde olan iyot yeterli miktarda dışarıdan takviye olarak da alınabilir. Ancak tiroit bezinin bu kadar yararının yanı sıra miktarının fazla olmasının durumunda kişide guatr hastalığına sebep olur. Guatrda da durum şöyle olmaktadır tiroit bezinden salgılanan iki hormon olduğunu söylemiştik ancak bu hormonların az salgılandığı durumlarda vücudun metabolizması bundan etkilenmez ve kişi de yavaşlık meydana gelir. Hareketler ağırlaşırken aynı zamanda değişik duygu durumları da meydana gelebilir. Guatr sürecinde ise gerekli hormonların takviye edilmesi ile beraber bu hastalığın bir tedavisi mevcuttur. Eğer kişi de tiroit  bezi fazla çalışıyor ve büyük oranda ise kişinin zehirli guatra yakalanması olasıdır. Ancak bu da uygun bir ameliyat ve güvenilir bir operasyonla beraber atlatılabilir bir hale gelebilir.

Tiroit Bezinin Fazla Çalışmasının Sebepleri Nelerdir?

Tiroit bezinin yukarıda olduğu gibi önemlerinden bahsettik. Ancak bu tiroit bezinin de bağlı olduğu hipofiz bezlerinin oluşumunda kaynaklı bir sorun tiroit bezine de yansıyarak tiroit bezinden salgılanan hormonların ya az salgılanmasına ya da fazla salgılanmasına neden olabilir. Bu da kişide oldukça büyük ancak olumsuz etkiler meydana getirebilir. Zehirli guatr ile başlayan ancak guatr kanseri ile sonuçlanan vakaları da göz önünde bulunduracak olursak kişinin bu durumu fark ettiğinde bu durumu bir uzmana danışması gerekmektedir.  Tiroit bezinden iki hormon salgılandığını ve bu hormonların neredeyse tüm vücut üzerinde etkili olduğunu söylemiştik.

Tiroit bezinin fazla çalışmasına etkili olan faktörlerinden başında elbette ki genetik faktçrler gelmektedir. Genetik faktörler bildiğiniz üzere böyle hastalık durumlarında oldukça baskın olabilmektedir. Tiroit bezi aynı zamanda iyot eksikliğinden de meydana gelebilir. Yapısal olarak bu bezin bu minerale ihtiyacı vardır ve olmaması durumunda hormonların dengesi bozulabilir .Ve fazla tüketilmesi de tiroitin gereğinden fazla çalışmasına sebep olabilir. Eğer hastanın bağışıklık sistemi kötü ise ve düzenli de beslenmiyorsa hormonların protein yapıda olduğunu da unutmamak gerekmektedir. Bunların fazla alınması durumunda bu hormonlar oldukça fazla salgılanarak vücutta birikir ve zehirlenmeye yol açabilir. Bu da zehirli guatr hastalığı olarak karşımıza çıkar

Belirtileri

Kişinin zeka geriliğinde tırnak ucuna kadar etkili olan tiroit bezinin fazla salgılanması durumunda kişinin hantallığa sebep olabilir hareketlerinin fazla hareketli olmasına sebep olabilir buna bağlı olarak da kilo kaybı ve sinirlilik hali görülebilir. Çünkü açığa çıkan ısı kişinin çabuk bunalmasına sebep olur. Kadınlarda sık sık adet kanamasına sebep olan bu durumda kadın kişinin halsizliğine de sebep olabilir. Bunların hepsinin özeti metabolizmanın fazla çalışmasından kaynaklı olan sebeplerdir. Bu nedenden dolayı kişide bağırsak hareketleri oldukça hızlanır ve sık görülür. Bu da kişinin gereğinden fazla boşaltım yapmasına sebep olur ve hatta bunun önüne geçilemediği takdirde kişide ishal de görülebilir. Her ne kadar sonuçları olumsuz da olsa gelişen tıp sayesinde bu durumun önüne kolayca geçilebilir ancak her hastalıkta olduğu gibi bu hastalıkta da erken teşhis oldukça önemlidir. Yoksa bazı fonksiyonlara geri dönmesi zararlar da verecek olan tiroit bezinin fazlalığı durumunda uzman bir hekime danıştığınız zaman sizleri oldukça sağlıklı olarak yönlendirecektir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.