Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Tiroid Bezlerine Zarar Veren Günlük Hayatta Kullandığımız 8 Ürün

Adem elması denen kıkırdağın hemen altında bulunan ve bir kelebeği andıran tiroid bezi, triodotironin (T3) ve tiroksin (T4) ismi verilen iki hormonun üretiminden sorumludur. Vücudumuzdaki enerji kullanımı ve depolanması ile ilgilenen bu iki hormon, neredeyse bütün metabolizmamızı kontrol eden en temel yapı taşlarındandır. Çeşit çeşit tiroid bezi hastalığı olsa da en yaygın tiroid bezi hastalıklarının başında hipertiroidizm yani vücudunuzda gerekenden daha fazla tiroid hormonu üretilmesi ve hipotiroidizm yani vücudunuzda gerekenden daha az miktarda tiroid hormonu üretilmesi gelir. Tiroid bezinin büyümesi anlamına gelen guatr ve tiroid kanseri de sık rastlanan hastalıklar arasında sayılabilir. Tiroidle ilgili hastalıklar vücutta ani kilo alıp vermeler, uyku bozuklukları, yorgunluk, ruh hali değişimleri, kas ve eklem rahatsızlıkları, saç ve deride değişiklikler, kan basıncı değişiklikleri ve boyun kalınlaşması gibi belirtilerle kendini gösterebilir. Biz de bu yazımızda hemen hemen herkesin evinde bulunan ve tiroid bezini etkileyebilecek ürünleri sizler için listeledik. Gelin bu listeyi beraber inceleyelim.

1. Alev Geciktiriciler

Pasif yangın korumasında en çok kullanılan ürünler olan yangın geciktiriciler, 18. yüzyıldan beridir yangın durumunda tutuşmanın gecikmesi ve zararın en aza indirgenmesi amacıyla kullanılıyor. Bromür, klor,  azot, alüminyum, antimon ve bor gibi elementlerin bir ya da daha fazlasını içeren alev geciktiriciler ve polibromine edilmiş difenil eterler (PBDEs), televizyon setleri, bilgisayar ekranları, mobilya ve halı köpükleri gibi bir çoğumuzun evinde olan eşyaların içerisinde bulunuyor. Tiroid fonksiyonlarında değişikliklere neden olabilen bu maddeler, uzun süre maruz kalındığında gelişimi kötü yönde etkileyebiliyor hatta davranışsal problemlere bile yol açabiliyor.

2. Diş Macunları

Hepimizin günde en az iki defa kullandığı birçok diş macunu, içerisinde triklosan ismi verilen bir madde barındırıyor. Bu madde tiroid fonksiyonlarını etkilemenin yanında antibiyotiklerin vücutta işleyişini, testosteron ve östrojen seviyelerini değiştirebiliyor. Triklosan maddesinin troid fonksiyonlarında yaptığı değişiklikler vücudun tamamında ciddi problemlere yol açabilmekte. Bu nedenle hepimiz diş macunu alırken içeriğini okumaya dikkat etmeliyiz.

3. Ağır Metaller

Biz fark etmiyor olsak da günlük hayatımızda kullandığımız birçok eşya ve elektronik alet alüminyum, cıva ve kurşun gibi sağlık açısından son derece zararlı ağır metaller içeriyor. Vücudumuzun bu ağır metalleri uzaklaştırmak için ürettiği antikorlar ise Hashimoto ve Graves hastalıkları gibi tiroid bozukluklarına sebebiyet vermekte. Otoimmün hastalıklar olarak geçen bu rahatsızlıklarda vücut kendi dokularını yabancı doku gibi algılayıp onu yok etmek için adeta bir savaşa giriyor. Bu nedenle otoimmün tiroid bozukluklarından uzak durmak için ağır metal kullanımına dikkat etmemiz gerekiyor.

4. Plastik

Plastik şişeden su içmenin zararlarını buradaki yazımızda anlatmıştık. Diğer yazımızda da bahsettiğimiz gibi plastiğin troid üzerinde son derece tehlikeli etkileri olabilmekte. Plastik şişelerden içtiğimiz suya kolayca karışabilen antimuan ve ftalat maddeleri tiroid fonksiyonlarını değiştirebiliyor ve sağlığımızı tehlikeye atabiliyor. Yapılan bir araştırma plastik şişelerde saklanan sulardaki antimuan seviyesinin normal sulardakine oranla 2.5 kat daha fazla olduğunu göstermiştir. Bu nedenle dikkatli olmakta fayda var.

5. Tarım İlaçları

Yapılan araştırmalar tarım ilaçları ile fazla haşır neşir olan veya direkt temas eden insanlarda tiroid problemlerinin daha fazla görüldüğünü ve tiroidle ilgili hastalıklara yakalanma risklerinin daha yüksek olduğunu göstermiştir. Hatta kendisinin tarım ilaçları ile hiç alakası olamamasına rağmen eşi tarım ilaçları ile ilgili bir işte çalışan kadınların diğer kadınlara göre daha fazla tiroid problemleri yaşadığı yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkmıştır. Günümüzde kullanılan bitki öldürücü kimyasalların, mantar önleyicilerin ya da böcek ilaçlarının %60’ına yakının tiroid üzerinde etkileri olduğu da bilinenler arasında. Her ne kadar direkt olarak maruz kalmıyor olsak da neredeyse tükettiğimiz her meyve ve sebzede bu ilaçların kullanıldığını biliyoruz. Bu nedenle alışveriş yapıp eve getirdiğimiz her bir besini çok daha iyi yıkamaya dikkat etmekte fayda var.

6. Antibakteriyel Ürünler

Sağlığımızı düşünerek aldığımız antibakteriyel sabun, jel ve losyonların da tiroid bezini etkileyebileceğini kimse düşünmez. Oysa bahsettiğimiz bu temizlik ürünleri de tıpkı diş macunları gibi triklosan içermekte. Bu madde ağızda, elde, ayakta ya da vücudun herhangi bir yerinde üreyen bakterileri kontrol altına almak için kullanılıyor yani bir nevi antibiyotik işlevi görüyor. Fakat tiroid bezinin çalışma şeklini de etkileyebilen bu maddenin kullanımı görüldüğü üzere aslında o kadar sağlıklı değil.

7. Soya

Soya normalde son derece sağlıklı bir besindir fakat içeriğindeki fitoöstrojen ismi verilen madde nedeniyle tiroid bezinin fonksiyonlarını etkileyebiliyor. Tiroid bezindeki peroksidaz üretimini engelleyen bu madde nedeniyle tiroid düzgün çalışamaz ve vücut iyot üretemez hale gelebilir. İyot üretilemediği için metabolizmanın çalışması değişebilir ve ciddi sağlık sorunları baş gösterebilir.

8. Yapışmaz Yüzeyler

İsmi Perfloroktanoik asit (PFOA) olan bir kimyasaldan üretilen teflon tavalar, saklama kapları ve diğer mutfak gereçleri tiroid fonksiyonlarınızın çalışmasını kötü yönde etkileyebilir. Yapışmaz yüzeyi olan hemen hemen her gereçte kullanılan bu maddenin çok az miktarda vücuda girmesi bile büyük tehlikeler oluşturabilir. Bu nedenle kimyasal yapışmaz yüzeyli malzemelerden ziyade granit gibi doğal yüzeyli malzemelere yönelebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.