Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Tiroid Hastalığı

Boğaz kısmında, adem elmasının hemen alt bölümünde yer alan tiroid bezi; bedenimizin harcadığı enerjinin hız seviyesini denetler ve protein üretiminde önemli bir rol oynar. Diğer yandan da vücudumuzdaki öteki hormonların hassasiyet düzeyini denetleyen tiroid bezinin en büyük görevlerinden biri de tiroid hormonunun ortaya çıkması adına ihtiyaç duyulan süreçleri kontrol etmesi.

Kalsitonin üretimini sağlamakla beraber kalsiyum seviyesini de düzenlemek gibi bir vazifesi olan tiroid bezinin az ya da çok çalışması kimi tiroid rahatsızlıklarının meydana gelmesine neden oluyor. Örneğin tiroid bezi çok çalıştığı zaman ortaya “hipertiroidi” adını verdiğimiz bir durum ortaya çıkıyor ve bu durum da Graves hastalığına sebep oluyor. Diğer taraftan eğer ki tiroid bezi az çalışırsa meydana “hipotiroidzm” geliyor ve bu da iyot eksikliği problemini tetikliyor. Tüm bunlarla kalmayıp tiroid bezinde zararsız guatr, konjenital anomali, tiroidit, toksik adenom, nodül ya da kanser oluşumu gibi şeyler de gözlemlenebiliyor.

Tiroid Hastalığı Neden Olur?

tiroid

Tiroid bezinin ne olduğunu, temel görevlerini kısaca anlattık. Peki, bu hastalık neden ortaya çıkıyor, ne gibi sebepler yüzünden tiroid kaynaklı hastalıklar ile karşı karşıya kalıyoruz?

Tiroid bezlerinin bağlı olduğu hipofiz bezlerinin oluşumundan kaynaklanan herhangi bir problemin de tiroid bezlerine yansıyabileceğini ve bu yüzden tiroid bezinin salgıladığı hormonların seviyesini azaltabileceğini ya da çoğaltabileceğini ilk olarak belirtmekte fayda var. Böyle bir durumun yaşanması bu durumu yaşayan kişileri ciddi anlamda olumsuz etkiler ve zehirli guatr ile bedene zarar vermeye başlayan süreç guatr kanserine kadar ilerleme yaşayabilir. Tiroid bezinden salgılanan iki hormon hemen hemen bütün bedenimiz üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğu için bu bölgede yaşanacak bir aksilik, hızlı bir şekilde uzmana danışmamızı gerektirir.

Tiroid bezinin normal seviyeden daha yoğun şekilde çalışmasının sebeplerinin başında genelde genetik etmenler yer alıyor. Örneğin; annenizde, babanızda, halanızda, dedenizde böyle bir rahatsızlık varsa bir ihtimal sizde de bu hastalık ilerleyen süreçte ortaya çıkabilir. Yapılan araştırmalara göre birçok rahatsızlıkta olduğu gibi tiroid bezi hastalığında da genetik faktörler çok önemli bir sebep olarak görülüyor.

Diğer taraftan iyot eksikliği durumunda da tiroid bezi ile ilgili rahatsızlıklar ortaya çıkabilir. İyot mineraline büyük ihtiyaç duyan tiroid bezleri eğer ki iyot konusundaki ihtiyacını karşılayamazsa bedenimizdeki hormonların dengesi şaşabilir. Bununla da kalmayıp bağışıklık sistemi güçlü olmayan ve düzenli, sağlıklı bir şekilde beslenmeyen bir kişi de bu durumdan çok negatif şekilde etkilenebilir. Öyle ki düzenli beslenmediği için hormon dengesini sağlamakta zorlanan bağışıklık sistemi zayıf bir kişi, hormon dengesizliği yüzünden zehirlenme gibi büyük sorunlarla karşı karşıya kalabilir. Bu sorunların en başında zehirli guatr hastalığı geliyor.

Detaylı Bilgi için TIKLAYINIZ!

Tiroid Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Tiroid Rahatsızlıkları İçin 8 Doğal Tedavi Yöntemi

Tiroid ile hastalıklar; hipotiroidi, hipertiroidi, tiroidit, guatr, tiroid nodülü, tiroid kanseri gibi formlarda karşımıza çıkabilir. Şimdi tek tek bu formları ve bu formların ne gibi belirtilere sahip olduğunu inceleyelim.

Hipotiroidi hastalığı, tiroid bezinin son derece yetersiz çalışması sebebiyle meydana gelen bir rahatsızlıktır. Bedenimizdeki birçok mekanizma ile metabolizmamızı yavaşlatan hipotiroidi hastalığının belirtileri kendisini yavaş bir şekilde gösterir. Birçok vakada seneler boyu bu hastalığın varlığının anlaşılamadığı bile görülür. Hipotiroidinin en yaygın belirtisi yorgunluk ve halsizlik hali olarak karşımıza çıkıyor. Metabolizma yavaşladıkça öteki semptomlar da kendilerini gösteriyorlar. Kabızlık, kaslarda güçsüzlük, aşırı zayıflık, çok yemek yenmesine rağmen kilo alamamak, kemik ve eklemlerde artan ağrılar, depresif ruh durumu, ciltteki solgunluk, kalp ritminin yavaşlaması, normalden daha az terleme hali, seste boğukluk, normale kıyasla fazla regl kanamaları gibi belirtiler de mevcut.

Hipertiroidi ise tiroid bezinin fazla çalışması yüzünden meydana gelir. Bu hastalığın belirtileri de yavaş bir şekilde ortaya çıkar. Hipertiroidinin en bilinen belirtisi metabolizmanın hızlanmasıdır. Diğer semptomları sıralayacak olursak; fazla yemeğe rağmen kilo kaybının yaşanması, iştahın normalde daha fazla olması, endişeli ve sinirli ruh hali, uyku problemi, el ve parmaklara titreme, ishal veya bağırsağın çok çalışması, regl dönemlerinde daha az kanama, düzensiz kalp ritmi ve çarpıntı, fazla terleme, sıcak hissetme, kızarma hissi, gözlerde şişkinlik gibi şeyleri sayabiliriz.

Tiroidit ise tiroidlerin iltihaplanması sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır ve doğrudan bağışıklık sistemini etkiler. Ruhsal açıdan güçsüz hissetme, yorgunluk hissi gibi belirtileri bulunur.

Tiroid bezinde yaşanan olağanüstü büyümeyle birlikte gelişim gösteren guatr rahatsızlığı genelde kadınlarda görülür ve menapoz öncesi sık karşılanan bir vaka olarak bilinir. Bu hastalığın semptomları arasında ellerde yumruların meydana gelmesi, öksürük, boyunda şişkinlik, nefes alıp verirken sıkıntı yaşama, boğazda gerginlik hissetme gibi şeyler bulunur.

Tiroid bezinin şişmesiyle oluşan tiroid nodülü katı ya da sıvı olabildiği gibi kan dolu bir şekilde de karşımıza çıkabilir. Tiroid nodülünün en bilinen belirtisi ise adem elmasının hemen altında görülen şişkinlik ve yorgunluktur.

Tiroid kanserine gelecek olursak semptomlarının son derece sinsi ve gizli olabileceğini hatırlatmamız gerekir. Genelde boğaz bölgesinde yumru ve şişkinlik oluşması, zaman zaman yutkunma sorunlarının meydana gelmesi, boğuk ses bu hastalığın belirtileri arasında olabilir.

Detaylı Bilgi için TIKLAYINIZ!

Tiroid Hastalığının Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tiroid hastalığının tedavisi için türlü yöntemler kullanılabilir. Bu yazımızda sizlere kısaca terapi tedavisini, levotiroksin tedavisini ve cerrahi müdahale ile tedaviyi anlatacağız.

Terapi tedavilerinde genel olarak hormonların değiştirilmesi mantığı uygulanır. Bu tip tedavi yöntemlerinde hormonların düzenli ve dikkatli bir şekilde takip edilmesi gerekiyor. Terapinin merkezindeki hormonlar genelde az maliyetli ve güvenilir yapıdadır ama burada asıl mesele dozajı doğru ayarlamaktan geçer. Doğru dozajı ayarlamak en zaman alan aktivite olsa da bu işlemin ardından kişinin metabolizması normal haline geri gelir.

Tiroid hormonlarının daha stabil bir hal gelmesi levotiroksin tedavisi ile de mümkün olur. Levotiroksin tedavisinde yetişkinler için uygulama yapılırken değiştirilmesi gereken T4 dozu günlük olarak kişinin her bir kilosu için hemen hemen 1.6 mikrogram seviyesindedir. Bu da gün içerisinde yaklaşık olarak 125 mikrograma denk gelir. Levotiroksin tedavisinde çocukların daha büyük doza ihtiyaç duyduğu biliniyor.

Tiroid nodülü, tiroid kanseri, hipertiroid gibi hastalıklarla karşılaşıldığı zaman genelde tiroid ameliyatları uygulanır. Bu tip tedavi yöntemlerinde ise çoğunlukla tiorid bezinin bir parçası alınır. Tedavinin daha az görülen bir uygulama çeşidinde ise tiroid bezinin tamamı alınır.

Cerrahi operasyon sırasında doktorlar deride bir kesik oluşturur ve bu kesikten doğru tiroid bezleri ile kasları ve diğer dokuları ayrıştırır. Bu ayrıştırmanın ardından tiroid bezleri ortaya çıkar. Hastalar genelde tiroid bezleriyle alakalı cerrahi operasyonların ardından bir ya da iki gün içerisinde taburcu olurlar. Burada hastalığın ortadan kaldırılmasında ve kişinin iyileşmesinde genel sağlık ve yaş gibi kriterler son derece önemlidir. Tiroid ile ilgili hastalıklarda cerrahi müdahalenin yapılmasının sebepleri arasında; tiroid kanseri ya da şüphesi, oluşan ve kanserli olmayan nodülün nefes alma, yutma gibi aktivitelere engel teşkil etmesi, kistlerin boşalmasına rağmen sıvı dolu nodüllerin yeniden geri dönmesi ve ilaç ve radyoaktif iyodin ile tedavi denenmesine rağmen hipertiroidizm şikayetlerinin ortadan kaldırılamaması gibi faktörler bulunur.

Detaylı Bilgi için TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.