Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

TİROİD HASTALIĞININ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Tiroid bezi, vücudun en büyük endokrin bezlerinden biridir ve iki bağlı lobdan oluşmaktadır. Tiroid bezi, boğaz bölümünde adem elmasının alt kısmında bulunmaktadır. Tiroid bezi, vücudun kullandığı enerjinin hızını kontrol eder ve protein yapımında rol oynar. Diğer hormonların vücuttaki hassasiyetini kontrol eden tiroid bezi, özellikle tiroid hormonu üretilmesi için gerekli olan süreçleri kontrol eder. Tiroid bezi, kontrolünde üretilen triiyodotironin (T3) ve tiroksin (T4) hormonlarını düzenler. Bu hormonlar, büyümeyi düzenleyen hormon olmalarının yanı sıra, vücudun diğer bir çok sistemin fonksiyonlarını da kontrol ederler. T3 ve T4 tiroid hormonları, iyot ve tirosin sentezlenmesini sağlamaktadırlar.

Tiroid ayrıca, kalsiyum dengesini düzenleyen kalsitonin üretilmesini sağlar. Tiroidin hormon üretimi, ön hipofiz tarafından üretilen tiroit uyarıcı hormon (TSH) tarafından düzenlenir. TSH ise, tirotropin salgılayan hormon (TRH), hipotalamus tarafından üretilir.

Tiroid bezinin fazla ya da az çalışması, bazı tiroid hastalıklarının oluşmasına sebep olabilmektedir. Tiroid bezinin fazla çalışması sonucu hipertiroidi meydana gelir ve bu durumun genellikle sebep olduğu hastalığın adı ise, Graves hastalığıdır. Bu tiroid hastalığı bağışıklık ile ilgili olan doğuştan gelen bir hastalıktır. Tiroid bezinin az çalışması sonucu ise, hipotiroidizm meydana gelir ve bu durumun sebep olduğu en yaygın durum ise iyot eksikliğidir. İyot eksikliği, önlenebilir zihinsel yetersizliğin (engelin) en başta gelen sebebini oluşturmaktadır. Hipotiroidizmin sebep olduğu en yaygın olarak gözlenen hastalık, Hashimoto tiroiditi adı verilen hastalıktır ve bu hastalık, bağışıklık ile ilgili doğuştan gelen bir hastalıktır. Bunlara ek olarak tiroid bezinde nodüller ve kanser oluşumu da gözlenebilmektedir. Ayrıca, tiroid bezinde meydana gelebilecek olan diğer bazı hastalıklar ise, tiroidit, toksik adenom, zararsız guatr, subakut tiroidit ve konjenital anomaliler şeklindedir.

Risk Grubunda Olan Kişiler

Bazı kişiler, mevcut olan birtakım hastalıklarından ya da herhangi başka özelliklerinden dolayı, tiroid bezi hastalıklarına, diğer kişilere göre daha fazla yatkın olmaktadırlar. En fazla da, kadınlar tiroid bezi hastalıklarına yatkınlık göstermektedirler. Buna göre; geçmişte tiroid problemi yaşamış olan kişiler, tiroid bezi tedavisinde ameliyat olmuş ya da radyoterapi görmüş olan kişiler, guatr, anemi ya da diyabet 1 hastası olan kişiler, özellikle kadınlar risk grubunu oluşturmaktadırlar. Buna ek olarak; özellikle çocukluk döneminde, baş ve boyun kısmından radyoterapi tedavisi geçirmiş olan kadınlar, ailerinde tiroid kanseri bireylerin bulunduğu kadınlar, guatr geçmişi olan kadınlar ve son olarak, 25-65 yaş aralığındaki kadınlar, tiroid kanseri risk grubunu oluşturmaktadırlar. Ayrıca, tiroid taraması çoğu kadın için tavsiye edilmemektedir.

Öte yandan, aşağıda verilen şu tiroid hastalıklarından, kadınlar erkeklerden daha fazla etkilenirler; hipotiroidi bozuklukları, hipertiroidi bozuklukları, tiroidit (özellikle doğum sonrası), guatr, tiroid nodülleri ve tiroid kanseri.

Tanısı

Tiroid hastalığının tanısını koymak biraz zor olabilmektedir. Çünkü, tiroid hastalıklarının belirtileri, birçok hastalığın belirtisi ile büyük benzerlikler göstermektedir. Doktor, öncelikle, ailede tiroid problemi olup olmadığını soracaktır. Daha sonradan fiziksel muayene ile, boyun bölgesinde bulunan tiroid nodüllerini kontrol edecektir. Eğer, bu aşamada bir sıkıntı fark ederse, ya da şikayet edilen belirtiler çok yoğun ise, bu defa fiziksel muayeneye ek olarak, birtakım test ve analiz isteyecektir.

Buna göre, tiroid tanısı için; hormon testi özellikle TSH, yani tiroid düzenleyici hormon için kan testi yapılabilmektedir. Ayrıca, radyoaktif iyot alımı testi, tiroid taraması (sıcak nodüller, ılık nodüller ve soğuk nodüller), tiroid ultrasonu ve tiroid ince iğne biyopsisi gibi testler yapılmaktadır.

Tedavisi

6 temel tiroid hastalığının tedavisi şu şekilde yapılmaktadır. Buna göre, hipotiroidi tedavisi, hormon içerikli ilaçlar yardımı ile yapılabilmektedir. Hipertiroidi tedavisi, ilaç (antitiroit ilaçlar, ve beta-blokerler ile), radyoaktif iyot ve ameliyat yöntemleri kullanılmaktadır. Postpartum (hamilelik sonrası) tiroidit tedavisi için, ilaç kullanılmaktadır. Guatr tedavisi için, ilaç tedavisi ve eğer ihtiyaç duyulursa ameliyat yapılmaktadır. Tiroid nodüllerinin tedavisi için birkaç farklı yöntem kullanılmaktadır. Bunlar; hastayı takip etme, ameliyat ve radyoaktif iyot tedavisi şeklindedir. Tiroid kanserinin tedavisi ise, ameliyat, ameliyat sonrası radyoterapi ve ilaç ile yapılmaktadır.

1.Hipotiroidi Hastalığının Belirtileri

301114024601_tiroid_bezi_hakkinda_bilmeniz_gerekenler_h

Tiroid bezinin oldukça az çalışması sonucu ortaya çıkan bir tiroid hastalığı olan hipotiroidi, metabolizmayı ve birçok vücut mekanizmasını yavaşlatmaya sebep olmaktadır. Hipertiroidi tedavisi (radyoaktif iyot) görmek, radyasyon yöntemi ile kanser tedavisi görmek ve tiroid bezinin alınması gibi durumlar, hipotiroidizm hastalığına sebep olabilmektedir.

Hipotiroidi hastalığının belirtileri ise şu şekilde kendini göstermektedir;

Bu hastalığın semptomları kendini yavaş gösterebilmektedir, hatta yıllarca anlaşılamama durumu da söz konusudur. Hipotiroidinin en belirgin semptomu, halsizlik ve yorgunluk halidir. Daha sonradan, metabolizma yavaşlamaya başlar ve diğer belirtiler de kendini gösterir. Bu belirtiler; aşırı üşüme, kabızlık, kaslarda güçsüzlük, zayıflık, fazla yemek yenilmemesine rağmen kilo alınması, eklem ve kemiklerde gelişen ağrılar, üzgün ve depresif ruh hali, çok yorgun hissetmek, ciltte solgunluk ve kuruluk oluşması, saçların kuruması ve zayıflaması, yavaş kalp ritmi, normalden çok daha az terleme, yüzde şişkinlik, seste boğukluk, normalden daha fazla miktarda gelen regl kanamaları şeklindeki belirtilerdir.

2.Hipertiroidi Hastalığının Belirtileri

Thyroid_gland_2012_large

Tiroid bezinin çok fazla çalışması ve vücudun ihtiyacı olan miktardan çok daha fazla oranda tiroid hormonu üretmesi sonucu ortaya çıkan hastalığa hipertiroidi adı verilmektedir. Bu durum, metabolizmayı ve kalp ritimlerini etkilemektedir. Hipertiroidi hastalığının belirtileri kendini oldukça yavaş şekilde göstermektedir. Ama en belirgin semptomu, hızlı metabolizmadır.

Hipertiroidi hastalığının diğer belirtileri; çok fazla yemek yenilmesine rağmen yaşanan kilo kaybı, normalden çok daha fazla iştahın açık olması, hızlı ya da düzensiz kalp ritimleri ya da çarpıntı, sinirli ve endişeli ruh hali, hırçınlık ve asabiyet, uyku problemleri, el ve parmaklarda titreme, artan terleme, diğer insanlara göre daha fazla sıcak basması yaşamak, kaslarda güçsüzlük, ishal ya da bağırsakların çok çalışması, regl döneminde normalden az miktarda kanama yaşanması, gözlerde şişkinlik, kızarma ve tahriş yaşanması gibi belirtilerdir.

3.Tiroidit Hastalığının Belirtileri

tiroid

Tiroidlerin iltihaplanması sonucu oluşan hastalığa tiroidit adı verilmektedir. Bu hastalık direkt olarak bağışıklık sistemini etkilemektedir. Diyabet 1 ve romatizmal eklem iltihabı gibi hastalıklar, genetik faktörler, virüs ya da bakterilere bağlı olarak gelişen enfeksiyonlar ve bazı ilaç türleri tiroidit hastalığa sebep olmaktadır. Tiroidit hastalığının en yaygın olarak gözlenen türü, Hashimoto hastalığı ve postpartum tiroidit hastalığı şeklindedir.

Özellikle postpartum tiroiditi yani hamilelik sonrası tiroiditi hastalığının belirtileri şu şekildedir; bu hastalıkta kadınlar, oldukça yorgun ve ruhsal olarak da güçsüz hissederler. Postpartum tiroiditi ya da tiroiditi hastalığı, doğumdan 1 ile 4 ay arası özellikle ilk 2 ay, hipertiroiditi belirtilerini gösterebilmektedir. Daha sonraki 4 ile 8 ay sonrası dönemde, özellikle 6 ile 12 ay sonrasında, hipotiroiditi belirtileri gözlenebilmektedir. Ayrıca, diyabet 1 hastaları, viral ve bakterili hepatit hastaları risk grubunu oluşturmaktadır.

4.Guatr Hastalığının Belirtileri

gebelikte-guatr-hastalığı

Tiroid bezinin olağandışı şekilde büyümesine bağlı olarak gelişen guatr hastalığı, sadece kısa bir süreliğine ortaya çıkabilir ve tedavi edilmeden devam edebilir. Guatr hastalığı kadınlarda daha yaygın olarak gözlenir ve özellikle menopoz öncesi kadınlarda daha sık rastlanır. Hashimoto hastalığı, Grave hastalığı, tiroid nodülleri, tiroidit ve tiroid kanseri guatr hastalığının oluşmasına sebep olabilmektedir.

Guatr hastalığının belirtileri ise; boyunda şişkinlik, ellerde yumru oluşması, boğazda gerginlik hissi, öksürük, yutkunma ve nefes alıp vermede sıkıntı yaşanması gibi belirtilerdir.

5.Tiroid Nodüllerinin Belirtileri

tiroid-modulleri-hangi-durumlarda-ameliyatla-cikarilmalidir

Tiroid nodülleri, tiroid bezinin şişmesi sonucu oluşmaktadır. Nodüler, katı olabilir ya da içi sıvı veya kan dolu olabilir. Tiroid nodülleri, hem kadınlarda hem de erkeklerde gözlenebilmektedir. Ayna karşısına geçilip, hafifçe çene kaldırdığında, tiroid nodülleri belirgin olarak görülebilmektedir. Tiroid nodüleri, zararsız iyi huylu olabileceği gibi kanserli de olabilmektedir. En belirgin semptomu, adem elmasının altında şişkinlik oluşturması ve yorgunluktur.

6.Tiroid Kanserinin Belirtileri

troid-kanseri-tedavisi-mumkun-mudur-metastaz-yapilir-mi

Tiroid kanseri, tiroid bezinde kanser oluşması sonucu gelişen bir hastalıktır. 25 ile 65 yaş arasındaki kadınlar, çocukluğunda radyoterapi görmüş olan kadınlar, guatr geçmişi olan kadınlar, aile bireylerinde tiroid kanseri geçirmiş kişilerin olması gibi etkenler, tiroid kanseri risk grubunu oluşturmaktadır.

Tiroid bezinde kanserli hücrelerin çoğalması sonucu ortaya çıkan tiroid kanserinin belirtileri, oldukça sinsi ve gizli olabilmektedir. Fakat, boğazda şişkinlik ve yumru oluşması, yutkunma problemlerinin yaşanması ve boğuk ses tiroid kanseri belirtilerinden olabilmektedir. Şişkinlik ve yumru oluşması, aynı zamanda iyi huylu nodül belirtisi de olabilmektedir. Bundan dolayı, boğaz bölgesinde nodül oluşması durumunda bir doktora gidilmesinde fayda olacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.