Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Tiroid Rahatsızlıkları İçin 8 Doğal Tedavi Yöntemi

Tiroid bezi, diğer organlar göz önüne alındığında vücudun çok küçük bir parçası gibi görünüyor olabilir. Kendi küçük olmasına rağmen çok önemli işlevleri olan tiroid bezinin en temel görevi vücut metabolizmasını düzenlemektir. Sağlıklı bir bireyde sadece 25 ile 30 gram arasında bir ağırlığa sahip bu küçük bez, tiroksin ismi verilen bir hormon salgılar. Tiroksin sayesinde hipotalamus ve hipofiz bezlerinin kontrolü sağlanır, metabolizma hızlanır ya da yavaşlar, enerji üretimi kontrol edilir yani bütün vücudunuzun bu durumdan etkilenir. Tiroid bezinin fazla ya da az çalışması sonucunda hipotiroid, hipertiroid ya da guatr dediğimiz hastalıklar ortaya çıkabiliyor. Tiroid hastalığı bütün vücudu etkilediği için çok sayıda farklı belirti gösterebiliyor. Biz de bu listemizde tiroid için uygulayabileceğiniz doğal tedavileri sizler için sıraladık. Gelin bu listeyi beraber inceleyim.

1. Dereotu Tiroid İlişkisi

Tiroid Rahatsızlıkları İçin 8 Doğal Tedavi Yöntemi

Eğer tiroid problemi yaşadığınızı çevreniz ile paylaşmışsanız birçok kişiden dereotunun tiroide ne kadar iyi geldiğini duymuşsunuzdur. Tiroidin bir numaralı dermanı olarak gösterilen dereotu kürü tiroid bezinizin çalışmasını düzenlemeye yardımcı olabilir. 3 ay boyunca uygulanması gereken bu kür sabah, öğle, akşam her öğünden 15 dakika önce aç karnına bir yemek kaşığı dereotu yemekten oluşuyor. Dereotunu biraz çiğneyip birkaç yudum su ile yutmanız en sağlıklısı olacaktır. 3 aylık sürecin sonunda tiroid beziniz sağlıklı bir şekilde işlevlerini yerine getirmeye başlayacaktır.

2. Ceviz Kürü İle Tiroid Tedavisi

Tiroid Rahatsızlıkları İçin 8 Doğal Tedavi Yöntemi

Konu tiroid olduğunda cevizin kullanım alanları adeta sınırsız bir boyuta ulaşıyor. Tiroid rahatsızlığının en önemli tedavi yöntemlerinden biri olan ceviz kürünün ise uygulaması biraz zahmetli olsa da çok iyi sonuç verdiği söyleniyor. Ceviz kürü için öncelikle pH değeri 7.5 üzeri olan 1 litre suyun içerisine 21 adet cevizi kırarak başlayın. Su ile ceviz karışımını koyduğunuz kavanozun dışını alüminyum folyo ile iyice sarın ki içerisine güneş ışığı girmesin. 7 gün sonunda kürünüzden sabah aç karnına bir fincan su için ve içerisinden bir adet cevizi iyice çiğneyerek yavaş yavaş yiyin. 21 adet ceviz bitene kadar bu kürü uygulamaya devam ederseniz kürün sonunda tiroid bezinizin daha sağlıklı bir şekilde çalıştığını fark edeceksiniz.

3. Tiroid Rahatsızlıklarına Ceviz Yağı

Tiroid Rahatsızlıkları İçin 8 Doğal Tedavi Yöntemi

Cevizin tiroid tedavisinde bir diğer kullanım şekli ise yağ formunda karşımıza çıkıyor. Doğal ürünler satan aktarlardan alacağınız ceviz yağını 20 gün boyunca her gece tiroid bezinin bulunduğu boyun bölgesine sürüp streç filmle sarabilirsiniz. 20 gün sonunda 1 hafta ara verin daha sonrasında tekrar devam edebilirsiniz. Günlük hayatınızda da daha çok ceviz tüketerek tiroid tedavinize yardımcı olabilirsiniz.

4. Tiroid İçin Kil Maskesi

Tiroid Rahatsızlıkları İçin 8 Doğal Tedavi Yöntemi

Kilin ne kadar mucizevi bir madde olduğunu hepimiz az çok biliyoruz. Güzellik ve sağlık için yüzyıllardır kullanılan kil tirod tedavisinde de yanınızda. Aktardan alabileceğiniz saf kil ile tıpkı yüzünüze maske yapar gibi tiroid bezinin bulunduğu boyun bölgesine de kil uygulayabilirsiniz. Kilin vücuttaki toksinleri temizlediği bu nedenle tiroid bezinin çalışmasını da düzenlediği düşünülüyor.

5. Deniz Yosunu Tüketerek Tiroid Rahatsızlığınızdan Kurtulun

Tiroid Rahatsızlıkları İçin 8 Doğal Tedavi Yöntemi

Deniz yosunu bizim yemek kültürümüzde pek yer etmemiş olsa da birçok ülkede lezzetli olduğu düşünülen ve sevilerek tüketilen besinlerden biridir. İçeriğinde denizden gelen iyotu barındıran deniz yosunun tiroid rahatsızlıkları yaşayanlara da iyi geldiği söyleniyor. Düzenli olarak salatalarınıza ya da yemeklerinize ekleyerek tüketebileceğiniz deniz yosunu sayesinde tirod problemlerinize derman bulabilirsiniz.

6. Hindistan Cevizi Yağı Tiroid Rahatsızlıklarına İyi Geliyor

Doğanın bizlere sunduğu en faydalı ve lezzetli besin maddelerinden biri de hindistan cevizi yağı. Her ne kadar ülkemizde yemeklik yağ olarak tercih edilmese de diğer yağlara göre çok daha sağlıklı ve besleyici olan hindistan cevizi yağı kozmetikten sağlığa çok farklı alanlarda kullanılıyor. Antibakteriyrel özelliğinin yanında vücudun ihtiyacı olduğu çok sayıda vitamin ve minerali de içeren hindistan cevizi yağı tüketmenin ve tiroid bölgesine masaj yaparak yedirmenin tiroid bezi kaynaklı rahatsızlara iyi geldiği söyleniyor.

7. Tiroid Problemleri İçin Zencefil Suyu

Tiroid Rahatsızlıkları İçin 8 Doğal Tedavi Yöntemi

Zencefil çok farklı sağlık sorununun tedavisinde karşımıza çıkıyor. İçeriği sayesinde ufak tefek soğuk algınlığı gbii hastalıklardan çok ciddi rahatsızlıklara kadar hemen her yerde kullanılan zencefil tiroid hastalıklarının tedavisinde de göze çarpıyor. Özellikle zencefil suyu içmenin tiroid bezinin çalışmasını düzenlediği, zencefil çayının ve emeklerde daha fazla zencefil kullanmanın tiroid tedavisine yardımcı olduğu söyleniyor. Rendeleyerek zencefilin suyunu çıkartabilir ya da doğal ürünler satan yerlerden direkt satın alıp tüketmeye başlayabilirsiniz. Düzenli kullanımda içeriğindeki magnezyum ve potasyumun tiroid problemlerinize iyi geldiğini fark edebilirsiniz.

8. Sağlık İçin Fiziksel Aktivite Şart

Tiroid Rahatsızlıkları İçin 8 Doğal Tedavi Yöntemi

Dediğimiz gibi tiroid bezi vücut metabolizmasının hızını kontrol ediyor. Yani metabolizmanız tiroid bezinize bağlı olarak hızlı ya da yavaş çalışıyor olabilir. Bu durumda yapılması gereken en önemli iki madde düzenli beslenmek ve hareket etmek olacaktır. Bir doktora danışmadan kendi başınıza tedaviler uygulamayı denememelisiniz. Doktorunuzun size verdiği diyet listesine uymak ve düzenli bir şekilde spor yapmak tiroid bezinizin sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olacaktır. Ufak yürüyüşler yapıp daha aktif bir hayat yaşamak tiroid başta olmak üzere bütün vücudunuzu etkileyecek ve çok daha sağlıklı bir birey olmaya başlayacaksınız.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.