Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Titreme ve Ateş Neden Olur?

Belirtiler hastalığın ne derece ilerlediğine ve teşhisine yardımcı olur. Genelde birçok hastalığın ortak noktası olarak görülen belirtilerden bazıları da titreme ve ateştir. Her ne kadar genel bir durum olsa da bu belirtilerin yanı sıra kişinin yaşadığı başka semptomlar da olabilir. Bu semptomlara uygun bir şekilde tedavi yöntemi geliştirilir. Ancak öncelikle titreme ve ateşin nedenleri araştırılır. Sizler bu yazıda titreme ve ateş belirtilerinin ortaya çıkmasına neden olan hastalıklardan ve tedavi yöntemlerinden bahsedeceğiz.

Titreme ve Ateşin Nedenleri Nelerdir?

Titreme ve ateş kişinin oldukça rahatsızlandığı belirtilerden biridir. Titreme ve ateşlenme özellikle çocukların ve yaşlıların hayati tehlikesini oluşturabilir Bu nedenden dolayı da asla göz ardı edilmemelidir. Titreme ve ateşlenmenin ilk nedeni genelde griptir. İnfluenza virüsünün neden olduğu gripte genelde hasta kendini halsiz hisseder. Bu durumla beraber hastalık ilerlerse kişide ateşlenmeler ve ardından da üşüyormuş gibi titremeler meydana gelir.

Bu evrede hastaya mutlaka müdahale gerekir. Aksi takdirde grip virüsü çok kolay şekil değiştirerek zatürreye çevirebilir. Vücutta bulunan enfeksiyonlar ve iltihaplanmalar bir süre sonra en hassas olan akciğerlerde oluşmaya başlar. Bu süreçte de kişi de mutlaka titreme ve ateşlenmeler görülür. Aynı zamanda öksürme kanlı öksürmek ve daha birçok belirti de beraberinde görülür.

Soğuk algınlığı genelde griple karıştırılan bir hastalıktır. Ancak belirtileri daha hafiftir. Fakat her hastalık gibi dikkat edilmediği sürece ve devamında da iyi bakılmadığı sürece tehlikeli sonuçlara neden olabilir. Özellikle titreme ve ateşlenme evresine gelen soğuk algınlığı olan kişiler bununla beraber diğer ağır belirtileri de yaşayarak iyileşme süreçlerini uzatabilirler.

Bir zamanlar birçok insanın ölmesine neden olan sıtma hastalığı bir sivrisineğin neden olduğu hastalıktır. Sivrisinekle beraber bulaşan ve taşınan bu virüs kişinin vücudunda hızlı bir şekilde yer eder. Kişinin birden bire ateşlenmesine ve devamında da titreme nöbetleri geçirmesine neden olan bu hastalık için erken teşhis önemlidir ve bu belirtiler erken teşhis için oldukça önemlidir. Hastalık genelde bataklığın bol olduğu alanlarda daha çok görülür.

Titreme ve ateş idrar yolu enfeksiyonun ilerlemesiyle birlikte de görülebilir. Özellikle idrar yolu enfeksiyonu böbrekleri etkilediği zaman bu belirtiler daha şiddetli bir şekilde olur. Vücutta herhangi bir enfeksiyonun var olması ve buna karşı önlem alınmaması durumunda titreme ve ateş her zaman görülebilir.

Titreme ve Ateşin Tedavisi Nasıl Yapılır?

Titreme ve ateş tedavisi boyunca kişi kendisini olabildiğince oda sıcaklığında bulundurmalı. Ne çok sıcak ne çok soğuk olacak şekilde dinlenmelidir. Titreme ve ateş belirtilerinin neden olduğu hastalıkların çeşidine göre tedavi seçenekleri mevcuttur.  Eğer herhangi bir grip enfeksiyonu yüzünden bu durumda ise mutlaka uzman bir doktora görünmelidir. Ardından doktorun antibiyotik ilaç ve ateş düşürücü ilaç tedavisi başlar. Aynı zamanda bedende eksik olan vitaminlerin de bağışıklık sistemini güçlendirmesi için gerekli birkaç vitamin de kullanabilirsiniz. Bunun haricinde ılık duşlar vücut ısınızın dengelenmesine yardımcı olur. Böylelikle ateşin ani yükselmesini ve devamında da oluşan titremeleri önleyebilirsiniz.

Sıtma hastalığı tedavisi genelde hastane ortamlarında olur. Kişiyi olabildiğince steril bir ortamda tutarlar. Bu şekilde uygulanan antibiyotik tedavisiyle beraber sıtma hastalığını önleyebilir ve devamında yer alan titremeler, ateşlenmeler gibi belirtileri de ortadan kaldırabilirsiniz.

Kişi özellikle kış aylarında olabildiğince bol bol sebze meyve yemelidir. Bol miktarda alınan C vitamini enfeksiyonlara ve virüslere karşı doğal bir kalkan oluşturur. Kalabalık ortamlarda pek fazla bulunmamaya bulunsanız bile ortamın sürekli havalanmasını sağlayın. Hapşırığınız zaman elinizi bir peçeteyle beraber ağzınızı kapatın. Çünkü titreme ve ateşlenmeler ciddi bir enfeksiyon belirtisidir. Bunun önüne geçebilmek için alacağınız bu önlemler hem sizleri hem de etrafınızdaki insanları koruyarak hastalıklardan uzak durmanızı sağlar. Titreme ve ateşlenmelerde kişinin üzeri sıkı sıkı örtülmemelidir. Bu vücut ısısının daha artmasına ve havale geçirmesine neden olabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.