Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Tomografi Kanser Yapar Mı?

Tomografi insan vücudunun iç organlarını X-ışınları kullanarak ve bilgisayardan yardım alarak kesitler halinde görüntü ortaya atan bir cihazdır. Tomografi, 3 boyutlu nesnelerin görüntüsünü 2 boyutlu hale getirebilir. Örneğin bir bölgenin pek çok açıdan pek çok resmi alınıyor ve daha sonra bu resimler birleştirilerek 3 boyutlu hale getiriliyor. Tomografiden önce hastaya birkaç saat önce yemek yememesi söylenir. Daha sonra damar içi katater yerleştirilir ve kontrast madde böylelikle damardan giriş yapmış olur.

Tomografi Ne İçin Kullanılır?

Genelde tomografi beyin, kemikler yumuşak doku, karın gibi pek çok vücut yapısının incelenmesinde kullanılır. Ayrıca pankreas, karaciğer ve akciğer gibi pek çok kanser türünün saptanmasında faydalıdır. Yeri belirli olmayan tümör yeri, boyutu bu sayede hesaplanır. Ayrıca tümörün ilerleme durumu, iyi huylu mu yoksa kötü huylu mu da olduğu bu sayede belirlenmiş olur. Sıradan kırık vakaları dışındaki, kemikte oluşabilecek diğer rahatsızlıkları belirlemek adına da kullanılır.

Tomografi Nasıl Çekilir?

Hasta kişi tomografi cihazının masasına hareketsiz bir şekilde uzanır. Daha sonra masa cihazın içine doğru ilerler. Cihaz bilgisayar tarafından kontrol edilir. X-ışınları kaynağı incelenip hasta etrafında 360 derecelik bir tam dönüş gerçekleştir. X-ışınlarının çarptığı bölgeler daha sonra bilgisayar tarafından incelenerek hasta bölge saptanır.

Hastaya bu durumun acı verici bir tarafı yoktur. Fakat çocuklar ve kapalı yerde kalma fobisi yaşayan insanlar için bu durum zorlaşabiliyor. Çekilen bölgeye göre farklılık göstermekle birlikte bu işlem yaklaşık 15 dakika sürüyor. İlaçlı tomografiden önce ise hasta mutlaka önceden bol miktarda su tüketmelidir. Gebelere tomografi çekilmesi önerilmez. Emziren anneler ise ilaçlı tomografi ardından 24 saat boyunca bebeklerini emzirmemelidir.

Tomografi Kansere Sebep Olur Mu?

Tomografi dediğimiz cihaz, tarama yaparken X-ışınları kullanıyor. Bu durum ise çok kısa süre içerisinde çok büyük zararlı ışınların arasında kalmak demek oluyor. Gereksiz yere sürekli tomografi çektiren insanlarda bu ışınlara fazlasıyla maruz kalınması nedeniyle kanser belirtileri gözlenebiliyor. Tomografi bir tanı yöntemidir. Tedavi edici bir yönü bulunmamaktadır. Kısacası tanı koymak için belirli zaman aralıklarıyla girilen tomografinin kanser etkisi yoktur. Sıradan röntgen uygulamaları esnasında vücudu görüntülemek adına tek bir ışın gönderilirken, tomografide daha detaylı incelemeler yapabilmek adına art arda birden fazla ışın gönderiliyor. Bu sebeple kontrollü tomografi kontrollü olarak çektirilmelidir. Sık olarak tomografi çekilmesi önerilmez.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.