Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Toplardamar Tıkanıklığı

Toplardamar Tıkanıklığı Nedir?

Tıp dilinde posttrombotik sendrom olarak bilinen toplardamar tıkanıklığı, toplardamarlarda biriken kan pıhtılarının damar içerisinde daralma ve tıkanmalara yol açmasıdır. Bu durumda meydana gelen tıkanıklıklar ve daralmalar kan akışını engellediği için bu kan bacak damarlarında birikmelere sebep olur.

Tıkanıklıklara sebep olan pıhtılarla tıkanan toplardamar tıkanması tıp dilinde akut ven trombozu olarak da bilinir ve bu tıkanıklıklar sonucu kişinin bacağında şişlik, morarmalar ve ağrılar meydana getirebilir. Toplardamarlarda oluşan pıhtılar kolay kolay ortadan kaybolmaz ve kalbe giden kirli kanı da engellediği için kılcal damar çatlamalarına neden olur. Aynı zamanda ilerleyen safhalarında bacaklarda meydana gelen şişlikler, yaralar meydana getirir. Toplardamarlardaki tıkanmaların ilerlemesi durumu kronik venöz yetmezlik olarak teşhis edilir ve bu vakaların yarısından çoğu ilerleyen süreçte posttrombotik sendroma dönüşür. Yüzeysel venler, kas grupları arasında yer alan derin venler, perforan venler olmak üzere üç farklı türü vardır. Bu sendromda damar içindeki pıhtılar zamanla dokuya dönüşür, damar kapakları bozulur ve kan geri doğru ilerler. Kısaca toplardamar içinde biriken kan bacak dokusunu bozarak açık yaralara neden olur.

Toplardamar Tıkanıklığı Neden Olur?

Toplardamar tıkanıklığının en büyük nedeni damarların içinde biriken maddeler ve pıhtıların kanın sağlıklı akışını engellemesidir. Bu durum genellikle genetik olarak görülebilen bir hastalıktır. Aynı zamanda kişinin sürekli hareketsiz kalmasını gerektiren işler yapması, sigara kullanımı ve aşırı kiloya bağlı olarak da gelişir. Buna ek olarak hamilelik döneminde de görülmesi olasıdır. Elli yaş üzeri kadın hastalarda görülme olasılığı daha fazla olsa da yaş ve cinsiyet ayrımı olmaksızın herkeste görülebilen bir hastalıktır. Bunların yanında ameliyat sonrasında, travmalarda, kanser tedavi süreçlerinde, damar içerisine takılan tıbbi ürünlerin varlığı, kan hastalıkları toplardamar tıkanıklığına neden olan diğer nedenlerdir.

Ayrıca Derin Ven Trambozu, Flebit hastalıkları da toplardamar tıkanıklığını tetikler. Kan pıhtıları toplardamardaki kapaklarda bozulmalara neden olarak sağlıklı kan aşına engel olur ve reflü olarak da bilinen ters akışa neden olur. Damar içerisindeki pıhtılar ilaçlar sonucunda tamamen yok olmayabilir ya da azalsa bile damar duvarlarında dokuya dönüşebilir. Derin ven trombozu ve flebit hastalıkları bu belirtilerle birlikte en önemli nedenlerdendir. Erken teşhis ve doğru tedavi toplardamar tedavisinde çok önemlidir. Halk arasında çok bilinen ve pek önemsenmeyen behçet hastalığı derin ven trombozu oluşturur ve toplardamar tıkanıklığına sebep olabilir.

Son olarak karın üzerinden geçen aortta meydana gelen sıkışma ve tıkanıklıklar da toplardamar tıkanıklığına yol açabilir. Tıp dilinde May-Thurner sendromu olarak bilinen karnın sol kısmındaki toplardamarlar üzerinde oluşan bu pıhtılı tıkanıklık genellikle bacaklarda varislere, morluk ve ağrılara hatta yaralar çıkmasına neden olur.

Toplardamar Tıkanıklığı Belirtileri Nelerdir?

Toplardamar tıkanıklığında en önemli belirtilerden biri bacaklarda meydana gelen kızarıklık, şişlik, morluk ve ağrılardır. Bu belirtiler zamanla daha çok ağrı ve yürümekte zorlanılacak kadar ağırlaşma hissi uyandırabilir. Toplardamar tıkanıklığı ciddi bir rahatsızlık olup damarlardaki pıhtıların akciğere ulaşması ile nefes alamama, göğüs ağrılarına sebep olabilir. İleri safhalarında dahada ciddi problemlere yol açacağından erken teşhisin önemini vurgulamakta fayda olacaktır.

Toplardamar tıkanıklığının en önemli nedenlerinden biri uzun süre hareketsiz kalmaktır. Buna bağlı olarak bacaklarda ağrılar, şişlikler, renk değişiklikleri, morarmalar, deride kalınlaşmalar, varislerde artış söz konusudur. Bu tarz belirtiler bulunan hastaların vakit kaybetmeden doktora başvurmalarının yanında sık sık yürüyüş yapmaları ve ayaklarını yüksek duracak şekilde dinlendirmeleri de önerilir. Toplardamar tıkanıklığında damar tıkanıklıklığına sebep olan pıhtılar dokuya dönüştüğünde kan geri tepmeleri de başladığında bacaklara yeteri kadar ulaşamayan kan doku bozulmalarına açık yaralara sebep olur. Tıp dilinde venöz ülser olarak bilinen bu yaralar iltihaplanarak daha vahim bir durum alabilir ve bu yaralar uzun süre iyileşmeyebilir. Bu evre hastalığın aşırı ilerlediği dönemlerde görülür. Sol karın bölgesindeki aortta meydana gelen damar tıkanıkları genellikle karın üzerinde ya da kasık bölgesinde kızarıklık, damarlı bir görüntü ya da varislere neden olur.

Toplardamar Tıkanıklığı Teşhis ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Damar Tıkanıklığına Karşı Doğal Yöntem

Eğer yukarıda yazılan belirtilerden herhangi birine sahipseniz ve toplardamar tıkanıklığından şüpheleniyorsanız zaman geçirmeden herhangi bir kalp damar cerrahisine muayene olmanızı tavsiye ederiz. Hastaneye başvurulduğunda doktorlar ayrıntılı bir muayene sonrasında ileri görüntüleme tekniklerine başvurur ve bu tetkikleri daha sağlıklı teşhis koyabilmek adına yapar. Öncelikle istenecek tetkikler doppler ultrasonografi olacaktır. Bu yöntemle damarlar ve içindeki kanın akış yönü ve tıkalı olan damarlar ayrıntılı şekilde görüntülenir. Yapılacak olan bu tetkik herhangi bir ağrı oluşturmayan ve kısa süren bir işlemdir. Karındaki toplardamar tıkanıklıkları için de aynı işlem istenebilir. Fakat doppler işlemi kronik damar tıkanıklıklarında tek başına yeterli olmaz. Bu nedenle doppler işleminin yanında gerekirse bilgisayarlı tomografi, MR venografi ve damar anjiyosu gibi etkikler de istenebilir. Yapılan tüm tetkikler sonunda doktorlar doğru tedavi şekline karar verir. Toplardamar tıkanıklığı için iki tedavi yönteminden biri belirlenir. Bu tedaviler ilaç tedavisi ve ilerleyen safhalarda gerekirse cerrahi müdahale ile tedavidir.

Eğer hastada sürekli tekrarlayacak bir damar tıkanıklığı söz konusu ise hasta tüm hayatı boyunca kan pıhtılaşmasını önleyecek ilaçlar kullanmalıdır. Fakat damarlardaki tıkanmalar ve ödemi önleyen bu ilaçlar hastalığın temel nedenini ortadan kaldırmaz. Henüz hastalığın ilk aşamalarında olan kişiler için doktor, bacaktaki kan dolaşımının geriye doğru hareket etmesini engellemek amacıyla kompresyon çorabı önerir.

Sürekli hareketsiz kalmamanız, uzun yolculuklarda, molalarda sık sık yürümeniz, kilo durumunuzu korumak için düzenli egzersizler yapmanız da doktorlar tarafından önerilirken tüm hastalıklarda olduğu gibi sağlıklı yaşam için sigara gibi damarlar tıkanıklığına sebep olan alışkanlıklardan kurtulmanız da önemlidir. Aksi halde toplardamar tıkanmalarının ileri safhalarına ulaşmasını engelleyemezsiniz. Bu gibi hastalığın ilerlediği hastalarda cerrahi müdahale şart haline gelir. Bu uygulamalardan en bilindik olanı bypass olacaktır. İlerleyen teknoloji ile doktorlar vücudun başka bir kısmından alınan damarları ya da yapay damarları hastanın tıkanmış olan damarına bağlayarak sağlıklı kan akışını yeniden sağlayabilirler. Bunun yanında damar içindeki kapaklar kısaltılarak tedavi edilebilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.