Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Topuğumun Üzerine Basamıyorum Ne Yapmalıyım?

Topuk, ayak tabanının arka kısmında yer alır. Vücut ağırlığını genel olarak topuklar taşıdığı ve tüm vücudun bağlantı noktasını oluşturduğu için bazı sağlık sorunları daha çok ortaya çıkar, sık sık topuk ağrısı görülebilir. Topuklarımızın üstüne, yürürken kendi vücut ağırlığımız kadar, koşarken iki katı oranında yük biner. Gün içerisinde birçok işi ayaklarımızla yaparız. Bu nedenle topuklarda meydana gelen herhangi bir sorun günlük yaşamı ve bazı hareketlerimizi büyük oranda engeller. Genel olarak geçici bir rahatsızlık olabilir ancak uzun süreli olduğu zaman çok rahatsız edici bir hale gelebilir.

Topuğun Üzerine Basamama Nedenleri Nelerdir?

topuğun üzerine basamama

Topukta bazı sağlık sorunları zaman zaman ortaya çıkabilir. Bu sorunların ortaya çıkmasına yol açan başlıca sebepler vardır. Topukta meydana gelen sağlık sorunları, plantar fasitis, topuk dikeni, topuk yağ yastıkçığı ve ayak tabanında yer alan sinir sıkılması temeline dayanabilir. Plantar fasya, ayakların alt tabanında bulunan kasların altında yer alan topuk kemiğinden uç kısma kadar uzanan fibröz bant şeklinde bir yapıyı oluşturur. Uzun süre yapılan hızlı tempolu yürüyüşler, bazı spor egzersizleri, tekrar eden bazı travmalar ve ayak yapısına uygun özellikte olmayan ayakkabıların kullanımı bir süre sonra imflamasyona neden olabilir. Bu sağlık sorunu genel olarak sabah ilk kalktığınız anda, uzun süre aynı pozisyonda kaldığınız ve daha sonra bir anda ayağa kalktığınız ya da çok yorulduğunuz zaman ortaya çıkabilir.

Topuk dikeni, ayak kısmında yer alan plantar fascia adında tendonun kısalması ile meydana gelen bir sağlık sorunudur. Genel olarak birçok kişide sık sık görülen topuk dikeni, dokunulduğu zaman sıcak yapıda ve çok hassas bir çıkıntı şeklinde ortaya çıkabilir. Bir süre istirahat etseniz bile tekrar oluşur. Ayakkabı giydiğiniz ve üzerine bastığınız zaman şiddetli bir ağrının oluşmasına yol açabilir.

Topuk kemiği ve topuk derisi altında yer alan yağ dokusuna topuk yağ yastıkçığı adı verilir. Topuğa sert bir darbenin gelmesi ya da sert bir zemine çarpması sonucunda bu alanda morluk, ağrı ve sızlama meydana gelebilir. Yaşın ilerlemesi sebebine bağlı olarak topuk yağ yastığının yapısında incelme meydana gelir. Bu durum ilerleyen yaşlarda daha çok belirgin bir hale gelebilir.

Ayak bileğinin iç kısmında yer alan sinirlerde birtakım sebeplerle sıkışma ortaya çıkar ve bu durum topukta şiddetli ağrının oluşmasına neden olur. Bir süreden sonra hasta, topuğun üzerine basamamaya başlayabilir. Topuğun arka kısmında bazı ağrılar oluşur. Topukta vücudun diğer organ ve dokularından farklı olarak, özel bir yağ dokusu vardır. Vücut ağırlığını taşıyabilmesi için özel bölmeler şeklinde dizilmiştir.

İlerleyen zamanlarda yağ dokusunda belirli bir oranda aşınma ortaya çıkar. Bu durum da hem topukta ağrıya hem de üzerine basamama gibi bir soruna neden olabilir. Uzun süre yürüyüş yapma, koşma, gibi sporların belirli bir düzen sonrasında vücuda çok fazla yüklenerek yapılması, topuklu ayakkabıyı uzun süre giymek ve bazı yapısal sebeplerden dolayı topuğun üzerine basamama gibi bir sağlık sorunu ortaya çıkabilir.

Topuğun Üzerine Basamama Sorunu Nasıl Geçer?

topuğun üzerine basamama

Topuk yapısının özel bir dokusu olduğu için, olası herhangi bir sağlık sorununda mutlaka tıbbi bir yardıma ihtiyaç duyulur. İlk olarak topukta meydana gelen değişimler ve üzerine basamama sorunun altında yatan sebebin tespit edilmesi gerekir. Bunun için, tedavi amaçlı olarak sık sık antiemflamatuvar ilaçlar, topukları germe egzersizleri ya da topuk desteği hastaya uygulanabilir. Bu tür farklı tedavi yöntemleri, topukta meydana gelen ağrı, acı, şişlik ve sızlama gibi bazı sorunların gerilemesine yardımcı olur. Sorunun devam etmesi durumunda, gerekli görülen test ve tetkikler yapılabilir. Belirlenen sebebe göre egzersiz, şok dalga tedavisi, ağrıyı giderici ilaçlar, fizik tedavi ya da cerrahi bir operasyona ihtiyaç duyulur.

Topuğa uygulanan topuk enjeksiyonu hastaya yarar sağlayabilir. Sorunlu olan alan net bir şekilde belirlenerek, ilaç doğru noktaya enjekte edilir. Bu sayede topukta meydana gelen sorunlar için kalıcı bir çözüm olabilir. Bu tıbbi yöntemler haricinde, eve bazı önlemler alarak, ağrıyı ya da sorunu hafifletebilirsiniz. Örneğin; çok şiddetli olmayan topuk ağrısında ayağınızı yüksek bir yere uzatıp, bir süre dinlenmesini sağlayabilirsiniz. Ayak yapısına uygun olan ayakkabı tercih etmek, ayakkabının içerisine rahat bir tabanlık ve topukluk yerleştirmek ağrıyı hafifletmek için başvurulabilecek çözümlerdendir. Ayak kaslarını güçlendirici bazı egzersizler de yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.