Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Topuk Dikeni Hastalığı

Hemen hemen herkesin başına gelebilen bir rahatsızlık olan topuk dikeninin nasıl bir hastalık olduğu, ne gibi belirtilere sahip olduğu ve tedavi yöntemleri çok fazla bilinmiyor. Calcanus olarak da bilinen topuk kemiğinde meydana gelen bir çeşit osteofit olarak bilinen topuk dikeni, topuk kısmında sıklıkla rastlanan ortopedik sorunlardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Ayakların altında yer alan ve kalın bir bant görevi görürmüşçesine ayak parmaklarını topuğa bağladığı için doğru bir şekilde yürümeyi sağlayan önemli etmenlerden biridir.

Topuk dikeni hastalığıyla karşılaşanlar genelde sabah uyandıklarında ilk adımlarını atarken bir ağrı hisseder ve bu ağrı tıpkı bir bıçaklanma sancısı gibi bir sancı oratya çıkartır. Ayaklar hareket ettirildikçe kasların yumuşaması sağlanır ve acı seviyesi daha alt düzeylere düşer. Diğer taraftan uzun süre ayakta kalırsanız ya da uzun süre bir yerde hareketsiz bir şekilde oturursanız da topuk dikeni rahatsızlığı yüzünden duyduğunuz acı daha şiddetli olarak hissedilir.

Topuk dikeni hastalığının genelde koşu gerektiren sporlar ile meşgul olan insanlarda daha sık olarak görüldüğü ortaya çıktı. Bu detaya ek olarak fazla kilolara sahip olan ve ayakkabı seçiminde özenli davranmayıp rahat ayakkabı seçmeye dikkat etmeyen bireylerde de topuk dikeni hastalığının sık görüldüğü belirtiliyor. Hastalık öylesine sık ki her on kişiden beşinde rastlamanız mümkün.

Topuk Dikeni Hastalığı Neden Olur?

Topuk dikeni rahatsızlığıyla karşılaşma ihtimalinizi yükselten sebepler arasında birçok etmeni sayabiliriz. Bu etmenlerden bir tanesi de yaştır. Yaş ilerledikçe, özellikle 40-60 yaş aralığındaki insanlarda topuk dikeni hastalığının görülme ihtimalinde artış izleniyor. Ayrıca bale, aerobik gibi kimi dans çeşitleriyle meşgul olan insanlar ve uzun mesafeli koşu yapan sporcularda da topuk dikeni daha çok görülür.

Çok kemerli ayağa sahip olanlar, düz taban rahatsızlığı yaşayanlar, ayak şekli değişik olduğu için yürüme bozukluğu yaşayanlar da topuk dikeni hastalığı ile daha sık karşı karşıya kalıyorlar. Fazla kilosu olan ve obezite rahatsızlığı çeken kişilerin ayaklarında fazlasıyla baskı oluşması yüzünden topuk dikeni sorunu daha sık görülür. Özellikle hızlı kilo artışı yaşayan insanlar için bu çok daha önemli bir risk seviyesine işaret eder.

Örneğin garsonlar, fabrika işçileri, öğretmenler, temizlik görevlileri gibi iş gereği fazla süre ayakta durmak zorunda kalan milyonlarca insan da topuk dikeni hastalığı ile karşılaşabilir. Uzun süre ayakta kalmak bu hastalığın en büyük tetikleyicilerinden birisi olarak görünüyor.

Geç gebelik deneyimleyen hamile kadınlar için de bu durumun topuk dikeni hastalığı adına bir risk teşkil ettiği öne sürülüyor. Bununla beraber kadınlarda, erkeklere nazaran bu hastalığın daha sık yaşandığı gözlemleniyor. Yüksek topuklu ayakkabıların giyilmesi ve bu yüzden ayağın rahatsız olması ile beraber topuk dikeni şikayetleri de artış gösteriyor.

Topuk dikenlerinin sağlıklı vücutlarda ayak için kemeri destekleyen bir vazife gördüğünü ve bu vazife sayesinde yürüme ve ayağı sağlıklı hareket ettirme konusunda insana kolaylık verdiğini belirtmeliyiz. Eğer ki bu bölgede topuk dikeni ile ilgili şikayetlerde artış görülürse ve ağrı ile acı düzeyi artış gösterirse gerilimin de büyük hale gelmesiyle beraber hastalık ilerleyecek ve kişi ayakta durmakta zorluk çekip bazı günlük aktivitelerini yaparken zorlanmaya başlayacaktır.

Detaylı Bilgi için TIKLAYINIZ!

Topuk Dikeni Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Topuk dikeni hastalığının belirtileri aslında günlük yaşamda sıklıkla karşılaştığımız ağrı, şişlik, sertlik ve hareket ederken zorluk yaşama gibi faktörlerden oluşur. Bu faktörlerin sıradan şikayetlerden farkı ise birkaç seferlik değil uzun süreli olarak tekrar etmesi ve kişiyi bezdirmeye başlamasıdır.

1. Ağrı

Topuk dikeni hastalığının en yaygın görülen ve en önemli belirtilerinden biri de ağrıdır. Genelde bu ağrılar yalnızca bir ayakta meydana gelse de kimi vakalarda her iki ayakta birden rastlamak da mümkün.

Genelde sabah kalkınca şiddetli olarak kendilerini gösteren bu ağrılar, ayağa kalktıktan sonra birkaç adım atmanızla beraber hafifler. Uzun süre oturduktan sonra ayağa kalkarsanız bu ağrı daha üst seviyelere çıkar. Diğer taraftan çok fazla ayakta kalırsanız da ağrının şiddeti sizin düzgün bir şekilde hareket etmenizi engeller. Topuk dikeni hastalığı yaşayan kişiler merdiven çıkarken bile zorluk yaşarlar.

2. Sertlik

Topuk dikeni hastalığının bir diğer belirtisi ise topuk bölgesinde meydana gelen sertliklerdir. Bu alanda oluşan sertlikler yürüme bozukluklarına bile sebep olabilir.

3. Hareket Zorlukları

Topuk dikeni hastalığı yüzünden meydana gelen ağrı ve sertleşme şikayetleri yüzünden insanlar her gün yaptıkları en kolay hareketleri bile yaparken zorluk yaşamaya başlar ve hareketleri limitlenmeye başlar. Koşarken ya da uzun yürüyüşler yaparken ağrı ve sertleşme yüzünden erken pes edebilirler.

4. Şişlik

Topuk dikeni hastalığının belirtileri arasında zaman zaman ayak bölgesinde şişme de görülmektedir.

Bu şikayetler genelde tek başına ortaya çıkmaz. Ağrılar kronik bir hal alır ve yalnızca bir gün değil, hayatınızın önemli bir bölümünde hareketlerinizi negatif etkilemeye başlar. Bu tip sorunların hayatınızı kötü bir şekilde etkilemesini istemiyorsanız ve günlük yaşamanızda yaptığınız sıradan hareketleri dahi yaparken sıkıntı ile karşılaşmak istemiyorsanız belirtilerin ortaya çıkması ile beraber bir uzmana danışıp tedavi görmeniz gerekiyor. Şimdi sizlerle topuk dikeni hastalığının nasıl tedavi edildiğine dair detaylar paylaşacağız.

Topuk dikeni hastalığının belirtileri ile ilgili daha detaylı bilgi almak için tıklayın.

Topuk Dikeni Hastalığının Tedavisi Nasıl Yapılır?

Topuk dikeni hastalığı aslında evde ucuz yöntemler ile tedavi edilebilen bir rahatsızlık olarak bilinir. Bu bölümde sizlere topuk dikeninin evde hangi yöntemler ile nasıl tedavi edilebileceğini anlatacağız. Eğer ki kısa vadede evde uyguladığınız yöntemler işe yaramazsa tıbbi tedavilere başvurmanız gerekir.

1. Esneme Egzersizleri

Ayak ile alt bacak kaslarını kapsayan esneme egzersizleri sayesinde topuk dikeninin sebep olduğu sancıları kontrol altına almak mümkündür. Baldır gibi bacak kaslarında meydana gelen iltihaplanmaların ortadan kalkmasını desteklediği gibi esneme egzersizleri sayesinde daha rahat hareket etmenin de önü açılıyor.

2. Ayak Masajı

Ayak masajı ile gerek ağrıların gerek ise iltihaplanmaların önüne geçebilirsiniz. Düzenli bir şekilde uygulanan ayak masajları kan dolaşımını düzenler ve topuk dikeni yüzünden meydana gelen baskının ortadan kalkmasına yardımcı olur.

3. Soğuk Kompres

İnce bir havlunun içine koyacağınız buz parçaları ile ayak tabanınıza baskı uygulayın. İsterseniz ayağınızın altında buz dolu bir şişe bulundurup o şişeyi çevirerek de soğuk kompresin faydalarını deneyimleyebilirsiniz. Beş dakika süresince soğuk komprese devam edin. Düzenli olarak günde birkaç kere yaparsanız orta vadede şikayetlerden kurtulabilirsiniz. Bu arada buzu direkt olarak topuğa sürmemeye çalışın.

4. Epsom Tuzu

Geniş bir kova ya da bir küveti sıcak su ile doldurun. Daha sonra içerisine iki çorba kaşığı epsom tuzu atın ve tuzun suya karışmasını sağlayın. Ardından ayaklarınızı içerisinde epsom tuzu olan küvete ya da kovaya sokun ve 15 dakika boyunca bekletin. Haftada iki kere epsom tuzu tedavisi uygulamak topuk dikeni şikayetlerini azaltır.

Topuk dikeni hastalığının tedavisinde kullanabileceğiniz diğer yöntemler ise zerdeçal, zencefil, elma sirkesi, kırmızı biber, balık yağı gibi maddelerle yapılabilir. Diğer taraftan ağrıyı ve iltihabı azaltmak için anti-iltihap özelliğine sahip olan zencefil, ekşi kiraz, dut, badem, ceviz, sızma zeytintyağı, böğürtlen, tatlı patates gibi besinleri tüketmeniz de işinizi kolaylaştıracaktır.

Detaylı Bilgi için TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.