Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Topuk Kırığı Sonrası Tedavi Nasıl Olur?

Topuk kırıkları tarsal kemik kırıkları arasında en sık karşılaşılan ve bu kırıkların %60’ını oluşturan kırıklar olarak bilinir. Topuk kırıklarının %70 – 75 civarı arka eklem yüzü ile subtalar eklem bütünlüğünü etkiler. Subtalar eklemin üzerine etki yapan iç kırıklar da hesaba katıldığı zaman ortopedik cerrahi ve klinik sonuçları göz önünde bulundurularak problemli bir kırık grubu olduğu kanısına varılır. Kalkaneus, yani topuk kırığının yaşandığı kemik, topuk kısmında yer almakta olup talus isimli ayak bileği kemiği ile eklem yapmakta olan bir kemiktir. Kalkaneusun yer aldığı bölge, yük taşıma söz konusu olduğu zaman önemli bir görev üstlenir. Yüksekten düşülmesi durumunda ağır travmaya sebep olan bu kemik, spor yaralanmalarında, trafik kazalarında, ateşli silah ile yaralanma durumlarında da kırılabilir. Uzun mesafe koşusu yapan kişilerin zorlaması ve yüklenmesi sonucunda da topuk kırıkları oluşabilir. Topuk kırığının belirtileri ise şişme, ayağın üstüne basamama, morartı, şiddetli topuk ağrıları, yara oluşumu ve kanama şeklinde olur.

Topuk Kırıkları Nasıl Teşhis Edilir?

Kalkaneus kırıklarının teşhisinde genellikle ayağın üzerine basamama ve yüksekten düşme gibi öyküler bulunur. Topuk bölgesinde meydana gelen şişlik, duyarlılık, ağrı ve ayağın normal görüntüsünde bozulmaların yaşanması bu durumun en açık halidir. Yüksek enerjili travma sebebiyle oluşan topuk kırıklar ile birlikte farklı yerlerde de kırıklar görülebilir. Bilgisayarlı tomgrafi, grafi ve manyetik rezonans gibi görüntüleme teknikleri bu durumun teşhisinde kullanılır. Spor yapan kişiler stres kırığı adı verilen ve uygunsuz ayakkabı ile spor yapılması ile ortaya çıkan durumlarla karşılaşabilirler. Bu ağrılar kimi zaman belirgin olmasa da zaman geçtikçe kalıcı hale gelir. Bunun için bir ortopedi doktoruna görünmenizde fayda var.

Topuk Kırıkları Nasıl Tedavi Edilir?

Kalkaneus kırığının tespit edilmesi halinde ilk olarak ayaktaki şişliğin en aza indirgenmesi ve daha sonra da bül oluşumunun önüne geçilebilmesi için basınçlı ayak pompasına ya da kompresyon bandajına konulması gerekir. Ardından da bacağın yükseltilmesi gerekiyor. Topuk kırıkları travmatoloji ve ortopedi uzmanları tarafından tedavi edilir. Topuk kırıkları için teşhis yöntemlerinin kullanılmasının ardından ortaya çıkacak olan sonuçlara göre tedavi planının yapılması gerekir.

Topukta meydana gelen kırığın çok yer değiştirmemiş ve ayrılmamış olması durumunda alçı tedavisi yapılabilir. Genellikle yüksek bir yerden düşme sonucunda kırılan topukta ciddi bir ezilme olacağı için topuk kemiğinin daha geniş çaplı bir şekilde ezildiği görülür. Bu tür durumlarda topuk kırığının alçı ile tedavi edilmesi mümkün olmaz. Bu gibi durumlarda altın standart ameliyatının yapılması gerekir. Günümüzde topuk kırıkları iki ay gibi bir süre içinde tedavi edilerek hastaları eski haline kavuşturur.

Topuk Kırıklarının İyileşme Süreci

Topuk kırıkları genellikle ortopedistler tarafından tedavi edilme konusunda en çok zorlanılan travmaların başında  yer alır. Topuk kırıkları genellikle ameliyat ile tedavi edilir. Geçmişte ameliyat tercih edilmese de günümüzde teknolojinin gelişmesi ile birlikte topuk kırıklarının ameliyat ile güvenli bir şekilde tedavi edilmesi de mümkün oldu. Hangi kemik kırılırsa kırılsın normal süreçte 6 ay içinde kaynamaya başlar. Konu topuk kırığı olduğu zaman ise bu 12 haftaya kadar uzar. Yer değiştirmemiş ve ayrılmamış olan kırıklar ise 4 ve 6 hafta aralığında iyileşir.

Topuk kırıkları genellikle yüksek enerjili travmalar oldukları için ayrışma ve ezilme meydana gelir. Bu durumlarda cerrahi tedavi gerekse de oldukça zor bir ameliyat olması ve deneyim gerektirmesi sebebiyle doktorların alçıyı tercih ettiği durumlar olur. Fakat alçılama yöntemi kullanıldığı takdirde topuk kırıkları yeteri kadar iyileşmeyecek ve böylelikle de hasta yer basına ağrı çekmeye ve ayakkabı giyince zorluk çekmeye başlayacaktır. İhmal edilen ve uygun bir şekilde tedavi edilmeyen topuk kırıklarının daha sonra tedavi edilmesi mümkün olur. Bu nedenle yanlış bir tedavi yöntemine maruz kalan kişiler daha sonra ameliyata girerek bu durumun üstesinden gelebilir. Fakat bu durum yapılacak olan ameliyatı ilk halinden de daha zor kılar ve bu sebeple de ameliyatın uzman bir doktor tarafından yapılması gerekir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.