Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Topuklu Ayakkabı Giymenin Fark Etmediğimiz 10 Zararı

Topuklu ayakkabı kadınların en sevdiği aksesuarlardan bir tanesi. Her ne kadar ayakkabı bir ihtiyaç olarak görülse de topuklu ayakkabılar kıyafeti ve duruşu tamamlayıcı özellikleri nedeniyle aslında direkt olarak aksesuarlarımız haline geliyor. Bu nedenle kadınlar asla topuklu ayakkabılarından vazgeçemiyorlar.

Topuklu ayakkabılar yalnızca boyumuzu uzatmıyor aynı zamanda duruşumuza da bir yön veriyorlar. Bu yüzden pek çok elbise ya da abiye gece kıyafeti topuklu ayakkabı olmadan düşünülemiyor. Üstelik o kadar şık ve çeşitli topuklu ayakkabı modelleri var ki günümüzde kadınlar kıyafetlerine göre topuklu ayakkabı değil de topuklu ayakkabılarına göre kıyafet seçmeye başladılar. Bu da doğal olarak kadınların çok daha fazla topuklu ayakkabı giymesi demek.

Her kadın topuklu ayakkabılara adeta aşıktır. Ama maalesef topuklu ayakkabılar sağlığımız için hiç de yararlı değiller. Sağlımıza olumsuz etki eden pek çok yönleri var ve bunlar yüzünden bazen kısa süreli bazen de uzun süreli sorun yaşayabiliyoruz. Elbette hiçbir kadına “Artık topuklu ayakkabı giyme” diyemeyiz ancak topuklu ayakkabı giyme konusunda bazı kurallara uymanızda fayda var ya da isterseniz topuklu giyme sıklığınızı biraz azaltabilirsiniz. Özellikle topuklu ayakkabı üzerinde sürekli durmamak için gün içindeki 1 ya da 2 saatlik molalarda ayaklarınızı dinlendirmek adına spor ayakkabı ya da sandalet tarzı şık ayakkabılar da tercih edebilirsiniz.

O zaman bir farkında olmadan topuklu ayakkabıların vücudumuza verdiği zararları bir inceleyelim.

1- Vücutta şekil bozukluğu yaratır

Her ne kadar biz topuklu ayakkabıları duruşumuz düzelsin diye giysek de aslında onlar bir yerden sonra vücudumuzda şekil bozukluğuna sebep oluyorlar. Hatta bu şekilsel bozukluk yalnızca ayaklarımızla sınırlı da kalmıyor. Normal yürüyüşümüzü ve vücudumuzun genel biomekaniğini bozuyor. Bunun sonucunda da bacaklarımızda ve omurgamızda aşınma gerçekleşiyor, nihayetinde de şekilsel bozukluk yaratıyor. Bundan kurtulmak için belli bir santimin üzerindeki ayakkabıları giymemeye yönelebilirsiniz. Ayrıca unutmayın, bu tip sorunlar bir gecede ortaya çıkmıyorlar. Siz farkında olmadan sorun zaman içerisinde yavaş yavaş gelişiyor.

2- Kallus yani nasır oluşumuna sebep olur

Kallus bir diğer adıyla nasır, ayakkabının ayak ile sürtünmesi neticesinde derinin sertleşip kalınlaşmasından dolayı meydana gelir. Ayakkabıdan kaynaklı olan nasır ağırlıklı olarak parmak altında ya da parmakların aralarında ortaya çıkar. Özellikle yüksek topuklu ayakkabı giyildiğinde ayak bir miktar daha öne kaydığı için ve dar topuklu ayakkabılarda belli noktalar ayağa basınç uyguladığı için nasır oluşma riski vardır.

3- Tırnaklarda sorun yaratır

Yüksek topuklu ayakkabılar giyildiğinde ayakların bir miktar fazla önce doğru gittiğini biliyoruz. Bu durumun sonucunda parmakların ve tırnakların yataklarına sürekli olarak bir basınç uygulanır. Bu da doğal olarak tırnaklarda şekil bozukluğuna yol açar. Aynı zamanda sürekli olarak topuklu ayakkabı giyen kişiler daha fazla tırnak batması şikayetiyle ve tırnaklarda mantar oluşumuyla karşı karşıya kalırlar.

4- Çekiç parmak oluşumuna sebep olabilir

Parmaklar ayakkabının ucuna büyük bir basınç ile itildiğinde parmaklarda biçimsiz bir şekilde kıvrılma oluşur, parmaktaki ortada bulunan eklem de bükülür ve nihayetinde parmakta deformite meydana gelir. Özellikle böyle bir baskıda ayakta ve parmakta çok ciddi ağrı da oluşur.

5- Dizlerde kireçlenme oluşturabilir

Topuklu ayakkabıların vücudumuzda yarattığı en büyük olumsuzluklardan bir tanesi de dizlerimizde kirençlenme yaratmasıdır. Ancak bu durum daha çok, çok yüksek topuklu ayakkabı giyen kişilerde ya da sürekli olarak topuklu ayakkabı kullanan kişilerde meydana gelebilir.

6- Aşil tendon kısalığına sebep olabilir

Sürekli olarak yüksek topuklu ayakkabılar giyen kişilerin bacaklarının arkasındaki kaslar yeteri kadar açılamaz ya da esneyemez. Bunun sonucunda da kaslarımızı topuklarımıza bağlayan tendonda zaman içerisinde kısalma meydana gelebilir. Aşil tendonunun asıl işlevi topuğumuzun yerden kaldırılmasını sağlamaktır. Fakat sürekli olarak topuklu ayakkabı giyilmesi halinde bu aşil tendonu artık kullanılamaz bir hale gelir, yani kısalır. Ancak çok düz ayakkabılar da bu kasın sağlığı için iyi değildir. Çünkü düz ayakkabılar aşil tendonunda gerilmeye ve ağrıya sebep olabilir.

7- Ayak bileği incinmesine neden olabilir

Yüksek topuklu ayakkabı giyildiği zaman ayak bileğinin incinmesi hiç de tesadüf olmaz. Çünkü yüksek topuklu ayakkabılar vücudumuzun ağırlık merkezi öne doğru kaydırır. Yani bahsettiğimiz tam da parmak ucunda yürüyormuş hissi. Böyle bir duruşta ağırlığın desteklenme alanı daraldığından dolayı kişi dengesini çok kolay bir şekilde kaybedebilir, düşebilir, ayağını burkabilir ve ayak bileklerinde de ağrılı incinmeler yaratabilir. O yüzden topuklu ayakkabı giyildiği zaman ekstra dikkatli yürünmesi gerekir.

8- Bacak ağrısı yaratabilir

Aşil tendonunda olduğu gibi yüksek topuklu ayakkabılar zaman içinde baldırlarımızdaki kaslarda da kısalmalara sebebiyet verebilir. Aynı zaman vücut ağırlık merkezi öne doğru kaydığı için bacak kaslarınız da aşırı zorlanacaktır ve bu bölgede bazen hafif bazen şiddetli ağrılar meydana gelebilir.

9- Diz ağrısı yaratabilir

Yüksek topuklu ayakkabı giyildiğinde vücudumuzun ağırlık merkezinin öne doğru kayması gerçekten de vücudumuzda çok fazla olumsuz etkilere neden olabilir. Bu durumda dizlere de ekstra olarak yük binecektir. Sonrasında dizlerde şiddetli ağrı hatta ileri zamanlarda da kireçlenme meydana gelebilir.

10- Bel ağrısı yaratabilir

Vücudumuzun ağırlık merkezinin öne kaymasıyla belimizdeki kaviste de ciddi oranda artış meydana gelir. Tabii bu durum da bel kaslarımızda aşırı gerginliğe ve bununla birlikte fazlaca ağrıya sebep olabilir. Bilindiği gibi bel sağlığı vücudumuzun geneli için çok önemlidir. Çünkü bel sağlığımıza yeteri kadar dikkat etmezsek ileri yaşlarda çok daha ciddi hatta fıtığa kadar giden rahatsızlıklarla karşı karşıya kalabiliriz.

Tüm bu nedenlerden dolayı topuklu ayakkabı giyme konusunda kendinize bir kısıtlama getirmenizde ya da daha az topuklu ayakkabıları tercih etmenizde büyük bir fayda vardır. Aynı zamanda hiçbir zaman çok uzun süre topuklu ayakkabıyla ayakta durmamaya özen göstermenizi öneririz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.