Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Topukta Isınma Hissi Neden Olur?

Topukta ısınma hissi genel olarak birçok insanda ortaya çıkan bir durumdur. Çoğu zaman kısa süre içerisinde geçer ancak birtakım sağlık sorunlarının da nedeni olduğu zaman iyileşme süreci uzayabilir. Bunun yanı sıra, kişi ayaklarının üzerine basmada zorlanır ve yaşam kalitesinde bozulmaya yol açar.

İlerleyen zamanlarda topukta hassaslık ve ısınma hissi şeklinde meydana gelirken, bazı insanlarda ise bilek ve baldır bölgesine kadar yayılabilir. Bu tür şikayetler 45’li yaşlara sahip olan kadınlarda daha çok görülen bir sorundur. Topukta yanma hissine ek olarak, aynı zamanda sızlama, zonklama şeklinde, ağrı, iltihaplanma, mantar ve kızarıklık gibi semptomlar da görülebilir.

Topukta Isınma Hissinin Nedenleri Nelerdir?

topukta ısınma hissi

Ayak insan vücudu için çok önemli bir organdır. Çünkü vücut ağırlığını taşır ve tüm vücudun bağlantı noktasını oluşturur. Topukta ısınma hissi çeşitli sebeplerin gerçekleşmesi sonucunda ortaya çıkabilir.

 • Bu sebepler arasında en çok görülen faktör ise, sinir sıkışmasıdır. Genel olarak ayak parmaklarının üçüncü ya da dördüncü parmakların yapısında yer alan sinirlerde meydana gelen dokunun büyümesiyle bağlantılı bir durumdur. Parmaklarda bulunan doku büyümesi sinirlere baskı yaptığı zaman, ısınma hissi ortaya çıkar.
 • Farklı bir sebep olarak ayak bileklerinde oluşan tarsal tünel sendromu, topukta ısınma hissinin sebepleri arasında yer alabilir.
 • Birtakım sebeplere bağlı olarak travma ayakta ortaya çıkar. Travmanın oluşumunun en önemli belirtisi olarak ayakta ısınma hissi görülür. Ayak bölgesinde ya da parmaklarda kırık veya çıkık ortaya çıkması durumunda da görülen şikayetler arasında şiddetli acı, ağrı, yanma ve ısınma hissi yer alır.
 • Günümüzde insanların en büyük ortak sorunlarından biri fazla kiloya sahip olmaktır. Fazla kilo kişiyi hem estetik bir görünümden uzaklaştırır hem de vücudun genelinde birçok hastalığın ortaya çıkmasına neden olur. Kilo vermek istediğinizde spor yapabilirsiniz. Ancak spor yaparken, vücut ağırlığı ayak tabanına çok fazla yüklenme yapılabilir. Bu durumda tabanın tamamında ya da belirli kısımlarında ısınma hissi ortaya çıkar. Özellikle ağır egzersiz yapan ya da atletizm spor türüyle uğraşan bireylerde bu sorun daha çok görülebilir.
 • Bazı etkenler insan vücudunda mantar oluşumuna zemin hazırlar. Özellikle nemli ve ılık bir cilt yüzeyi daha elverişli olabilir. Ayakların uzun süre ayakkabı içerisinde kalması ve çok fazla terlemesi sonucunda mantar ortaya çıkabilir. Spor yapan insanlarda daha çok görülür. Rahatsızlığın meydana geldiği bölgede; pullanma, kuruma, yanma ve kaşıntı oluşabilir.
 • Şeker hastalığı insanlarda en çok görülen sağlık sorunlardan biridir. Ayak ve bacak yapısında yer alan sinirleri büyük ölçüde etkileyebilir. Genel olarak geceleri, şeker hastalığının bir belirtisi olan topukta ısınma hissi ortaya çıkar. Aynı zamanda bu belirtiye ek olarak, karıncalanma ve uyuşma oluşabilir.
 • İnsan vücudu belirli bir düzen içerisinde, tüm işlevlerini yerine getirir. Ancak vücudun herhangi bir bölgesinde meydana gelen küçük bir sorun bile vücudun tamamını etkisi altına alabilir. Özellikle vücudun kan dolaşımında herhangi bir sorun ortaya çıktığı zaman, ayaklarda ısınma hissi olur.
 • Böbrek ve karaciğer rahatsızlıklarında da topukta yanma hissi meydana gelebilir.

Topukta Isınma Hissi Nasıl Geçer?

topukta ısınma hissi

Topukla alakalı herhangi bir sorun ciddi hastalıkların bir belirtisi olabilir. Bu nedenle önemsenmesi ve tıbbi yardım alınması zorunlu hale gelir. Gerekli tetkik ve testlerin yapılması sonucunda temel sebep belirlenebilir.

 • Yapılan tetkikler sonucunda doktor ağrı kesici ilaçlar tavsiye edebilir. Yanma hissini ortadan kaldıran jeller de yararlı olabilir.
 • Günlük hayatınızda bazı faktörlere dikkat ederek, sorunun ortadan kalmasına yardımcı olabilirsiniz. Ayak bakımı tüm vücut sağlığı için önemlidir. Bu nedenle ayakkabınızın rahat ve ortopedik olmasına dikkat edin. Topuklu ayakkabı kullanımı tedavi süreci içerisinde ayaklara daha çok zarar verir.
 • Aynı zamanda uzun süre ayakta durmanız tedavi sürecini olumsuz bir şekilde etkileyebilir.
 • Terlemeyi önlemek için, uygun çorapları tercih etmeniz gerekir. Bu sayede şikayetlerin azalmasını sağlayabilirsiniz.
 • Ayakkabının içerisine yapıştırılan, özel tabanlık topukta ısınma hissinin yok olmasına yardımcı olur. Çünkü ayağınız yumuşak ve ortopedik bir tabana temas eder.
 • Normal zamanda yaptığınız egzersizlere bir süre ara verin. Çünkü bu süreç içerisinde ayakların ve özellikle topukların zorlanmaması gerekir. Uzun süre ayakta durmamak, ayakların vücut ağırlığını taşımaktan kurtulması anlamına gelir ve topuktaki yanma hissinin azalmasına yardımcı olabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.