Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

TSH nedir? TSH düşüklüğü veya Yüksekliği Neyi İşaret Eder?

Hipofiz bezinin ön lobundan üretilen TSH hormonunun tiroid bezini uyarmasıyla birlikte T3 ve T4 hormonları salgılanır. TSH nedir sorusuna verilebilecek en net cevap; görevi bu hormonların salgılanmasını sağlamak için tiroid bezini uyarmak olan hormondur denilebilir. Vücutta dengeli bir şekilde bulunması gereken bu hormonların salgılanmasında yaşanan ufak bir bozukluk çeşitli problemlerin ortaya çıkması için yeterlidir.

TSH Değerleri Kaç Olmalıdır?

Tiroid testi için alınan kan.

Yetişkinler için TSH normal değerleri 0.4 mlU/L ile 4.0 mlU/L arasındadır. Gebelikte ise bu değerler farklılık gösterir. Gebelik süresi boyunca normal olarak görülen değerler aşağıdaki gibidir:

 • İlk üç ay: 0.3 mIU/L ‑ 4.5 mIU/L
 • İkinci üç aylık dönem: 0.3 mIU/L  ‑ 4.6 mIU/L
 • Üçüncü üç aylık dönem: 0.8 mIU/L ‑ 5.2 mIU/L

TSH Yüksekliği Nedenleri

hipotiroidi

1. Hipotiroidi

Tiroid bezinin yeterli düzeyde hormon üretememesine hipotiroidi denir. Aynı zamanda tiroid yetmezliği olarak da adlandırılan bu problemde vücut, tiroid bezine TSH ile hormon üret komutu vermesine rağmen tiroid bezi hormon üretemez. Tiroid hormonlarının seviyesinin düşmesi karşısında vücut bu durumu düzeltebilmek için daha çok TSH üretir. Eğer tiroid bezi bu duruma yanıt verebilirse tiroid hormonları normal seviyeye gelir. Yanıt veremezse vücutta tiroid bezi yetmezliğine bağlı olarak bazı belirtiler ortaya çıkar.

2. Hashimato trioditi

Bağışıklık sisteminin tiroid bezine saldırdığı hastalıktır. Hastalığın belirtileri genellikle kilo alma, depresyon, soğuğa karşı hassasiyet, yorgunluk, kabızlık, kas güçsüzlüğü ve kramplardır.

3. Hipofiz tümörleri (hipofiz adanemo)

Hipofiz bezindeki hücrelerden birinde normal olmayan bir şekilde tümör geliştiği takdirde TSH değerlerinde yükseklik görülür. Tedavi, tümörün büyüklüğüne ve salgılanan hormona göre değişir. Eğer tümör prolaktin salgılıyorsa hasta ilaçla tedavi edilebilir. Tümör büyükse ve çevresindeki dokulara baskı yaparak dokuların zarar görmesine neden oluyorsa cerrahi müdahale gerekebilir.

4. Tiroid hormonu direnci

Tiroid hormonlarının seviyelerinin normal düzeyde olmasına rağmen TSH hormonunun kontrol edilememesi durumudur. Tiroid hormonu direncinin en büyük sebeplerinden biri tiroid hormonu reseptörünün genetik mutasyonudur. Mutasyonun belirtileri herkeste farklılık gösterirken kimilerinde ise hiçbir belirti görülmez.

TSH Yüksekliği Nasıl Düşürülür?

vitamin b,

TSH yüksekliği problemi için öncelikle hastanelerin endokrinoloji bölümüne gidilmelidir. Uzman doktor yapılan tetkikler doğrultusunda tiroid ilacı reçete edebilir. Bu ilaç sayesinde hormon seviyeleri normale döner. İlaçla tedavinin yanı sıra TSH yüksekliğinde beslenmeye de dikkat edilmelidir. B vitamini açısından zengin bir beslenme programı oluşturulması şart. Ayrıca soya içeren gıdalar, turp, brokoli, lahana, ıspanak, yer fıstığı, mısır, böğürtlen gibi sebze ve meyvelerin tüketilmesi de önerilir.

TSH Yüksekliği Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Tedavi süreci hastanın yaşına ve problemin şiddetine göre farklılaşır. Tiroid tedavisi genellikle ömür boyu uygulanır. Tiroid değerleri ilaçlarla normal seviyede tutulmaya çalışılır. İlaç tedavisinin etkisi ilk 2 haftadan sonra, tam olarak etkisi ise 6 aydan sonra görülmeye başlanır. TSH yüksekliği tedavi edilmezse özellikle kilo problemiyle karşı karşıya kalınır.

TSH Düşüklüğü Nedenleri

doktor muayenesi

1. Hipertriodi

Tiroid bezinden olması gerekenden fazla miktarda hormon salgılanmasıdır. Hormonların dengelenebilmesi için vücut TSH üretimini azaltır.

2. Graves hastalığı

Graves hastalarının bağışıklık sistemleri sağlıklı tiroid hücrelerine saldıran immunoglobülinler üretir. Bu durum tiroid bezinde fazla miktarda T3 ve T4 hormonlarının salgılanmasına neden olur.

3. Diğer nedenler

 • Hashimato hastalığı
 • Tiroid bezinin iltihaplanması
 • Nodüler trioid
 • Trioid bezinin fazla çalışması
 • Kortizon ve dopamin gibi ilaçların yat etkisi
 • Zehirli guatr veya Antitiroid gibi ilaçlarla tedavi yapılırken
 • İyotlu tuz fazla tüketildiğinde
 • Gebelik

TSH Düşüklüğü Nasıl Yükseltilir?

selenyum

TSH düşüklüğü sebebiyle yapılan testler doğrultusunda doktor tarafından, amacı tiroidi yavaşlatıp TSH hormonunun salgılanmasını artırmak olan ilaç kullanımı önerilebilir. Bazen ilaç tedavisi vücut için yeterli gelmeyebilir. Böyle durumlarda cerrahi müdahale ile tiroid bezinin bir kısmı alınır.

Uzman günlük olarak egzersiz yapmanın TSH seviyesinin artırdığını söylüyor. Meditasyon, yoga ve nefes egzersizleri de uzmanların önerileri arasında.

Neredeyse tüm sağlık problemlerinde olduğu gibi TSH düşüklüğünde de beslenmenin önemi büyük. Özellikle selenyum bakımından zengin ton balığı, yumurta, peynir gibi gıdaların tüketilmesi önerilir.

TSH Düşüklüğü Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Kan testi yaptırılmasının sonra TSH değerlerindeki düşüklüğün oranına göre doktor tarafından tedavi süreci planlanır. Problemin giderilmesi için ilk olarak tercih edilen yöntem ilaç tedavisidir. Tedavinin başlanmasının ardından 6-8 hafta sonra kan tahlili yaptırılır ve değerlere göre kullanılan ilacın dozu ayarlanır. 1,5-2 ayda bir kontroller tekrarlanır ve yaklaşık 1 yıl boyunca tedavi devam eder.

TSH Yüksekliği ve Düşüklüğü Kilo Yapar mı?

Tiroid bezi T3 ve T4 hormonlarını üretir. Bu hormonlar metabolizmanın düzenli bir şekilde çalışmasına katkı sağlar. Az salgılandıklarında ise metabolizmanın çalışma hızı da yavaşlar ve bu durumun sonucu kilo olarak kilo alınır. Tiroid bezi yetmezliği olup tedavi olmayan aşırı kilolu insanların kilo vermesi de zorlaşır.

Tiroid bezinin çok çalışması ise önce zayıflamaya sebep olur. Ancak tedavi amacıyla kullanılan ilaçlar daha sonrasında kilo artışına neden olur.

Gebelikte TSH Yüksekliği ve Düşüklüğü

hamile kadın

Tiroid bezinin yeterince çalışmaması metabolizma hızının düşmesine neden olur. Gebeliklerin yaklaşık olarak %2 ila %3’ünde subklinik hipotiroidizm görülürken, belirgin hipotiroidi oluşumu %0.3 ile %0.5 arasındadır. Genelde graves hastalığının görüldüğü anne adaylarında TSH yüksekliği problemiyle karşılaşılır. Gebelik döneminde TSH değerlerinin yükselmesi halinde tiroid uyarıcı immünoglobulin, TSH hormonunu taklit eder ve çok fazla hormon salgılanmasına neden olarak TSH seviyesinde yükseklik olmasına yol açar. Gebelikte TSH yüksekliğinin tedavisi bebeğin zarar görme ihtimalinin mevcut olması sebebiyle sınırlıdır. Antitiroid ilaçlar, cerrahi operasyon, radyoaktif iyot ve metaprolol, propralol gibi beta blokerlar yaygın tedavi yöntemleridir.

Gebelikte TSH düşüklüğünün teşhis edilmesi kimi zaman zorlu olabilir. Kan tahlili ile tiroid hormonunun kandaki seviyesine bakılarak yapılan tetkik sonra TSH düşüklüğü söz konusu ise tedavi için öncelikle doktor kontrolünde prenetal vitaminler alınır. Vitaminler kandaki TSH seviyesi normale dönünceye kadar alınmaya devam edilir.

Bebeklerde TSH Yüksekliği ve Düşüklüğü

bebek

Tıpkı yetişkinlerde olduğu gibi bebeklerde de TSH seviyeleri oldukça önemlidir. Uzmanlara göre yenidoğanlarda ve 3 yaşından küçük çocuklarda beyin ve beden gelişimi için TSH seviyesi çok önemli bir faktördür.

Bebeklerde TSH yüksekliğinin nedeni genel olarak tiroid bezinin doğumdan itibaren az çalışmasıdır. Bazı bebeklerde ise neotanal hipotiriodizm ve genetik kaynaklı TSH yüksekliği de söz konusu. Bebekte normal olmayan kas zayıflığı, kas ağrısı, anneyi gözle takipte zorlanma, süt emmede isteksizlik gibi belirtiler acil olarak doktora başvurmayı gerektirir.

TSH düşüklüğü, bebeğin tiroid bezinin gereğinden çok çalıştığı durumlarda görülür. Erken doğmuş, düşük kiloda veya bir tiroid hastalığı mevcut olan bebeklerde TSH düşüklüğünden söz edilebilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.