Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Tüberküloza İyi Gelen Yiyecekler

Mycobacterium Tuberculosis adlı mikrobunun sebep olduğu tüberküloz (verem) bulaşıcı bir hastalıktır. Nezle, grip gibi hızlı ve kolay bulaşmaz ama sonuçları daha ağır olabilir. %80 oranında akciğerlerde oluştuğu için bir akciğer hastalığı olarak bilinir ama kan ve lenf yoluyla tüm vücuda dağılabilir ve başka organlarda da görülebilir. Solunum yoluyla, kapalı alanlarda ve sadece akciğer tüberkülozu taşıyıcısı olan kişilerden bulaşır. Başka organ tüberkülozu olanlar ve 15 gündür tedavi gören akciğer tüberkülozu hastalarından bulaşmaz. Tüberküloz mikrobu vücuda girdikten hemen sonra hastalığa sebep olabileceği gibi, uygun zamanı bekleyip, onlarca yıl sonra da ortaya çıkabilir. Yaşlılar ve küçük çocuklar, bağışıklık sistemleri daha zayıf olduğundan, daha büyük risk altındadırlar. Bunun dışında AIDS hastaları, diyabet hastaları, alkol ve madde bağımlılarında da hastalığa yakalanma riski daha yüksektir. Öksürük, balgam çıkarma, ateş, gece terlemeleri, kilo kaybı, halsizlik, göğüs ağrıları şeklinde belirtiler gösterir. Hastalar öksürüğü başlangıçta ciddiye almaz ve genellikle tedaviye geç başlarlar. 2 haftadan uzun süren öksürüklerde mutlaka bir doktora görünmek gerekir.

Akciğer filmi ve gerekirse balgam incelemesiyle kesin tanı konur. Tüberküloz günümüzde tedavi edilebilen bir hastalıktır. En az 6 ay süren, hastanın durumuna bağlı olarak 2 seneye kadar uzayabilen, günlük uygulanan ve çok sayıda ilacın kullanıldığı uzun bir tedavi süreci vardır.  Hastalığın erken tanısı,  hızlı, etkin biçimde tedavisi ve hasta kişiden sağlam kişiye bulaşma yollarının engellenmesi hedeflenmektedir. Doğumdan sonra 2. ayda ve 7 yaşında yapılan BCG aşısıyla çocukların, beyni tutan menenjit tüberküloz ve  miliyer tüberkülozundan korunmaları sağlanır. Fakat bu aşı yetişkinleri hastalıktan korumaz. Ülkemizde Verem Savaş Dispanserleri ücretsiz olarak hastalığın tetkik ve tedavisini yapmaktadır. Beslenmeyle direk olarak ilgisi yoktur. Sağlıklı kişiler için gereken düzenli ve yeterli beslenme tüberküloz hastaları için de geçerlidir. Tedavi başarısında temel olan ilaç tedavisidir.

Tüberküloza İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

1- Tavuk Suyu Çorba

tavuksuyu

Her şeyden öte, psikolojik olarak iyileştirici etkisi hepimizin malumu. Belki de bu gücünü, bizi seven, düşünen, iyi olmamızı isteyen kişi tarafından, sırf bizim için pişirilmiş olmasından alıyordur. Hastalık ne olursa olsun, yalnız olmadığını hissetmek, herkese iyi gelir. Tavuk suyu, bağışıklığı güçlendirir. Maydanoz ve limonla vitamin değeri daha da artırılabilir. Yeme isteği olmayan hastalar için çorba hem besleyici hem pratik bir seçenektir. Her öğün yenebilir. Şehriye, pirinç, patates, havuç, soğan ilavesiyle besleyici değeri artırılır ve tek bir öğün bile hastaya ihtiyacı olan enerjiyi verebilir.

2- Kemik Suyu

kemik-suyu

Tüberküloz hastalarında kırmızı et tüketimi çok önemlidir. Kemik suyu kalsiyum ve mineraller bakımından zengindir. Kemiği haşladığımız suya bir kaşık sirke atarak, kalsiyumun suya geçmesini sağlayabliliriz. Kemik suyu çorbalara lezzet verir. İştahı olmayan tüberküloz hastalarına cazip gelen bir lezzettir. Haşlama sırasında suya konan 2-3 tane defne yaprağı, hem besin değerini hem lezzetini artırır. Hazırlanan kemik suyu mutlaka taze tüketilmelidir. Kemik yerine, gerdan,incik gibi kemikli etler de kullanılabilir.

3- Nane-Limon

grip-nane-limon

Mideyle ilgili her türlü şikayette, büyüklerimizin ilk tavsiyesi olan nane-limon çayı geleneksel tedavi yöntemleri içinde en yaygın kullanılanılanıdır. Taze nane ferah kokusuyla bile insana iyilik veren,yoğun aromalı bir bitki. Yemeklerimizde, salatalarımızda, çorbalarımızda kurutulmuş halini kullanıyoruz çoğunlukla. Nane mukus inceltici özelliği sayesinde, solunum yollarında rahatlama sağlar, nefes açar. Limonun zengin vitamin içeriğiyle birleştiğinde, bağışıklık sistemini güçlendirir, sindirime yardım eder, aromasıyla ferahlık verir. Tüberküloz hastalarının sıvı ihtiyaçlarının bir kısmını nane-limon çayından almalarının bir zararı olmaz, faydaları da saymakla bitmez.

4- Ihlamur

ihlamur-cayi-

Geleneksel tedavi yöntemlerimiz arasında ilk sıralarda yer alan ıhlamur, modern tıpta da pek çok ilacın etken maddesidir.Ihlamur çiçeğinden elde edilen çay, sakinleştirici, idrar ve balgam söktürücü olarak kullanılır. Ihlamur çiçeğiyle yapılan banyonun da yatıştırıcı bir etkisi vardır. Ihlamurun sinir sistemi üzerindeki yatıştırıcı etkisi, hastalığın uzun tedavi sürecinde, kişiye yardımcı olur. Ihlamur, çiçeği ve yaprağıyla kullanılan bir bitkidir. Uzmanlar ıhlamur çayını her zaman taze ve kaynatmadan tüketmek gerektiğini söylüyorlar. Bir fincan kaynamış suya, bir tutam ıhlamur çiçeği ve yaprağı konur, üstü kapatılır ve 15 dakika kadar demlenmeye bırakılır. Tüberküloz hastaları, ıhlamur çayını balla tatlandırabilirler, bu onlara kaybettikleri gücü kazandırmak için iyi bir seçenektir.

5- Normal Diyet

normal diyet

Tüberküloz hastaları için özel bir beslenme biçimi yoktur. Eğer hastanın başka kronik bir hastalığı yoksa, sağlıklı insanların beslenme şekli, tüberküloz hastaları için de geçerlidir. Normal diyet, kişinin bütün besin gruplarından yeterli ve dengeli şekilde almasıdır. Tüberküloz hastası eğer tedaviye başladıysa, bulaştırma süresinin sonunda günlük hayatına devam edebilir, herhangi bir kısıtlamaya gerek yoktur. Fakat ilaç tedavisi mutlaka sonuna kadar götürülmelidir. Yanlış kullanılan ve zamanından önce bırakılan ilaç tedavisi, tüberkülozun kalıcı ve çok daha tehlikeli biçimde geri dönmesine sebep olur. Bağışıklık sistemini güçlü tutmak, düzenli olarak fiziksel aktiviteler yapmak, ortamı sık sık havalandırmak, bol sıvı tüketmek ve yeterli uyku, tüberküloz hastaları için de faydalı ve gereklidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.