Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

TÜBERKÜLOZUN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Tüberküloz ya da halk arasında bilinen adı ile verem, çeşitli türleri olan ve oldukça dirençli olan mikobakterinin sebep olduğu bulaşıcı bir akciğer hastalığıdır. Genellikle, mikobakteri adı verilen bir bakterinin sebep olduğu tüberküloz, sadece akciğerleri değil, aynı zamanda solunum yollarını da olumsuz etkileyen bir hastalıktır. Tüberküloz direkt olarak akciğerleri hedef alan bir rahatsızlık olmakla birlikte, öksürme, hapşırma sonucu yayılan moleküller aracılığı ile bakterileri havaya karışmaktadır. Verem ya da tüberküloz Latent TB yani gizli tüberküloz ve Active TB yani aktif tüberküloz olarak iki farklı şekilde görülmektedir.

Buna göre, gizli tüberküloz hastalığı, vücutta tüberküloz enfeksiyonuna sebep olan bakterilerin kalıntılarının bulunması şeklinde seyir eder. Gizli tüberküloz, hiçbir belirti göstermez ve bulaşıcı değildir. Tahminlere göre yaklaşık olarak 2 milyar insan gizli tüberküloz hastalığı ile yaşamaktadır.

Active TB yani aktif tüberküloz hastalığı ciddi anlamda hastalık hali yaşatan ve bulaşan bir tüberküloz türüdür. Aktif tüberkülozun birtakım belirtileri olmakla birlikte, bu tüberküloz bakterisi vücuda girdiği andan itibaren, birkaç haftada kendini göstermekte ve tedavisi birkaç yılı aşkın sürede sonuçlanabilmektedir.

Tüberküloz, sinsi bir şekilde ilerleyen ve en baştaki evrelerinde belirti göstermeyen bir hastalıktır. Bundan dolayı, tedavi edilemeyen tüberküloz hastalarının % 50’den fazlası hayatını kaybetmektedir.

Dünya nüfusunun yaklaşık üçte birine tüberküloz bakterisinin bulaştığı düşünülmektedir. Ayrıca, her sene dünya nüfusunun yaklaşık % 1’inde yeni tüberküloz bakterileri bulaşmaktadır. Tüberküloz hastalığı, dünya çapında çok farklı ve çeşitli bölgelerde yaygınlık göstermektedir. Buna göre, Asya ve Afrika ülkelerinin toplam nüfusunun yaklaşık % 80’i, tüberkülin testine tabi tutulmuş ve pozitif sonuç göstermiştir. Öte yandan, Avrupa ülkelerinin toplam nüfusunun ise aynı test sonucunda sadece % 5 ile % 10’u pozitif sonuç göstermiştir. Tüberküloz genellikle, bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde daha sık gözlenmektedir.

Genellikle, hassas ve duyarlı bir bünyeye sahip olan kişilerin risk grubunu oluşturduğu tüberkülozun en önemli risk grubunu ise, HIV virüsü taşıyan kişiler oluşturmaktadır. Ayrıca tüberküloz hastalığı, yetersiz ve sağlıksız beslenme ile yakından ilişkilidir. Bunun yanı sıra, sigara içen kişiler ile sürekli olarak kirli havaya sahip olan şehirlerde yaşayan kişilerde, tüberküloz görülmesi riski daha fazladır. Bunlara ek olarak, çok fazla alkol tüketimi yapan kişiler ile diyabet hastaları da risk altındadır. Öte yandan, genetik özellikler de tüberküloz riskini tetikleyen faktörlerden biridir. Üzüntü, stres, endüstri atıkları, hava kirliliği ve güneş ışığından uzun süre maruz kalma gibi faktörler, tüberkülozun gelişmesine zemin hazırlamaktadır.

Tüberküloz tanısı, radyoloji bölümünde yer alan X-Ray cihazında akciğer filmi çekilerek koyulmak ile birlikte, tüberkülin cilt testi yardımı ile de saptanabilmektedir. Tüberküloz hastalığından korunmak için ise, verem aşısını düzenli olarak belli periyotlar halinde yaptırmak gelmektedir. Daha sonra ise, tüberkülozdan korunmak için, eğer sigara içiliyor ise bırakılmalı, içilmiyor ise, içilen ortamlarda fazla süre durulmamalı ve yaşanılan çevre sürekli olarak havalandırılmalıdır. Ayrıca, eller düzenli olarak yıkanmalı, kalabalık yerlerde kişisel temizliğe özen gösterilmelidir.

Çok eski bir geçmişe sahip olan tüberkülozun izine, Antik Mısır medeniyetlerine ait olan mumyalarda rastlanmıştır. 17. ve 18. Yüzyıllarda ise tüberküloz, oldukça tehlikeli ve can kaybına sebep olan bir hastalık olarak bulaşmaktaydı. Günümüzde ise tüberküloz, artık tedavisi çok daha mümkün olan bir hastalık haline gelmiştir. Tüberkülozun tedavisi, evde ya da hastanede olabilmektedir. Evde tüberküloz tedavisinde en önemli faktör ise, hijyeniklik ve mükemmel bakımdır. Buna göre, tüberküloz hastasının tedavisi için evde bakım yapılırken, odalar sürekli olarak havalandırılmalıdır ve hastanın özellikle güneş gören oda içinde bakım görmesine özen gösterilmelidir.

1.Öksürük

Woman Looking Concerned --- Image by © Royalty-Free/Corbis

Öksürüğün birçok nedeni olabilir. Genellikle, öksürüğün süresi ve hangi şartlar altında geliştiğine bağlı olarak herhangi bir hastalık tanısı konulmaktadır. Tüberkülozun sebep olduğu öksürük ise, diğer bazı soğuk algınlığı ya da herhangi başka bir solunum yolu ile ilgili hastalığın neden olduğu öksürük türlerine göre farklı şekillerde gelişmektedir. Buna göre, 3 haftadan daha uzun süre devam eden sürekli öksürük hali, tüberküloz belirtisi olabilmektedir. Fakat her öksürük halinde, tüberküloz tehlikesi ile karşı karşıya kaldığınızı düşünmemelisiniz. Az önce de belirtmiş olduğumuz gibi, kronik olarak sürekli ve uzun zamandır rahatsız eden öksürükler, tüberküloz belirtisi olabilmektedir.

2.Göğüs Ağrısı

Woman with chest pain

Öksürürken şiddetli bir şekilde göğüs ağrısı hissedilen tüberkülozda, nefes alıp verirken de yine aynı şekilde göğüs bölgesinde ağrılar yaşanabilmektedir. Göğüs ağrısının nedeni, başka bir rahatsızlık da olabilir. Fakat, tüberkülozda gözlenen göğüs ağrıları çok daha fazla şiddetlidir ve acı verici olabilmektedir. Nefes alıp verirken göğüs bölgesinde hissedilen şiddetli batma hissi, tüberküloz belirtilerinden biri olabilmektedir.

3.Nefes Alıp Vermede Güçlük

female-respiratory_therapist

Nefes alıp verirken zorlanmak, birçok solunum yolu hastalıklarında yaşanan bir sorundur. Bundan dolayı, yaşanan her nefes alma-verme güçlüğü tüberküloz belirtisi olmayabilir. Fakat, kronik öksürük ile birlikte, yaşanan zor nefes alma durumu, tüberküloz belirtisi olabilmektedir. Böyle bir durum ile karşı karşıya kalındığında, çok fazla rahatsızlık hissedilebilmektedir. Bu gibi durumlarda bir doktora gitmekte fayda olacaktır.

4.Kanlı Öksürük

coldandcough

Tüberküloz, direkt olarak akciğer ve bronşları hedef alan bir hastalıktır. Çok şiddetli öksürükler ile kendini gösteren tüberküloz, hem bronş ve akciğerlerin hem de boğaz bölgesinin tahriş olmasına sebep olabilmektedir. Öksürürken ağızdan kanlı balgam gelmesi, tüberküloz hastalığının kronikleştiğini ve hastalığın ileri evrelerinde bulunulduğunun bir işaretidir.

5.Anormal Kilo Kaybı

Kilo verme, tüberküloz hastalığının başlangıç döneminde gözlenen bir belirtisidir. Tüberküloz basillerinin vücutta yani akciğerlerde ilerlemesi ile, kilo verme hızı da artar. Tüberküloz, sağlıklı bir şekilde değil de, oldukça zararlı bir şekilde, anormal olarak kilo verilmesine sebep olmaktadır. Bundan dolayı, tüberküloz hastalığının tedavisinde beslenme önemli yer tutmaktadır.

6.Halsizlik

yorgunluk-nedenleri

Hemen her hastalıkta olduğu gibi, tüberküloz hastalığı da başlangıç aşamasında ve sonrasında ilerlerken, yorgunluk ve halsizlik yaşanmasına neden olmaktadır. Aşırı derecede yorgunluk ve bitkinlik hali, tüberküloz belirtileri arasında olabilmektedir. Aşırı kilo kaybının yaşanması da, tüberküloz hastalığında yorgunluk ve bitkinlik yaşanmasına sebep olmaktadır.

7.İştahsızlık

1350982781_no-appetite_big

Bilindiği gibi, birçok hastalığın temel belirtilerinden biri de iştahsızlık durumudur. Tüberküloz hastalığının da başlangıç evresinde iştahsızlık durumu şiddetli şekilde yaşanmaktadır. İştahsızlık ise, vücuda gerekli olan gıdaların alınamamasına yol açmaktadır. Bundan dolayı, zaten tüberküloz bakterisi ile mücadele eden vücut, iştahsızlık nedeni ile yeteri kadar beslenemediği için, çok daha fazla bitkin düşecektir.

8.Yüksek Ateş

fever

Aslında yüksek ateş, vücuda dışarıdan yabancı ve zararlı bir biyolojik faktörün müdahalesi sonucu, vücudun kendini savunmak ve korumak için vücudun geliştirmiş olduğu bir savunma mekanizmasıdır. Tüberküloza neden olan tüberkülin isimli bakteriler de, akciğerlere yerleşerek vücudun savunma mekanizmasını sarsmaktadır. Bu durum da, vücut ısısının artmasına ve yüksek ateş yaşanmasına sebep olmaktadır.

9.Gece Terlemesi

Sick Woman in Bed

Tüberküloz, özellikle geceleri aşırı derecede terleme durumunun yaşanmasına sebep olmaktadır. Gece terlemeleri, normal terleme şeklinde seyir etmemektedir. Tüberküloz belirtisi olabilecek gece terlemeleri, vücudu yoğun şekilde sarabilmekte ve bedeni bitkin düşürmektedir.

10.Titreme

fever (1)

Tüberkülozda gözlenen, yüksek ateş ve gece terlemeleri ikisi birden, vücutta titreme ve üşüme hissine sebep olmaktadır. Bundan dolayı, sürekli ve uzun süreli olarak devam eden titreme halleri, tüberküloz belirtilerinden biri olabilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.