Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Tükenmez Kalem Lekesi Nasıl Çıkar?

Kalemler hayatımızın her alanında sıkça kullandığımız ve ulaşımı oldukça kolay olan bir icattır. Kalemlerin çeşitliliği kullanım alanlarına göre değişkenlik göstermektedir. Örneğin tükenmez kalemler genellikle başlıklarda imzalarda ve daha birçok kalıcı belgelerde kullanılır. Silinmemesi ile birlikte bu kalemler oldukça sık kullanılır. Evinde küçük çocuğu olan kişiler çocukların erişiminden uzak bir yerde bu kalemleri muhafaza ederler. Çünkü çocuklar her yeri bu kalemle boyayabilmekte ve lekesini de çıkarmak ebeveynlerine kalmaktadır. Peki bu kadar önemli bir yere sahip olan tükenmez kalemlerin oluşturduğu mürekkep lekelerini nasıl çıkarabiliriz. Eğer sizlerde bu soruya yanıt arıyorsanız ve bu sorunla karşı karşıya kaldıysanız yazımızın devamında yer alan pratik bilgiler sizlerin oldukça faydasına olacaktır.

Tükenmez Kalem Lekesi

Tükenmez kalem lekesi sıkça karşılaştığımız bir durumdur. Bu durumla karşı karşıya kalan kişiler öncelikle kuru temizlemeciler ile irtibata geçmektedir. Ancak hem ekonomik açıdan hem de kumaşın yıpranmaması için evdeki basit yöntemlerle kumaşınızın tükenmez kalem lekesinden kurtarıp eski haline dönmesine neden olabilirsiniz. Tükenmez kalem lekesini öncelikle evde çıkarabileceğinizi unutmayın. Birçoğumuz çeşitli lekelerden dolayı, hatta bazılarımız tükenmez kalem lekesinden dolayı bir kenara attığımız ve kullanmaktan vazgeçtiğimiz kıyafetlerimiz vardır. Bunları tekrar yepyeni yapmak anlatacağımız pratik yöntemlerle birlikte oldukça basit olacaktır. Böylelikle lekeli diye bir kenara attığınız kıyafetlerinize bir şans daha verebilirsiniz.

Tükenmez Kalem Lekesi Nasıl Çıkar?

Eğer tükenmez kalemin mürekkebinin nüfus ettiği bölgenin kumaşı deri ise yapmanız gereken işlem oldukça basit olacaktır. Derinin cinsine uygun bir yağ dökün. Bu derinin sağlamlığını ve canlılığını kaybetmemesi için mutlaka gereken bir işlemdir. Daha sonra bir miktar pamuğa aseton ya da alkol dökün. Bu pamuğu dairesel hareketlerle tükenmez kalemin neden olduğu lekeli bölgeye ovuşturun. Birkaç dakika içerisinde eski haline döndüğünü göreceksiniz. Bu lekeler için de geçerli bir uygulamadır. Eğer leke çok kurumamış ve bulunduğu yüzeyin içerisine iyice işlememişse bu durumun ortadan kalkması daha kolay ve pratik olacaktır. Lekenin kurumamış olması ve bununla beraber lekenin daha fazla alana yayılmaması lekenin bırakacağı izi en aza indirecektir.

Duvardaki Tükenmez Kalem Lekesi Nasıl Geçer?

Çocuklu evlerde sık sık kaş ile göz arasında çocukların duvar kağıtlarını boyadığınız görebiliriz. Bu konu için çocuklarınıza kızmayın. Zira nasıl çıkaracağınızı öğrendiğiniz takdirde bu leke oldukça basit bir leke olarak görünecektir. Bu lekeyi çıkarmak için ihtiyacınız olan malzemeler de ulaşımı oldukça kolay ve hatta her evde yer alan malzemelerdir.

Öncelikle duvar kağıdına işleyen lekenin daha fazla derine inmemesi adına hemen müdahale edin. Öncelikle yumuşak duvar kağıdını aşındırmayacak bir bez seçin. Bu bezin cinsi önemli değildir. Eski kumaşlarınızdan yumuşak bir bez de elde edebilirsiniz. Daha sonra bu bezi ıslatın ve iyice sıkın. Nemli denilecek kadar nemli kalmasını sağlayın. Ardından bu bezin arasına biraz karbonat ilave edin ve bu karbonatı bezin her tarafına homojen bir şekilde dağıtın. Ardından bu bezle beraber tükenmez kalem lekesi olan duvar kağıdını iyice ovalayın ovalarken duvar kağıdının hasar görmemesine dikkat edin.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.