Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Tüm Gün Enerjinizi Koruyacak Kafeinsiz Besinler!

Artık hayatımızın her köşesinde kafein bulmak oldukça kolay. Ancak sürekli tükettiğimiz bu maddenin aslında bize ne kadar zarar verdiğinden habersiziz. Yediğimiz yemeklerde, içtiğimiz içeceklerde farkında olmadan bol bol tüketiyoruz. Tüm bunların yanında bol bol tükettiğimiz kahveleri saymıyoruz bile. Sabah 7’de uyandınız, acilen kendinize gelip iş için yola çıkmanız gerek. Doğal olarak eliniz ilk etapta bir kahveye yönelecektir. Gün içinde enerjiniz düştüğünde yine bir bardak sert bir kahve sizi kendinize getirecektir. Ancak bu sırada vücudunuz için ne kadar olumsuz bir hareket yaptığınızın farkında olmazsınız. Hatta bu kahvenin size oldukça iyi geldiğini gördüğünüzde yakınlarınıza bunu tavsiye edersiniz. Kafein içeren maddelerden alacağınız enerjinin oldukça fazlasını alacağınız kafeinden uzak doğal besinler ise elbette var. Bu besinlerin enerji dolu olduğundan habersiz tüketiyorsunuz. Fakat verdiği enerjiden haberiniz olduğunda günlük beslenme programınızın içinde mutlaka yer vereceksiniz. İşte enerji deposu o mucize besinler:

1. Tarçın

tarcin-siskinlik

Tarçın enerji verme oranı oldukça yüksek insan vücudu ile dost bir besindir. Tarçın aynı zamanda şeker hastalarının da gönül rahatlığı ile kullanabileceği bir besindir. Bitki çaylarınızda, tatlı meyve salatalarınızda yer vermeniz mümkün. Tarçını sabahları ve gün içinde tüketerek ihtiyacınız olan tüm enerjiyi yüksek miktarda almanız oldukça mümkün. Kafeinden uzak bir hayata merhaba demek için bol enerjili tarçını denemeniz tavsiye edilmektedir. Uzman diyetisyenler ve beslenme uzmanlarının da tatlı reçetelerinde tarçını bol bol görmeniz mümkün. Siz de tarçına kendi listelerinizde yer vererek kafeinden uzak bir beslenme düzenine adım atabilirsiniz.

2. Kuru erik

kuru-erik-faydalari

Kuru eriği hala beslenme listelerinizde kullanmıyorsanız nasıl bir hata yaptığınızdan bahsetmek istemiyoruz. Ancak hala geç olmadığını da söylemek istiyoruz. Erik kan düzeninizi dengelerken aynı zamanda ihtiyacınız olan enerjiyi sağlayacaktır. Gün içinde ana öğün aralarında tüketeceğiniz kuru erik gözlerinizi açık tutmakla kalmayıp gün içindeki fiziksel ve zihinsel aktivitenizin artmasını sağlayacaktır. Kalp, kolesterol ve şeker hastalarının da gönül rahatlığıyla tüketebileceği bir besindir. Yoğurdunuza veya kekinize koyup tüketmek ise sizin tercihinize kalmış.

3. Kombu çayı

kombucha-beverage

Asya’dan topraklarımıza gelen kombu çayı alternatif tıpta ilaç olarak kullanılmaktadır. Birçok hastalığa iyi geldiği bilenen bu çay günümüzde bağışıklık güçlendirici ve enerji verici bir çay olarak kullanılmaktadır. Kombu çayını standart bir bitki çayı olarak tüketmeniz mümkün. Bugüne kadar neredeyse yok denilecek düzeyde yan etkisi gözlemlenmiştir. Kombu çayını yemeklerden sonra tüketerek yemeğin vereceği ağırlığı hafifleterek enerjinizi yerine getirmeniz mümkün. Gün içinde düşen enerjinizi kombu çayı beklediğiniz düzeyden daha fazla olarak yerine getirecektir. İş performansınızı arttırdığını gözlemlemeniz ve tüm bu faydasının parelelinde bağışıklık sisteminizi güçlendirmenz mümkün.

4. Temiz bir hava alın

9a7fb91d6d3f444886a803af7edc4534

Gün içinde vücudunuzdaki oksijen miktarını arttırmanız, kaybettiğiniz enerjinizi yerinize getirmeniz için oldukça önemlidir. Bu nedenle açık havaya çıkmaya elverişli bir işyerinde çalışıyorsanız bu fırsatı bol bol değerlendirmenizi öneririz. Ancak bu sizin için zor bir ihtimalse öğle aralarınızda temiz bir hava alacağınız yerlere gitmeniz önerilmektedir. Temiz hava tüm vücudunuzu toparlayarak kan seviyenizi düzenleyecek ve kan akışınızın sağlıklı bir seviyeye erişmesini sağlayacaktır. Hızlı ve düzenli bir seviyede seyreden kan akışı ise gün boyunca enerjinizin korunmasını sağlayacaktır.

5. Fıstık, fındık ve türevleri

prostat-kanseri-icin-kuru-yemis-yiyin-70221

Tam anlamıyla enerji kaynağı olan fındık ve fıstık türevlerini zaten tüm beslenme uzmanlarından ve hatta kalp uzmanlarından bile bol bol duymanız mümkün. Kalbinize ayrı vücut fonksiyonlarınıza ayrı faydası olan fındık ve fıstığı gün içinde ara öğünlerinizden eksik etmeyin. Bir avcunuzun büyüklüğünde bir miktar fındık ve fıstık karışımı, düşen enerjinizi toparlamanıza yardım edecektir. Düzenli tükettiğinizde ise düşen bir enerjiyi hiseetmeniz bile imkansız olacaktır. Ancak fındık ve fıstık tüketiminde tüketeceğiniz miktar önemlidir. Oldukça fazla yağ içeren bu besinleri kilo problemi yaşayanlara, kolesterol, şeker ve tansiyon sorunu yaşayanlara dikkatli tüketim önerilmektedir.

6. Enerji barları

ultradergi-en-dogru-enerji-bari

Tercihinize göre değişebilen enerji barları gün içinde gerçek bir kurtarıcı kahramanınız olabilir. Çekmecenizde bulundurabileceğiniz enerji barları iş yoğunluğundan yorgun düştüğünüzde bir ısırık alarak tüm enerjinizi geri toparlamanıza yardımcı olacaktır. Enerji barları oldukça yüksek enerji vermesiyle bilinmektedir. Bu nedenle riskli grupta yer alan hastalık sahiplerinin kullanımı kontrol altında olması gerekmetedir.

Enerji sağlayan bu yöntemlerin tümünü kontrol altında uygulanması önemlidir. Risk grubu hastalarının  kullanımı mutlaka doktorları kontrolünde olmalıdır. Ancak bu yöntemlerin ufak miktarlarda uygulanmasının neredeyse hiçbir zararı olmayacaktır. Ancak enerjinizi kafeinsiz birkaç yolla sağlamak istediğinizde bu maddelerden daha sağlıklısına ulaşamazsınız. Beslenme uzmanlarının da desteklediği bu besinler ve yöntemler kısa zamanda sizinde kurtarıcınız haline gelecektir. Özellikle kafeinden uzak bir yaşam sürmek isteyenlerin vazgeçilmez yöntemleri haline gelmesi mümkündür.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.