Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Tüm Kokulara Karşı Mide Bulanması için Ne Yapılmalı?

Mide bulantısı problemi zaman zaman herkesin başına gelebilecek bir sorundur. Kokulara karşı hassasiyet görülmesi ve bununla birlikte görülen mide bulantısı sorunu birçok nedenden dolayı görülebilir. Bulantılar; pis kokular yüzünden tüketilen bozuk besinler ile ilgili olabileceği gibi psikolojik etkenlerden dolayı (endişe, stres, heyecan vs.) olarak da ortaya çıkabilir. Kadınlar gün içerisinde her kokudan mide bulantısı yaşıyorsa, bu durum akıllara hamile olmaları ihtimalini getirebilir. Mide bulantısı ve kusmanın en bilinen sebebi ise hamileliktir. Fakat kadınlarda görülen her mide bulantısı durumu da hamileliğe işaret etmeyebilir. Bunun tespit edilmesi için gerekli olan doğum kontrol testlerinin yaptırılması gerekir.

Tüm Kokulara Karşı Mide Bulanması Neden Olur?

1. Psikolojik Etkenler

Aşırı stres, kaygı ve endişe gibi yoğun olan duygular, vücuttaki fizyolojik birtakım değişikliklerin görülmesine yol açabilir. Bunun en bilinen örneği mide bulantısı problemidir. Stresli ve heyecanlı kişilerde mide bulantısı problemi daha çok görülebilir. Bu durumda derin derin nefes alma ve meditasyon yöntemleri ile stres, heyecan ve kaygı duyguları yok edilebilir ve mide bulantısı problemi giderilebilir.

2. Besin Zehirlenmeleri

Son kullanma tarihi geçen ve bozulmuş yiyeceklerin tüketilmesi, besin tüketildiği anda mide bulantısına sebep olabilir. Alışveriş sırasında alınan yiyeceklerin son tüketim tarihleri incelenip de oluşabilecek zehirlenme durumlarından kurtulmak mümkün olabilir. Şayet zehirlenmeden şüpheleniliyor ise, acilen uzman bir doktora gidilmesi gerekir.

3. Kullanılan İlaçların Yan Etkileri

Tedavi amacı ile kullanılan birtakım ilaçlar, mide bulantıları ve kusmalara sebep olabilir. Çünkü ilaçlar vücut üzerinde birçok yan etkiye sebebiyet verebilir. Özellikle etkili antibiyotikler ve ağrı kesici ilaçlardan dolayı mide bulantısı problemine sıklıkla rastlanabilir. İlaç kullanmadan öncesinde prospektüs okunarak, ilaç ile beraber oluşabilecek yan etkiler hakkında bilgiler edinilebilir. Şayet sürekli olarak kullanılan bir ilaçtan dolayı mide bulantısı oluşuyor ise, uzman bir doktora bu konu hakkında bilgiler verilmelidir. Doktor, başka ilaçlar ile de tedavi yöntemleri sunabilir.

4. Araba Tutması

Bazı kişiler araba yolculuğu sebebiyle mide bulantısı sorunu yaşayabilir. Aracın hareket etmesi ve kişinin bu durumdan rahatsızlık duyması, mide bulantısı sorununu tetikleyebilir. Araba yolculuğundan dolayı meydana gelen mide bulantısı sorunu hatta kusma durumu sıklıkla rastlanır.

5. Enfeksiyonel Rahatsızlıklar

Vücuda girebilen bakteriler ve parazitler, enfeksiyonel hastalıklara sebep olabilir. Enfeksiyon ise kendisini mide ağrısı, mide krampı, bulantılar ve kusmalar ile belli edebilir. Fakat mide bulantısı kendi başına hastalık bulgusu da değildir. Bunun kaynağını öğrenmek ve gerekli tetkikleri yaptırmak için uzman bir doktora danışmakta yarar vardır.

6. Hamilelik Durumu

Şayet mide bulantısı problemi hamile olma şüphesi uyandırıyor ise, bir an evvel doğum kontrol testi alıp da uygulanması gerekir. Tabii ki doğum kontrol testi yaptıktan sonrasında daha kesin bir sonucun alınması için kan testi yaptırılmalıdır.

Tüm kokulara karşı mide bulantısı sorununun birçok sebebi olabilir. Mide bulantısının önlenmesiyse sebep olan etkenlere göre değişiklikler gösterebilir. Öncelikle mide bulantısına neden olan durumlar araştırılmalı ve ardından tedavi yöntemleri aranmalıdır.

Tüm Kokulara Karşı Mide Bulanması Nasıl Geçer?

  • Mide bulantısı durumu, psikolojik nedenlerden kaynaklanıyorsa kaygı ve endişe gibi kötü duygulardan uzaklaşmaya çalışmalıyız. Gerekirse psikolojik bir yardım almalıyız. Kendi kendimize yapacağımız meditasyon yöntemleri ile bu sorunun azalmasına hatta yok olmasına yardımcı olabiliriz.
  • Şayet mide bulantısının sebebi olarak besin zehirlenmesinden şüphe duyuluyorsa, vakit kaybetmeden hastaneye gidilmesi gerekir.
  • Kullanılan ilaçlar yan etki yapıyor ve mide bulantısı yaşanıyorsa da, doktor kontrolünde ya ilaçların dozu düşürülmeli ya da ilaçların kullanımına son verilmelidir.
  • Araba tutmasından kaynaklanan mide bulantısı sorunlarında ise araba tutmasına karşı satılan ilaçları doktora danışarak alabiliriz.
  • Enfeksiyon kaynaklı mide bulantısında da gereken tetkikler yaptırılarak uygun tedavi yöntemleri yapılabilir.
  • Mide bulantısının hamilelik durumundan kaynaklandığından şüphelenilirse, vakit kaybetmeden bir test yaptırmak gerekir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.