Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

TÜMÖRÜN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Tümör, bilindiği üzere, en tehlikeli rahatsızlıkların başında gelmektedir. Tümör diğer bir adıyla ‘Ur’ olarak bilinmektedir. Tümör hücrelerin aşırı çoğalması ile, dokularımızda oluşmaktadır ve sürekli olarak büyüme göstermektedir.

Bu yazımızda sizlere, tümörün belirtileri, nedenler ve tedavisi hakkında ayrıntılı bilgiler vereceğiz. Yazımızın devamında sizlere verecek olduğumuz bu bilgiler yardımı ile sizlerde tümör rahatsızlığı karşısında bilinçli bir şekilde hareket edebileceksiniz. Vücudunuzda, tümör belirtileri taşıyor iseniz vakit kaybetmeden tıbbı bir destek almanız gerekmektedir. Tıbbı bir yardım alınmadığı takdirde, tümör rahatsızlıkları ölümle sonuçlanmaktadır. Bu yüzden, doktorunuzun tedavi yöntemlerini düzenli ve eksiksiz bir şekilde uygulamanız gerekmektedir.

Tümör vücudumuzda 2 şekilde bulunmaktadır. Tümörler, iyi huylu ve kötü huylu (kanser) olarak bulunmaktadır. İyi huylu tümörler, vücudunuzda kanserli olmayan büyümeleri işaret etmektedir. Kötü huylu tümörlerin aksine bu iyi huylu tümörler vücudun geri kalan bölgelerine yayılmamaktadır.

İyi huylu tümörler vücudun herhangi bir bölgesinde oluşabilirler. Eğer vücudunuzun beklenmedik bir bölgesinde kitle tespit ederseniz hemen paniğe kapılmamanız gerekmektedir. Örnek verecek olursak, göğüslerinde kitle tespit eden bir kadın hemen paniğe kapılmaktadır. Ancak bu yersiz bir panik olabilir çünkü tespit edilen her kitle kötü huylu (kanser) olmayabilir. Göğüslerde yer alan kitleler genellikle iyi huylu olmaktadır. Vücudunuzda farketmediğimiz birçok iyi huylu tümör bulunmaktadır. İyi huylu tümörlerin nedenleri tam olarak bilinmemektedir.

Peki tümörlerin vücudumuzda oluşmasının nedenleri nelerdir? Aşağıda sizlere verecek olduğumuz maddeler ile nedenleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

 • Tümör oluşumu daha önce bahsetmiş olduğumuz gibi hücrelerin bölünüp çoğalması sonucu oluşmaktadır. Normalinde vücudumuz bu bölünmeleri ve büyümeleri kontrol altında tutmaktadır. Yaşlı hücreler zamanla kendini yeni hücrelere bırakarak yok olmaktadırlar. Ancak hücre çoğalması ve ölüm dengesi bozulur ise vücutta tümör oluşumu meydana gelmektedir.
 • Bağışıklık sisteminin bozuk olması tümör oluşumuna neden olmaktadır.
 • Tütün ürünlerinin kullanımı tümör olma riskini artırmaktadır.
 • Diğer kimyasallar ve toksinler
 • Fazla alkol tüketimi
 • Çevresel toksinler, bazı zehirli mantarlar ve fıstık bitkiler (aflatoksin)
 • Aşırı güneş ışığına maruz kalma
 • Genetik sorunlar
 • Obezite (aşırı şişmanlık)
 • Radyasyona maruz kalmak
 • Virüsler. Ayrıca virüslerin, bazı hastalıklara neden olduğu da bilinmektedir. Bunlar ise; Rahim ağzı kanseri (HPV) ve Hepatit B (Hepatit B ve hepatit C virüsleri)
 • Bazı tümörler cinsiyetlerde bulunma oranlarına göre değişiklik göstermektedir. Ayrıca bazı tümörler, çocuklarda ve yaşlılarda görülmektedir. Diğer tümörlerin bulunma nedenleri ise, aile geçmişi, çevre ve kişinin beslenme düzeni ile alakalıdır.

Tümörün risk yarattığı bu kişiler, vücutlarında tümörün varlığını hangi belirtiler yardımı ile anlayabileceklerdir? Aşağıda maddeler halinde vermiş olduğumuz belirtiler sırasıyla ve şiddetine göre tümörün belirtilerini göstermektedir.

Tümörün belirtileri, vücudunuzun hangi bölgesinde bulunduğuna ve türüne göre değişiklik göstermektedir. Örneğin, akciğer tümörleri, öksürük, nefes darlığı veya göğüs ağrısına neden olabilmektedir. Kolon tümörleri kilo kaybı, ishal, kabızlık, demir eksikliği, kan anemisi gibi rahatsızlıklara neden olabilmektedir.

Bazı tümörler herhangi bir belirti göstermeden vücudunuza yayılabilmektedir. Pankreas kanserinde hastalık ileri bir aşamaya gelene kadar herhangi bir ağrıya neden olmamaktadır. Ancak bu zamana kadar tümör vücuda yayılmaya devam etmektedir.

Tümör oluşumunda vücudumuzda oluşacak olan belirtiler ise şöyledir;

1.Titreme

titreme1

Tümörün en belirgin belirtisi olarak titreme kabul edilmektedir. Bireyler devamlı şekilde titreme eylemlerinde bulunuyor ise, akıllara tümör gelmelidir.

2.Rahatsızlık veya Ağrı

060320151218320158913_2

Vücudunuzun belirli bölgelerinde daha önceden olmayan şiddetli ağrılar yaşamaya başlamış iseniz, tümörün varlığından şüphelenebilirsiniz. Çünkü kötü huylu tümörler genellikle kendilerini vücudunuzun çeşitli yerlerindeki ağrılar ile belli etmektedir.

3.Yorgunluk

Portrait of a young girl leaning on a backrest.

Bir diğer belirti ise kişinin normal halinden daha yorgun olmasıdır. Tümörlerin vücudunuzdaki varlığını gösteren yorgunluk ile zamanla günlük eylemlerinizde azalma meydana gelecektir. Yorgunluk ile birlikte kişilerde keyifsizlik belirtisi de baş gösterecektir.

4.Ateş

fever

Kişilerin herhangi bir rahatsızlıkları olmaksızın sık sık ateşlenmeleri tümörün belirtileri arasındadır. Ateşlenmeler ise tümörün ilerleme aşamalarına göre şiddetlenmektedir.

5.İştah Kaybı

girl-at-table-near-sandwich-not-eating

Vücutta oluşan tümörler kişinin beslenme düzenini doğrudan etkilemektedir. Bu kapsamda kişilerde iştahsızlık sorunu meydana gelmektedir. Bunun sonucu olarak ise beklenmedik hızlı kilo kayıpları yaşanmaktadır.

6.Gece Terlemeleri

geceterlemesi_450

Son belirti olarak ise, gece terlemelerini söyleyebiliriz. Bu noktada, geceleri çokça terleme yaşayan kişiler tümör rahatsızlığı ile karşı karşıya kalmaktadırlar.

Tümör belirtilerine sahip iseniz, doktorunuz sizlere teşhis koyabilmek adına bazı testler ve diğer teşhis etmesine yarayacak olan araçları kullanacaktır. Bu yapılacak olan testler yardımı ile tümörün iyi huylu olup olmadığı anlaşılmak istenecektir. Ancak bunun için yapılacak olan bir test yeterli olmayacaktır. Tümör teşhisi için birden çok test yaptırmanız gerekmektedir.

 • Görüntüleme yöntemleri

İlk adımda doktorunuz bu görüntüleme testleri yardımı ile vücudunuzdaki tümörlerin varlığını tespit edebilmektedir. Yapılan bu testler ile, tümör ve etkilenen alanın tamamını görüntülemek mümkün olmaktadır. Bu testler ise şunlardır;

 1. Ultrason: Bu test ses dalgaları yardımı ile bir kütle katı veya sıvı olup olmadığını belirlemek için kullanılmaktadır. Bu yöntem aynı zamanda hamile bayanlar içinde kullanılmaktadır.
 2. Bilgisayarlı tomografi (BT) tarama: Farklı açılardan kütlenin varlığı tespit edilerek incelenmesini kolaylaştırır. 
 3. Röntgen: Vücudun içindeki sorunlar için yıllardır kullanılan en yaygın tekniklerden biridir. Ancak radyasyon oranı yüksek olduğu için hamile bayanlara tavsiye edilmemektedir.
 4. Manyetik rezonans görüntüleme (MRG): Bu test yüksek enerjili mıknatıslar vücudun yumuşak dokuların ayrıntılı görüntüler oluşturmak için kullanılmaktadır.
 • Biyopsi

Doktorunuzun yapmış olduğu görüntüleme testlerinden sonra, sizden biyopsi raporu da isteyecektir. Tespit edilen tümörün iyi huylu olup olmadığı bu aşamada belli olmaktadır. Alınan doku örnekleri ile, biyopsi de laboratuvara gönderilerek, mikroskop altında incelenmektedir. Laboratuvar sonuçlarınızdan sonra ise, tümörünüzün iyi huylu olup olmadığı tespit edilebilmektedir.

Bunlara ek olarak doktorunuz ayrıca sizden kan testi isteyerek, kan kanseri sağlık sorununuzun olup olmadığını kontrol etmek isteyebilmektedir.

Peki Tümörün Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Bazı iyi huylu tümörler için herhangi bir tedaviye ihtiyacınız yoktur. Tümörünüz küçük ve herhangi bir belirti göstermiyor ise, doktorunuz sizden beklemenizi ve zamanla herhangi bir belirtisinin olup olmadığınız izlemenizi isteyebilir.

Eğer doktorunuz tedaviye ihtiyacınız olduğunu söylüyor ise, tedaviniz tümörün çeşidine göre değişiklik göstermektedir. Bazı tümörler, boyunda ve yüzdeki tümörler, ilgili ürünlerle kolayca yok edilebilir ve tedavisi kolaydır ancak organları, sinirleri ve kan damarlarını etkileyen diğer tümörler cerrahi yardım ile kaldırılmalıdır.

Tümör ameliyatı genellikle endoskopik teknikler ile yok edilmektedir. Bu teknik küçük cerrahi müdahalelerde gerektirmektedir.

Diğer bir durumda, doktorunuz radyasyon tedavisi ile tümörü küçültebilir veya büyümesini engelleyebilir.

Tümörünüz iyi huylu çıkarsa, bu tümörün vücudunuzda durması sizlere herhangi başka bir rahatsızlığa neden olmayacaktır.

Yazımızda sizlere vermiş olduğumuz bu bilgiler kapsamında, tümörün varlığı söz konusu ise, doktorunuzun sizlere vermiş olduğu reçetelere uymanız gerekmektedir. Ayrıca yaşam stilinizi de aynı şekilde değiştirmeniz gerekmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.