Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Tüp Bebek Tedavisinde E2 Hormon Değeri Kaç Olmalıdır?

Kadınlık hormonlarından olan E2 hormonu diğer ismiyle östrojendir. Üreme organlarının işleyişinde ve gelişiminin sağlanmasında büyük bir rol oynar. Ayrıca progesteron hormonuyla birlikte menstrual döngünün devamlılığını sağlar. Gebelik döneminde de plasenta tarafından salgılanarak bebeğin gelişiminde ve hamileliğin sağlıklık işleyişinde önem taşır. Tüp bebek transferinde ise her zaman düşük olması beklenir. Böylelikle gebelik şansı daha yüksek düzeylerde olacaktır.

Tüp Bebekte E2 Değeri Nedir?

Yukarıda da bahsedildiği gibi E2 değeri, kadının menopoz dönemlerinde vücudunda bulunan ve o dönemlerde de artış gösterebilen östrojen hormonudur. Göğüslerin büyümesini kolaylaştırma, süt hazırlığının yapılmasını sağlama ve doğurganlığa zemin hazırlama gibi birtakım görevleri mevcuttur. Gebelik döneminde artışa geçer ve yapılan birtakım testlerle kolayca artışı tespit edilir.

Tüp Bebek Tedavisinde E2 Değeri Kaç Olmalı?

tüp bebekte e2 değeri

E2 hormonu, yumurta gelişimi esnasında kadının folikül ismi verilen içi su dolu keseciklerinin içerisinde salgılanır. Keselerin büyümesine paralel olarak hormon düzeyinde de artış görülür. Tüp bebek tedavisinin olumlu sonuçlanmasında E2 hormonu seviyesi önemli bir rol oynar. Bu nedenle transfer yaptıran kişilerin en çok merak ettiği durumlardan birisi de E2 hormon düzeyidir.

Tüp bebek tedavisinde ilk olarak kandaki hormon değerlerinin ölçümü yapılır. Folikül büyümesi ise ultrason ortamında kontrol edilir. Adet döngüsünün 2. veya 3. günü yumurtalıklardaki foliküller 2 mm civarını bulur. Menstrual döneminin 14. gününe doğru ise rahimde kalınlaşma görülür. Dolayısı ile ultrason ortamındaki ölçüsü 16 mm ölçüsünü bulabilir.

Östrojen hormonunun yüksekliği gebelikte 50 pg/mL civarında olmalıdır. Aşırı yüksekliği veya düşüklüğü gebeliğin oluşma olasılığını azaltacaktır. Tüp bebek yapıldığında kullanılan ilaçlar da hormon düzeyini etkileyecektir. BU nedenle sıklıkla hekim kontrolünde hormon değerlerinin ölçümü yapılmalıdır.

E2 Hormonunun Yüksekliği veya Düşüklüğünde Ne Olur?

transfer sonrası e2 değeri

Gebe kalmak için tüp bebek tedavisine başvuran kadınların E2 Hormonu 75 ve 80 pg/ml arasında olursa gebelik şansı biraz daha düşer. Bahsedilen bu değerler normal değerler dışındadır. Adet döneminin 3. günü bakıldığında değerlerin 50’nin altında olması gebelik şansını artırır. Değerlerin yüksek düzeyde olması ise gebelik açısından önemli olmasa bile hastalık durumunun kesinlik kazanmasına etki eder.

Hormon değerlerinin normal düzeyde olması kadının yaş durumuyla da doğrudan bağlantılıdır. Gebelik döneminde 10-35 pg/ml arasında olması gerekir. E2 hormonunun yüksek olması birtakım foliküler kistlerden, yumurtalık tümörlerinden ve endometriozis semptomlarından kaynaklanabilir. Hipotalamus ve hipofiz rahatsızlıkları, kronik böbrek hastalıkları, şeker hastalığı ve turner sendromu, değerlerin daha düşük çıkmasına neden olabilir.

Menopoz, polikistik over sendromu, hipopitüitarizm ve luteal faz defekti diğer nedenleri arasındadır. Östrojen üretiminin yavaşlaması ise yine estradiol düşüklüğü üzerinde önemli bir etkendir. Aşırı egzersiz, anoreksiya nevroza, zayıflık ve vücut yağ oranının azalması östrojen değerlerinin daha düşük çıkmasına yol açar. Dolayısıyla E2 hormon değerleri de test sonuçlarına daha düşük seviyede yansır.

Estrodiol hormonunun normal düzeylerde seyretmesi, kişinin sağlıklı bir yaşam sürdürmesi açısından oldukça önemlidir. Bu nedenle kadının böyle rahatsızlığı durumunda öncelikle hormon dengesinin sağlanması önem taşır. Hormon testleri ile kolayca kadının değerleri tespit edilir ve tedaviye başlanır. Hormon değerlerinize baktırmak için en yakın sağlık kurumuna giderek bileğinizden alınacak bir tüp kan sayesinde kolayca hormonlarınızın durumunu kontrol edebilirsiniz.

Tüp bebek tedavisinde, estrodiol yani E2 hormonunun pek çok yönden faydası bulunur. Over stimülasyon esnasında folüküler olgunlaşmanın daha yakından izlenmesine yardımcı olur. Kadının tüp bebek tedavisine başlaması için önemli ve belirleyici bir kriterdir. İlaç tedavisi, ultrason incelemesi, klinik incelemeler ve hasta sorgulaması gibi birtakım ek tetkiklerle birlikte tanının konulmasında önem taşır. Yumurta rezervini belirlemek için adetin 3. günü estrodiol testine başvurulur ve çıkan sonuca göre bir değerlendirme yapılır. Ancak tanının konulmasında kesinlikle E2 hormon testi tek başına yeterli değildir. AHM ve FSH testleri de mutlaka incelemeye alınmalıdır. Ayrıca hastanın geçmiş gebelik öyküsü ve adet problemi varsa onlar dinlenmelidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.