Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Tüp Tıkanıklığı Nedir?

Kadınların kısır olma sebebi genellikle endometrozis ve tüplerin hasarlı ya da tıkalı olması ya da yumurtlama bozuklukları şeklinde olur. Erkeklerde görülen kısırlık sebepleri ise hareketliliğin düşük seviye olması, sperm sayısının az olması ve bazı durumlarda da sperm hücrelerinin normalin dışında olası olur. Hamileliğe neden olan tüp tıkanıklığı konusunda tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Tüp Tıkanıklığı Ne Anlama Gelir?

Hamileliğin yaşanabilmesi için tüplerin tıkalı olmaması ve sağlıklı olması gerekiyor. Rahim her iki tarafa uzanmış olan kanalları kullanarak yumurtalıklara eriştiği ve her iki kanalın da birbirinden farklı ve isimleri fallop tüpleri olarak bilinen iki kanala bağlı olması sebebiyle bu tüplerde ortaya çıkabilecek sorunlar hamileliğin önüne geçer.

Kadınların kısır olma sebebinin ardında her 3 vakadan birinde tüp tıkanıklığı ya da bundan kaynaklanan bir neden yatıyor. Tüplerin yalnızca biri tıkalı ise, iki tüpün kapalı olmasına oranla daha fazla şansınız bulunur. Tüp tıkanıklığı şikayetlere neden olmaz. Bu yüzden ağrı, adet düzensizliği ve akıntılara sebep olan şey tüp tıkanıklığı değildir.

Tüp Tıkanıklığının Belirtileri Nelerdir?

1. Yumurtlama Bozuklukları

Kadınlarda en sık görülen kısırlık nedeni olan bu hastalık, yumurtlamanın hiç olmaması ya da oldukça seyrek bir şekilde yaşanması durumuna denir. Öyle ki yumurtlama olmadan döllenme ve gebeliğin oluşması mümkün olmaz. Adetlerin seyrekleşmesi ya da hiç görülmemesi bu hastalığın bir belirtisi olabilir. Yumurtlama bozuklukları, polikistikover sendromu, süt hormonu prolaktininin beyin sapından fazla salgılanması ve doğuştan eksiklik sebebiyle yumurtalıklarda yer alan yumurta imalatını uyaran hormonların salgılanamaması şeklinde üç farklı gruba ayrılır.

2. Tüplerin Hasarlı ve Tıkalı Olması

Tüplerin tamamı ya da bir kısmı kapalı ise sperm ve yumurta buluşamaz. Tüplerdeki hasara sebep olan şey enfeksiyon, operasyon ya da endometriozis olabilir. Tüplerin bir dış gebelik sebebiyle hasara uğraması da mümkün. Günümüzde küçüklük çağında alınan tüberküloz mikropu bu tüpleri geri döndürülemez bir hasara uğratıyor. Diğer yandan polikistik over hastalığına yakalanmış bir kişi ilaç tedavisi ve sonrasında tüp bebek yolu ile çocuk sahibi olabiliyor.

3. Endometriozis

Rahim içini oluşturmakta olan endometrium rahim dışına geldiği zaman bu hastalık ortaya çıkar. Genellikle rahmin olduğu yerde durmasını sağlayan bağlara yerleşen endometriozis, tüpler, yumurtalıklar ve rahim yüzeyinde de görülür. Rahmin içini döşeyen doku gibi hormonlara karşı duyarlı olan endometriozis sebebiyle adet sırasında kanama gerçekleşir.

Mikro kanamaların giderek iltihap haline dönüşmesi görülür. Endometriozisin yumurtalıklara yerleşmesi halinde ise kist oluşumu görülebilir. Bu hastalık adet sırasında ve öncesinde ağrı, ilişkiden önce ya da sonra ağrı, kısırlık ve düzensiz şiddetli ağrılar gibi belirtilere sahiptir. Kabızlık, ishal, bağırsak hareketlerinin şiddetlenmesi gibi durumların da adet sırasında gerçekleştiği bilinse de kimi zaman herhangi bir belirtiye sahip olmaz.

4. Rahim Ağzı Sorunları

Rahim ağzında yer alan yapısal, enfeksiyona ait olan ya da mukusa ait bozukluklar kısırlığa neden olabilir. Rahim ağzından salgılanmış olan mukus sayesinde spermler genital yoldan taşınır. Progesteron ve östrojen horonlarının tesiri altında mukusun silklus sırasında niteliği ve miktarı değişir.

5. Alerjik Nedenler

Alerjik sebepler de bu duruma neden olabilir. Alerjik ajan spermlerde ya da mukusta yer alır. Alerjik durumların tedavi etkinliği belirsiz olup, tedavi edilen ya da edilmeyenlerin gebelik oranları oldukça değişkendir.

Tüp Tıkanıklığında Gebelik Nasıl Sağlanır?

Kısırlık düzenli bir şekilde bir yıl boyunca ilişkiye girilse dahi gebeliğin oluşmadığı durumlara verilim isim olup bu şekilde kısırlık tespiti yapılan kişilerin tedavi olmak için hastaneye başvurmaları halinde sperm hız ve sayısının kontrolü için sperm testi yapılır. Bu işlemin yapılmasının ardından kadınlarda da follop tüplerinin tıkanıklık durumu kontrol edilir.

Genellikle kadınlarda yer alan tüpler tıkanır. Bu noktada yumurta rahime düşer düşmez aşılama işlemi yapılır. Uzmanlar tarafından bu noktada önerilmekte olan tedavi yöntemi ise tüp bebek yöntemidir. Genellikle 25 ve 30 yaşları arasında olan hastalar bu tedavi ile çocuk sahibi olabilir. Bu hastalığın tedavisinin geciktirilmesi halinde tıkanma ihtimali daha da artar. Bu yüzden doktora gitmeli ve doktorun tedavisine uymalısınız.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.