Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Türk Çayının Faydaları

Dünya çapında kişi başına düşen çay tüketimi konusunda en yüksek olan ülke Türkiye olsa da söz konusu üretim olduğu zaman ilk onda yer alıyoruz. Çayın kalitesi analiz edilecek olan yönteme göre değişkenlik gösterecek olsa da her ülkenin hatta her yörenin kendi usulüne göre çay yapış şekli var. Siyah çay kültürümüzde benzersiz bir yere sahip. Bununla birlikte çayın ince belli bardaktan içilmesi de vazgeçilmezlerin arasına girmiş bulunuyor. Öyle ki ülkemizin milli içeceği denildiği zaman akla ilk olarak çay geliyor. Her gün tüketilen ve hayatımızda önemli bir yere sahip olan bu çayın aynı zamanda birçok faydası bulunuyor. İşte bu yüzden çay içerken endişe etmenize gerek yok. Şimdi sizlere Türk çayının faydalarından bahsedeceğiz.

Türk Çayının Faydaları Nelerdir?

1. Şifalı Bileşiklere Sahip

İster demlenmiş ister siyah ister ise yeşil olsun, çayın içinde şeker, yağ ya da protein er almadığı için hiçbir kalori değeri bulunmaz. Fakat çayını şekeriyle içmeyi seven kişiler bizzat kalori eklemiş olurlar. Çayda dikkate değer miktarda vitamin ya da mineral de bulunmaz. Yalnızca florür ve manganez yer alan çayın faydası thearubigin, theaflavin, kafein ve kateşin gibi çeşitli şifalı bileşiklerden gelir. Tüm çay çeşitlerinde yer alan kafein, aynı zamanda az miktarda da olsa çikolatada ve daha fazla miktarda da kahvede bulunur ve enerji ve dinçlik verir. Thearubiginler ve theaflavin ise çaya siyah rengini ve aromasını verir bu maddeler esasında sağlık için oldukça faydalı olan antioksidanlar olup çayın işlenmesi esnasında kateşin ile birlikte reaksiyona girerek ortaya çıkarlar. Ayrıca bir antioksidan olan kateşinler ve bunların arasında en önemli olarak kabul edilen epigallokateşin gallat oldukça faydalıdır. Bunun dışında çayın içinde yer alan teanin isimli amino asit de rahalatıcı etkilere sahip olup algıyı açar.

2. Beynimizi Çalıştırır

İyi demlenmiş bir bardak çayın oldukça iyi bir şekilde hissetmenizi sağladığı ve sorunlarınızı çözdüğünü hissettiğiniz zamanlar bulunur. Zira çay zihni harekete geçirerek dikkatinizi toplamanıza yardımcı olur. Çayın içerisinde yer alan kafein beyin hücrelerinin daha sıkı bir şekilde çalışmasını sağlayarak yorgunluk hissini alır götürür. Kafein alan kişilerin tepki verme kabiliyeti ve konsantrasyon hızı artış gösterir. Diğer yandan suyun içine katılan kafeinden ziyade çay içilmesi halinde bu etkilere daha fazla ulaşılabilir. Bunun nedeni ise hali hazırda çayın içinde yer alan teanin isimli amino asidin, endişe ve gerilimi azaltmasıdır. Böylelikle daha fazla konsantrasyon olmanız mümkün olur. Siyah çay, kahve kadar çay kaçırmadığı için bu konuda daha çok tercih edilir. Yapılan çeşitli araştırmalara göre Alzheimer ve Parkinson riskini azaltan çay beyne uzun vadede fayda sağlar. Kateşin ve theflavin ile birlikte hastalıklar daha kolay tedavi edilir.

3. Sizi Enerjik Yapar

Sabahları kendine gelmek, günün yorgunluğunu üzerinden atmak ya da ağır bir yemeğin bünyede oluşturmuş olduğu uyuşukluktan kurtulmak isteyen kişilerin bir bardak siyah çaya sığındığını görürüz. Zira çay içeriğinde yer alan kafein sayesinde enerji verir. Kafeinin bünyeye girmesi ile birlikte kasların üzerinde oluşan yorgunluk belirtilerini hafifletip kaslarınızın hareket etmesini yardımcı olur ve böylelikle vücut kalori stoklarını yakmak için hazırlanır. İçeriğinde kafein bulunan her türlü içecek vücudunuzu uyararak her türlü fiziki performansın artmasına yardımcı olur. Böylelikle normalden daha uzun süre boyunca hareket edebilirsiniz. Bu nedenle de spor söz konusu olduğu zaman kafein vazgeçilmez bir madde olarak karşımıza çıkar. Spor yapmadan önce çay içmeniz halinde vücudunuz daha dayanıklı ve güçlü bir hale gelerek performansınızın artmasını sağlar. Spor esnasında çay içmekten ziyade spor yapmadan önce içilen çayın daha faydalı olduğu de belirlenmiş bulunuyor. Çayın içerisinde yer alan theaflavinler sayesinde kas ağrılarınız önemli ölçüde azalır ve kas yenilenmesi hızlanır.

4. Zayıflamanıza Yardımcı Olur

Yeşil çayın zayıflatması konusunda pek çok konuşma duymuş olsanız da aynı etkilerin siyah çay ile de mümkün olduğunu bilmeniz gerekiyor. Zira kafein bakımından zengin olan siyah çay sayesinde kaslarınız uyarılacak ve böylelikle kaslarınız enerji ile yüklenip metabolizmanız ve kan akışınız artış gösterecektir. Bu sayede yalnızca olduğunuz yerde dahi kalori yakmanız mümkün olur. Üstelik theflavinler sayesinde vücutta yağ depolamaktan sorumlu hormonlar kontrol altına alınacak bağırsaklardaki yağ emilimi azalacaktır.

5. Kolesterolü Azaltır ve Kalbi Korur

Kilo vermeye yardımcı olmasıyla bilinen çay aynı zamanda aşırı kilo ile bağlantısı olan sağlık sorunlarının da hafiflemesini sağlar. 2012 yılından yapılmış olan ve 12 hafta boyunca bir gruba siyah çay diğer gruba ise sıcak su içirilmesinin ardından siyah çay içen grubun kötü kolesterol yani LDL, kan şekeri seviyesi ve trigliserit oranın düştüğünü ve HDL yani iyi kolesterolün yükseldiği görülmüştür. Bu sebeple de bu seviyeler ile doğrudan bağlantısı olan kalp hastalığı riskinin de azaldığı tespit edilmiş bulunuyor.

6. Bağışıklığa Destek Olur

Yıllardır bilinen bir gerçek olan şeylerden biri de çayın bağışıklık sistemine destek vermesi olarak karşımıza çıkar. Çay bunu kendine has bir yöntem ile yapar. Çayın içerisinde yer alan etilamin isimli organik bir madde kanser hücrelerinde, mantar benzeri hastalığa sebep olan parazitler ve bakterilerde yer alır. Bu madde kendi başına zararsız olup vücudu korumakta olan akyuvarlar ile karşılaşması halinde de mikrop ile karıştırılarak yok edilir. Böylelikle bağışıklık sisteminiz antrenman yapmış olur ve diğer enfeksiyonlara karşı daha hazır bir hale gelirsiniz.

7. Kansere Dur Diyor

Siyah çayın içinde yer alan ve yapılan akademik araştırmalar sonucunda kanıtlanmış olan kanser önleyici etkileri, bir tür antioksidan deposu olmasından kaynaklanır.  Yaşlandırıcı etki ve kanser yapıcı maddelere karşı duran çay aynı zamanda hali hazırda oluşan kanser hücrelerinin de önüne geçer. Kanser hücreleri diğer normal hücreler gibi apostozis sürecine girmemeleri sebebiyle kontrolden çıkarak hastalık durumuna giriş yaparlar. Siyah çayın içinde yer alan theaflavin ve siyah çay ekstraktı kanser hücrelerinin apostozis süreçlerini etkilediği için hücrelerin ölmesini sağlıyor. Bir başka araştırmaya göre ise siyah çayın cilt kanserine de iyi geldiği ortaya çıkmış bulunuyor.

8. Cilde Fayda Sağlıyor

Anti bakteriyel, antioksidan ve iltihap giderici maddeler yönünden zengin bir içeriğe sahip olan çayın bu sebeplerden dolayı yüz maskesi için uygun oluyor. Cildin kendini yenilemesini sağlayan, cilde canlılık katan ve yaşlanma etkilerine karşı savaş açan çay, aynı zamanda cilt renginin açılmasını da sağlar. Deri renginin koyulaşmasına sebep olan melanin isimli pigmentleri azaltan siyah çay, bu özelliği ile birlikte yeşil ve beyaz çaya göre daha önde gözüküyor.

9. Ağzı Korur

Antibakteriyel bir içecek olan çay, bu sayede ağzınızı ferahlatır. Ağızda bakterilerin çoğalmasını engelleyen çeşitli bileşiklere sahip olan çayın ağız kokusunu giderdiği de bilinir. Şekerli maddelerin bakteriler tarafından dişe yapışmasına neden olan enzimlerin önüne geçerek bakteri plağı oluşumunu da önleyip buna neden olan enzimleri baskılar.  Bu sayede diş çürüğü oluşumunu da azaltmış olur. Çayın içinde yer alan florür minerali sayesinde diş minesi güçlenecek ve böylelikle dişler daha da sağlıklı bir hale gelecektir. Ayrıca çayın, ağız kanseri riskini de azalttığı düşünülür.

Siyah Çayın Zararları

Yapılan araştırmalara göre günlük tüketilmesi gereken sıvının büyük bir oranının çay ile birlikte giderilmesi ve çay tüketirken şeker kullanılması halinde vücut büyük ölçüde zarara uğrayarak hücre onarımının önüne geçer. Böylelikle vücuda yüksek oranda zarar veren çay, besin ile birlikte alınması halinde de birçok hastalığa davetiye çıkartır. Bu sebeple de yemek yerken çay haricinde bir içeceğin tüketilmesi ve mümkün olduğunca suyun tercih edilmesi gerekir.

Her gün tüketilmesi halinde çayın çeşitli zararları olduğu tespit edilmiş bulunuyor. Yenilen besinler sebebiyle kabızlığın ortaya çıktığını düşünsek de bu konuda en büyük etmenlerden birisi de çay olarak karşımıza çıkar. Siyah çayı her gün tüketen birinde sinirsel rahatsızlıklar ve el titremeleri ortaya çıkabilir. Diğer yandan çayın dişleri doğal rengine nazaran sararttığı da bilinenler arasında yer alır. Buna sebep olan şey ise tannik ya da tanan adı verilen koyu renkli maddelerdir. Bununla birlikte çok fazla siyah çay tüketilmesi halinde kafein bağımlılığı gibi sorunlarla da karşı karşıya kalma oranınız artar. Çayın çok sıcak içilmesi halinde gırtlak, yemek ve ağız borusunda kansere yol açabildiği ya da kanseri tetiklediği tespit edilmiş buluyor.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.