Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Turpun Faydaları Nelerdir?

Yemek masasında çocuklarımıza yemesi için ısrar ettiğimiz besinler arasında brokoli, ıspanak ve yeşil fasulye yer almasına rağmen turp bu gıdalar arasında pek yer almamaktadır. Vereceğimiz bilgilerin ardından bu listeye turpun da eklenmesi gerektiğini anlatacağız. Sağlık açısından faydaları ve lezzeti düşünülecek olduğunda günlük olarak yenmesine önem verilmesi gereken turp, belki de bu sebzeler arasında en büyük öneme sahip olanıdır. Özellikle ilkbahar ve yazın başında yetişen turp, tazeliğini ve lezzetini koruması için elyaf madde içerisinde saklanmalıdır.

İçerisindeki suyu ve tatlı bir tada sahip olması ile turbunuzu, salatalarınıza ekleyerek lezzet katabilirsiniz. Turp kırmızı, beyaz, mor veya siyah renge sahip olabilir. Şekli ise yuvarlak veya elips şeklinde olabilir. Pişmiş veya çiğ olarak sağlıklı bir şekilde tüketmenizde bir sakınca yoktur. Ayrıca turpun yağının da sağlık açısından oldukça faydalıdır.

Genel olarak turpun faydaları arasında sarılık, idrar hastalıklarını düzenleme, kilo kaybında yardımcı olma, kardiyovasküler yani kalp hastalıklarına faydalı olma, kanser riskini azaltma ve kanser ile savaşta etkili bir silah olma, kabızlık, solunum bozuklukları, diyabet ve böbrek bozuklukları başta olmak üzere pek çok faydası bulunmaktadır. Şimdi de ilk olarak turpun sağlık açısından faydalarından daha ayrıntılı bir şekilde bahsedeceğiz. Hemen ardından turpun fazla tüketilmesi durumunda oluşabilecek yan etkileri anlatıp, son olarak da turpa ait bir besin değerleri tablosundan bahsedip yazımızı noktalayacağız.

1.Sarılık

Turp, karaciğer ve mide için oldukça güçlü bir detoxifier madde görevi görür. Yani kanı saflaştırır ve toksinler ile atıkların vücuttan atılmasını sağlar. Ayrıca sarılık yapan bilirubin maddesini vücuttan kaldırır ve üretimini sabit bir seviyede tutar. Böylece sarılık tedavisinde istikrarlı bir tüketim gıdası olarak turp büyük bir öneme sahiptir. Aynı zamanda sarılık sürecinde kana giden taze oksijen kaynağı miktarını arttırır ve sarılık sonucu kırmızı kan hücrelerinin yok edilmesini engeller. Sarılık için tavsiye edilen turp çeşidi siyah olanlarıdır. Ayrıca turp yaprakları da sarılık hastalığı için oldukça faydalıdır.

2.İdrar Hastalıkları

idrarda-lökosit-fazlalığı

Turpun diüretik yani idrar sökücü özelliğinin olması idrar üretimini ve atılımını destekler. Suyu da idrar atımı sırasında yanması olan kişilerin acı çekmesini engeller. Ayrıca böbrekleri ve böbrekteki idrar enfeksiyonlarını temizler, böylece toksinler tarafından arttırılan çeşitli üriner rahatsızlıkların tedavisinde faydalıdır.

3.Kilo Kaybı

fat_burning_foods_rapid_2

Turp oldukça doyurucu bir özelliğe sahiptir. Böylece kalori yakmanıza gerek kalmadan tokluk hissi verir, açlığınızı giderir ve daha az yemek yiyerek daha az kalori almanızı sağlar. Ayrıca sindirilebilir karbonhidrat miktarı düşük, su miktarı yüksek olduğu için diyet yapmak ve kilo vermek isteyen kişiler için ideal bir besindir. Yüksek lif ve düşük glikemik içeriği ile düzenli bağırsak hareketini arttırır, böylece vücudunuzun metabolizma verimini arttırır ve kilo vermenizde oldukça yardımcı etkileri bulunmaktadır.

4.Kalp

healthy-heart-thanyapura-health-phuket

Turpun içerisinde yer alan flavonoid adlı antioksidan çeşidi sadece turpa renk vermekle kalmaz aynı zamanda da sağlık açısından faydaları da bulunmaktadır. Antioksidanların yapılmış ve yapılmakta olan pek çok araştırmaya konu olmakla birlikte sağlık açısından oldukça yararlı etkileri vardır. Bu yararlar arasında kalp hastalıklarına ve kanser oluşumuna karşı etkileri yer almaktadır. Vücutta bulunan ve tümör oluşumu ile kansere sebebiyet veren serbest radikallerin elektron düzenini aynı zamanda yapılarını da bozar. Böylece serbest radikaller kontrolsüz bölünme ve büyüme özelliğini kaybederek etkisiz hale gelirler. Sonuç olarak başta kanser olmak üzere kardiyovasküler yani kalp hastalıkları da durdurulmuş olur.

5.Kanser

ng-cancer-screening

Turp, detoksifier olduğundan beri ve C vitamini, folik asit ve antioksidan bakımından zengin olması sebebiyle, tedavisi çok büyük zorluklar ile yapılan ve çoğu durumda durdurulamayan bir hastalık olan kanser tedavisinde oldukça etkilidir. Başta kolon, böbrek, bağırsak, mide ve ağız kanseri olmak üzere hemen hemen tüm kanser türlerine karşı etkili bir özellik ve savunma göstermektedir. Turpgiller ailesinden gelen diğer sebzeler gibi turp da antioksidan bakımından oldukça zengindir. Böylece kanser ile savaşmada çok etkili bir silah olarak turp takviyesi yoluna gidilmesi gerekir.

6.Kabızlık

Stomachache

Turp içerisinde bulunan yüksek lif içeriği sayesinde bağırsak faaliyetlerinde artış meydana gelir. Böylece düzenli boşaltım sistemi daha aktif ve normalden daha etkili bir şekilde çalışır. Daha iyi bir sindirim sistemi için turp tüketimine büyük bir önem vermeniz gerekmektedir.

7.Solunum

25644655

Turp enfeksiyon ve alerjik etkileri düzenlemekle birlikte ayrıca burun, boğaz ve akciğerlerde meydana gelebilecek tahrişleri de durdurur veya azaltır. Bunu da içerisinde yer alan vitaminler ile solunum sistemini dezenfekte eden yani temizleyen ve koruyan bir yapı ile gerçekleştirir.

Genel itibari ile turpun asıl olarak faydaları yukarıdaki maddelerde verildiği gibidir. Turpun etkili olduğu diğer rahatsızlıklara da uzaktan etkilerini inceleyelim. İçerdiği C vitamini, B vitamini kompleksi, çinko ve fosfor sayesinde cilt hastalıkları için oldukça faydalıdır. Cildin nemini korumasına yardımcı olur. Dezenfektan özelliği ile ciltte meydana gelen çatlakları, döküntüleri ve cilt bozukluklarını giderir. Tuz ile karıştırılan turp suyu ateş ile gelen iltihapı durdurur. Diüretik yani idrar sökücü özelliği ile böbreklerin toksinlerden arınmasını sağlar. Çoğunlukla sudan oluşan turp dehidrasyon yani su atılımını hızlandıracaktır. Turpun doğal yapısı boğaz ağrısını ve boğazda bulunan aşırı mukus tabakası olan balgamı da söker atar ve boğaz rahatlığı verir. Ayrıca günlük olarak 1.5 bardak turp suyu içmek günlük C vitamini ihtiyacınızın yüzde 15’lik kısmını karşılayacaktır. Böylece vücudunuzun hastalıklara karşı bağışıklık riski yükselecek ve başta gribal enfeksiyonlar olmak üzere diğer hastalıklar ile de rahatça savaşabileceksiniz. İçerisinde yer alan amilaz, esteraz, diastaz ve mirasinaz enzimleri sayesinde ülseri engeller, karaciğerinizi ve safra kesenizi korur.

Turpun faydalarını ayrıntılı bir şekilde açıkladıktan sonra şimdi de fazla tüketilmesi durumunda oluşabilecek zararları hakkında birtakım bilgiler vereceğiz. Hemen ardından son olarak da turpun besin değerleri tablosunu siz okurlarımız ile paylaşıp yazımızı noktalayacağız.

Fazla Turp Tüketmenin Bir Zararı Var Mıdır?

Turp çoğu insan için tamamen sağlıklıdır ve tüketilmesinde herhangi bir yan etki yoktur. Ancak insanlardan bazılarının vücut yapıları daha farklı olduğu için birtakım sorunlar ile karşılaşılabilir. Turp, guatrojenik bir sebze sınıflandırmasında yer aldığı için tiroid fonksiyon bozukluğu olan kişilerin daha da rahatsızlanmasında etkili bir sebebe sahip olabilir. Bu durum çok fazla tüketilmesi durumunda gerçekleşir. Tiroid sorununa sahip olan kişilerin önce doktorlarına danışmaları ve doktorların karar kıldığı sonuca göre turp tüketimine devam etmeleri gereklidir. Ayrıca turp ağır metalleri emen bir sebzedir. Yani emmiş olduğu yüksek toksik özelliğe sahip kaladyum ve nikel ile böbrek, akciğer, kalp ve karaciğerde birtakım hasarlara sebep olabilir. Bu durumda tiroid sorunu olanlar gibi sadece fazla tüketilmesi durumlarında bir sorun teşkil eder.

Sonuç olarak turpa ait hem faydaları hem de fazla tüketilmesi durumunda meydana gelebilecek yan etkilerden bahsettik. Şimdi de son olarak turpun besin değerleri tablosunu paylaşacağız. Umarız vermiş olduğumuz bilgiler ışığında turpun özelliklerine ait daha iyi bir bilgi birikime sahip olmuşsunuzdur.

Turpun Besin Değerleri

Porsiyon Miktarı: 100 g

 • Kalori (kcal): 15
 • Toplam yağ: 0,1 g
 • Kolesterol: 0 mg
 • Sodyum: 39 mg
 • Potasyum: 233 mg
 • Karbonhidrat: 3,4 g
 • Diyet lifi: 1,6 g
 • Şeker: 1,9 g
 • Protein: 0,7 g
 • A vitamini: 7 IU
 • C  vitamini: 14,8 mg
 • Kalsiyum: 25 mg
 • Demir: 0,3 mg
 • D vitamini: 0 IU
 • Piridoksin: 0,1 mg
 • B12 vitamini: 0 µg
 • Magnezyum: 10 mg


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yemeklerden sonra evde pratik tatlı tarifleri için harika kaynak!
yeni sunucu.