Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Tutkal Lekesi Nasıl Çıkar?

Tutkal lekesi bilindiği üzere en zor çıkan lekeler arasındadır. Bu leke her yerde karşınıza çıkabilir. Bir şeyler yapıştırırken üzerinize, koltuğunuza veya halınıza damlayıp eşyalarınızda lekeler bırakabilir. Tutkal lekesinin nasıl çıkacağını yazımızda bulabilirsiniz.

Halıdan Tutkal Lekesi Nasıl Çıkar?

Halıdaki tutkal lekesini çıkarmak için dikkat etmeniz gereken bir nokta vardır. Bu nokta halıdaki halı yıkama talimatlarıdır. Yazımızdaki püf noktalar halıdaki talimatlara uymuyor ise bu işlemleri uygulamanızı tavsiye etmeyiz. Şimdi tutkal lekesi nasıl çıkar? Sorusuna dönelim. Halıdaki tutkal lekesine müdahale etmeden önce tutkalın halıda kurumasını beklemek en doğru hareket olacaktır. Tutkalı silmek için kullandığınız bez veya kağıt havlu lekeye yapışarak durumu dahada kötüleştirebilir. Halıdaki tutkalın kuruması için gerekli süre bir ya da iki saattir. Bekleme süresi daha fazla olmamalıdır. Eğer daha uzun süre beklenirse tutkal halıdaki elyafı yakabilir.

Tutkal kuruduktan sonra sert bir cisim ile tutkal kazınmalıdır. Bu cisimler kredi kartı gibi sert küt ağızlı cisimler olabilir. Kazıma işlemi çok sert olmamalıdır. Çok sert bir biçimde uygulanırsa halının elyafına zarar verebilir. Bu işlemi uygularken nazik bir biçimde daire şeklinde kazıma işlemi yapılmalıdır. Bu kazıma işlemi tamamlandıktan sonra kalan tutkalı çıkarmak için bir çay kaşığı kadar deterjanı ılık bir bardak su ile karıştırın. Bu suyu halınıza temiz bir bezle sert bir biçimde uygulayın ve beze tutkalın emilimini sağlayın. Bu işlemler sonucunda halıdaki tutkal lekesinin bulunduğu alanı sıcak su ile durulayın ve kurumasını bekleyin. Kuruma işlemi tamamlandığında halıdaki tutkal lekesinden kurtulmuş olacaksınız.

Koltuktan Tutkal Lekesi Nasıl Çıkar?

Koltuğa dökülen tutkal lekesi için yapılması gereken ilk işlem tutkalın kurumasını beklemektir. Tutkal kuruduktan sonra nemli bir peçete ya da bez tutkalın üzerine konulur. Bu işlem koltuk elyaflarının ve liflerinin tutkala tutunma gücünü zayıflatır. Temiz bir bez yardımı ile tutkalın bulunduğu bölgeyi baskı uygulayarak temizleyin. Eğer tutkal bu işlem ile çıkmaz ise içinde amonyak bulunduran bir deterjanı bir bardak ılık su ile karıştırın. Temiz bir bez yardımı ile tutkallı bölgeye baskı uygulayarak karışım ile temizlemeye devam edin. Bu karışım koltuktaki tutkalın beze emilimini sağlayacaktır. Son olarak koltuktaki deterjanı ılık su ile durulayın.

Deriden Tutkal Nasıl Çıkar?

Öncelikle derideki tutkalın kurumasını bekleyin. Kuruma tamamlandıktan sonra bir tutam pamuğa alkol oranı yüksek limon kolonyası damlatın. Kolonyalı pamuğu tutkalın üzerine sertçe bastırarak uygulayın. Eğer bu yöntem ile tutkal lekesinden kurtulamadıysanız. Aynı miktarda pamuğun üzerine çoğu kadının makyaj çantasında bulundurduğu, oje çıkarmak için kullanılan asetonu dökün. Aseton dökülmüş pamuğu tutkal lekesinin üzerine bastırarak sertçe uygulayın. İşlem sonucunda büyük olasılıkla derideki aseton çıkacaktır.

Elden Tutkal Lekesi Nasıl Çıkar?

Evde yapılan çoğu tamirat işi sırasında tutkal kullanılır. Bu tutkal ne kadar dikkat edilse de ele bulaşabilir. Tutkalın ele bulaşmaması için koruyucu eldiven kullanabilirsiniz. Eğer tutkal ele bulaştıysa birkaç kolay yöntem ile bu tutkaldan kurtulabilirsiniz.

  • Yağ oranı yüksek bir nemlendirici kullanarak tutkalı kolayca ellerinizden uzaklaştırabilirsiniz.
  • Tutkala dokunmadan önce elinize bir miktar zeytin yağı dökerseniz elinize tutkalın yapışma ihtimali neredeyse yok olacaktır. Elinize gelen tutkalı havlu peçete yardımı ile sildikten sonra direkt olarak kurtulabilirsiniz.
  • Ele yapışan tutkalı temizlemek için elinizin dayanabileceği sıcaklıkta bir litre kadar su kaba dökülür. Kabın içerisine bir miktar zeytin yağı eklenir. Bu kapta elinizin tutkal bulaşmış yeri bir süre bekletilir. Bekledikten sonra elinizi sabunla yıkayın. Elinizden tutkal tamamen geçecektir.
  • Ahşap tutkalı için işlemler daha zor olur. Eğer ahşap tutkalı elinize yapıştıysa, fayans ve mutfak temizliği için üretilen krem temizleyici ile eller ovalanırsa eldeki ahşap tutkalı çıkacaktır. Ancak krem temizleyici eller için üretilmediğinden elleri fazla ovalamak ellerde çatlamalara ve dökülmelere sebebiyet verebilir. Bu ovalama işlemini kısa tutup ellerinizi direkt olarak bol su ile durulayın.

Kumaştan Tutkal Lekesi Nasıl Çıkar?

Normal kumaşlardan tutkal lekesini çıkarmak için yapılacaklar;

Bu işlem için her uygulamada olduğu gibi tutkalın kurumasını bekleyin. Kuruma işlemi tamamlandığı zaman tutkalın alt kısmına sıvı emme özelliği bulunan bez koyuyoruz. Eğer evinizde elma sirkesi var ise bezi elma sirkesine batırabilirsiniz. Bir süre bekledikten sonra elma sirkeli bezi tutkal sürülen bölgeye sertçe ve bastırarak uyguluyoruz. Bu işlem büyük ihtimalle tutkalı kumaştan çıkaracaktır.

Pamuklu kumaşlardan tutkal lekesini çıkarmak için yapılacaklar;

Kumaşınız pamuk veya yün içeren bir kumaş ise bu tip kumaşlardan, tutkalı çıkarmak için farklı bir yöntem izlemek gerekiyor. Tutkal kuruduktan sonra metal bir kaşık ya da bıçak yardımı ile kumaştan kazımalısınız. Kazıma işlemi bittikten sonra geride kalan tutkalı çıkarmak için lekeli bölgeye ılık su kompresi yapılmalıdır. Daha sonra bir ya da iki kaşık amonyağı ılık bir bardak su ile karıştırıp, temiz bir bez yardımı ile lekeli bölgeyi bu su ile silin. Bu işlemden sonra amonyağı durulayın ve sonuç olarak lekeden kurtulmuş olacaksınız.

Sentetik kumaşlardan tutkal lekesini çıkarmak yapılacaklar;

Bu tip kumaşlarda uygulanması gereken püf nokta, buz kompresi yöntemidir. Bir miktar buz, tutkal kuruduktan sonra lekeli bölgenin üstüne konulur. Lekeli bölgedeki tutkal iyice donduktan sonra metal kaşık yardımı ile kazıyın. Bu işlem bittikten sonra yarım bardak ılık suyun içine limon sıkın. Limonlu suyu bir bez yardımı ile lekeli alana uygulayın.

Camdan Tutkal Lekesi Nasıl Çıkar?Etiket Lekesi

Tutkal kuruduktan sonra camdaki yapışkan bulaşmış yüzeyin üstüne ıslak bir peçete koyup yaklaşık yirmi beş dakika bekletin. Bu işlemin ardından küt ve sert bir cisim ile cam yüzeyini kazıyın. Kazıma işleminden sonra cam yüzeyinde yapışkanlık hissi kalacaktır. Bu histen kurtulmak için kolonya, tiner ve benzin gibi maddelerden yararlanıp cam yüzeyini silerseniz, yapışkanlık hissi camdan çıkacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.