Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Tütünün Zararları

Günümüzde önlenebilir ölüm sebepleri arasında ilk sırada tütün yer alır. Tütün ve tütün ürünlerinin kullanılmasından dolayı her on yetişkin kişiden biri hayatını kaybeder. Tütün, sebep olduğu sağlık sorunları ile birlikte sosyal ve ekonomik gelişmeye de engel olur. Dünya genelinde yoksul aileler dahi gelirlerinin onda birini tütün tüketimine harcar. Dünya üzerinde tütün konusunda en sık kullanılmakta olan ürün sigara olup, beraberinde nargile, puro, tütün çiğneme ve pipo gibi çeşitli tütün ürünleri gelir. Tütüne maruz kalan kişiler yalnızca tütün kullanıcıları değil aynı zamanda sigara ve tütün dumanına maruz kalan yani pasif içici olan kişilerdir.

Her altı saniyede bir kişi tütün kullandığı için hayatını kaybediyor. Terör, iş kazası ve trafik gibi sebeplerden dolayı hayatını kaybeden kişilerin beş katı olan bu sayı oldukça korkutucu. Sigara tiryakiliği yalnızca bireyleri değil aynı zamanda toplumu etkiler. Sigara sebebiyle vücut tahriş olur, zehirlenir, kansere yakalanır. Sigaranın içinde 4.000’den fazla zararlı madde bulunur. Bu maddelerin en az 81 tanesi de kansere yol açar. Şimdi sizlere sigaranın ve açık tütünün zararlarından bahsedeceğiz.

Açık Tütünün Zararları Nelerdir?

Açık tütün, normal sigaradan çok daha fazla zarara yol açabildiği tespit edilmiş bulunuyor. Alışkanlığa bağlı olarak açık tütün alınması ve normal sigaraya göre daha ucuz olması sebebiyle alınmakta olan açık tütün, potansiyel olarak sigaraya oranla daha fazla tehlike barındırıyor. Şimdi sizlere açık tütün kullanmanın zararlarından bahsedeceğiz.

1. Kanser Riski Oluşturur

Tütünün içerisinde yer alan katran, nikotin ve karbonmonoksit gibi maddeler başta akciğer olmak üzere birçok farklı kansere sebep olur.

2. Kokuya Sebep Olur

Sigara kullanan kişiler, sigara kullanmayan kişilere göre çok daha kötü bir kokuya sahip olur. Bu da başta sigara kullanmayan ya da az kullanan yani keyfi sigara içen kişiler tarafından çok kolay bir şekilde tespit edilir. Bu durum ise insanları rahatsız eder. Fakat konu açık tütün olduğu zaman durum çok daha vahimdir. Açık tütünün kokusu, sigaraya oranla çok daha baskın ve ağır olur. Bu sebeple açık tütün kullanan kişilerin giydiği kıyafetler her daim kötü, baskın ve ağır kokar.

3. Filtre Kullanılamaz

Sigara kullanırken kısmen dışarıdan da hava çekilmesi sebebiyle daha az zarara maruz kalınsa da açık tütün kullanılması halinde filtre kullanılamayacağı için duman doğrudan solunacak ve buna bağlı olarak da daha fazla dumana maruz kalmış olacaksınız.

4. Ambalaj Risk Taşır

Açık tütünün ne şartlar altında sizlere ulaştığı tamamen belirsiz olup, nerede hazırlandığı belli olmayan bir madde olarak karşımıza çıkar. Bu sebeple yasal bir şekilde üretilmekte olan sigaralara oranla çok daha fazla risk taşır. Zira sigara üreten firmalar çeşitli kurum ve kuruluşlar tarafından denetimlerden geçirilerek kontrol altında tutulur.

uzun yıllar boyunca kullanılan açık tütün ya da sigara yalnızca basit olumsuz etkilere değil aynı zamanda kalıcı ve geri dönüşü olmayan sonuçlara da yol açabilir. Bu nedenle mümkün olduğu sürece sigaradan uzak durulması, hatta mümkünse sigara içen bir kişinin yanında dahi durulmaması gerekir. Fakat günümüzde sigara tüketicisi olan birçok kişi olduğu için bu durum oldukça zordur. Şimdi ise sizlere sigaranın zararlarından bahsedeceğiz.

Sigaranın Zararları Nelerdir?

1. Kötü Diş Görüntüsü ve Kokuya Neden Olur

 

Dişlerin pis ve kirli görünmesine yol açmakla birlikte yalnızca dış görünüşü değil aynı zamanda dişin iç kısımlarını yani diş etini de etkileyerek ciddi sorunlara yol açar. Bir ortama girdiğiniz takdirde üzerinizden kötü ve pis bir koku yayılır.

2. Kanser Yapar

Yutak ve ağızda tat alma eksiklikleri ile birlikte kanser riski artış gösterir. Akciğer, ağız, burun, dudak, boğaz, gırtlak, yemek borusu, mesane, pankreas, mide, karaciğer ve bağırsak kanserine yol açar.  Ayrıca mesane kanserinin ortaya çıkma olasılığı yükselir.

3. Organlara Ciddi Anlamda Hasar Verir

Pankreas ve akciğer kanseri olma riski artar. Amfizem ve bronşit gibi hastalıklara davetiye çıkartılmış olur. Yemek ve mide borusunda kararma, kanser oluşumu ve ülser gibi durumlar ortaya çıkar. Kalp ve damarlar tahrip olur ve bu sebeple de kalp krizi geçirme olasılığı, tansiyon yükselmesi ve damar tıkanıklığı gibi rahatsızlıkların gerçekleşme olasılığı artış gösterir.

4. Cildi Bozar

Cildin bozulmasından kaynaklı olarak yaşlanma belirtileri ve cilt karalığı ortaya çıkar.

5. Duyu Organlarına Zarar Verir

Ses tellerinin zarar görmesinin yanı sıra kanser olma ihtimali de oldukça artar.^Gözlerde katarakt riski artar ve ilerleyen yaşlarda körlük oluşur. Burun koku alma konusundaki hassaslığını kaybeder.

6. Cinsel Sorunlara Yol Açar

Cinsel organlarda ve testislerde iktidarsızlık, döllenme konusunda yetersizlik, ereksiyonda azalış ve kalıtımsal sorunlar ortaya çıkabilir. Yumurtalık ve rahimde kısırlık, eksik ya da sakat doğum, çocuğun düşmesi, rahim kanseri ve erken menopoz gibi tehlikeler ortaya çıkar.

7. İleri Safhada Uzuvların Kesilmesi Gerekir

Ayak ve ellerden başlayarak bacak ve kola kadar devam eden kılcal damar tıkanıklıkları, Burger hastalığı adı verilen ve organların ya da uzuvların kesilmesine yol açan durumlar ortaya çıkabilir. Bacak ve kol damarlarında çeşitli hastalıklar peydah olur.

8. Alzheimer’a Sebep Olur

Her nefeste binlerce hücre öldüğü için ileri yaşlarda demans, Alzheimer ve beyin felci ortaya çıkma riski artış gösterir.

9. Vücut Direncini Kaybeder

Parmak ve ellerde sararma ile tırnakta zayıflama görülür. İskelet ve kemiklerde erime ortaya çıkar. Stres, performans düşüklüğü, ruhsal gerilim, uykusuzluk, yorgunluk ve reflekslerde azalma görülür. Nefes ve gırtlak borusunda iltihaplanma görülebilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.