Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Tuvaletimin Geldiğini Hissetmiyorum Ne Yapmalıyım?

Yediklerimizin sindirilmesi sonucunda geriye artık gıda maddeleri ve bir miktar su açığa çıkar. Bu durum karşısında vücudun boşaltım merkezi çalışarak bu maddeleri anüs tarafından dışarı atılmasına yardımcı olur. Ancak bunu beyne gönderdiği sinyallerin mesane kaslarını sıkmasıyla gerçekleştirir. Fakat bazı durumlarda kişi tuvaletinin hissetmemesi sonucunda farklı durumlar yaşayabilir. Bu durum kişinin hem sağlığını hem de psikolojisini olumsuz etkiler.

Tuvaletin Geldiğini Hissetmemek Nedir?

İdrar kesesi belli bir seviyeye kadar dolduğu zaman beyne iletilen sinyallerle birlikte boşaltım sisteminin çalışmasını sağlar ve bu şekilde boşaltılır. Bu sinyali gönderen ise idrar kesesinin içerisinde bulunan sinir uçlarıdır. Kişi bir süre kadar idrarını tutabilir. Ancak bir süre sonra kişide idrar kaçırma gibi belirtiler oluşursa bu kişinin idrar kesesinin sinir uçları yıpranmıştır ya da zedelenmiştir. Kimi zaman bu durum kişinin yanlış tuvalet alışkanlıklarından doğabilir. Yolda, okulda ve sosyal alanlarda da bu durum kişinin başına gelebilir. Kişi tuvaletini kaçırırken de kaslarında hiçbir şekilde gevşeme hissetmez. Gevşemenin hissedilmesi için önce kasılmanın da hissedilmesi gerekir.

Tuvaletin Geldiğini Hissetmemenin Nedenleri Nelerdir?

Tuvaletin geldiğini hissetmemek kişinin başına çeşitli kazalar açabilir. Kimi zaman utanç verirken kimi zamanda kişinin psikolojisini ciddi derecede olumsuz etkiler. Genelde bu durumlar çocuklarda görülür. Tuvalet alışkanlığı edinmiş çocuklarda daha sık görülen bu durum çocuğun yaşamış olduğu psikolojik bir olayın etkisinde kalmasıyla ortaya çıkar. Özellikle tuvalet eğitimi kazandırırken çocuğa gösterilen kötü muamele çocuğun korkmasına ve bu durumu da saklamasına neden olabilir.

Tuvalet geldiğini hissetmemenin bir diğer nedeni ise idrar kesesinde bulunan çoktan sınırı aşmış olan idrarı uzun süreli tutmaktır. Bu durumda idrar kesesinin sinir uçlarına baskı uygulanır ve bir süre sona sinirler uyuşur. Bu fazla miktardaki idrarın uyguladığı baskıyla birlikte kişi hissetmemesine rağmen boşaltım gösterebilir. Bu durumda bir süre sonra kalıcı hasarlara neden olur.

Tuvaletinin geldiğini hissetmemenin bir diğer nedeni mesane felcidir. Genelde bir travma sonucunda oluşan bu durum kişinin mesane kaslarını tamamen işlevini kaybetmesine dolayısıyla hissizlik yaşamasına neden olur. Mesane felci omurilikle birlikte yani merkezi sinir uyarılarını sağlayan yapıyla mesane arasında ilişkinin kesilmesi anlamına gelir. Tuvaletin geldiğini kişi idrar kesesinin dolmasıyla değil beyne giden sinyaller sayesinde hisseder. Eğer bu durum gerçekleşmiyorsa kişi mesane felci olabilir.

Özellikle ağır narkoza maruz kalan insanlarda da bu durum görülebilir. Narkozun etkisiyle birlikte tüm sinirler uyuşturulmuş ve dolayısıyla sinirsel bir iletim tamamen kapatılmıştır. Bu durum karşısında kişi tuvaletinin geldiğini hissedemez. Genelde ağır ameliyatlar geçiren kişilerde görülebilir.

Bir diğer tuvalet ihtiyacını hissetmemenin nedeni yapılan doğumlardır. Doğum sırasında anne fazla ıkınmayla birlikte mesane kaslarının uyarılmasına neden olabilir. Bu durum karşısında idrar kaçırma gibi durumlar görülebilir.

Felçli olan kişilerde de tuvaletinin geldiğini hissetmeme durumu görülebilir. Kişinin sinirleri zedelenmiş ve kendini yenilemeyecek olduğundan bu durumla sık sık karşılaşılır. Genelde belden aşağı felçli olan kişilerde ve beynin merkezi sinir noktasında özrü bulunan kişilerde böyle belirtiler görülebilir.

Tuvaletinin Geldiğini Hissetmeme Durumu Nasıl Geçer?

Sebeplerin psikolojik olduğuna kanaat getirilmişse kişin bu süreçte psikolojik destek alması ve neden bu davranışı sergilediğine dair net bir tedavi görmesi gerekir. Aksi halde bu kişi hem korkusuyla baş etmeye çalışırken bir de bu durumu yaşıyor olmak onu daha çok yıpratır.

Kişi mesane kaslarını canlı tutma adına tuvaletini yaparken ara ara kaslarını sıkarak ve aralıklarla tuvaletini yapmalıdır. Bu şekilde sinir uçlarına yapılan baskılara karşı mesane kasları daha dayanıklı ve dirençli olur. Mecburen tuvaletinizi tutmak zorunda kaldığınız durumlara karşı bu şekilde önlem alabilirsiniz. Özellikle dışarıdaki tuvaletlere girmeyen kişilerde bu durum sıklıkla görülür.

Mesane felcinde yapılacak olan pek fazla yöntemin olduğunu söyleyemesek de bu konu üzerinde hala çalışmalar sürüyor. Mesane felcine karşı yapılan en etkili yöntem rehabilitasyonlardır. Bu rehabilitasyonlar kasların işlevini geri kazandırabilir, sinirlerin görevini kaslara iletilirken kişi tuvalet ihtiyacını belli bir tedavi sürecinden sonra hissedebilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.