Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Tüylerin Sert ve Dik Çıkması Durumu Neden Olur?

Yaz aylarının gelmesi ile birlikte kadınlar tüylerden kurtulmak için pek çok yol dener. Şort, etek ya da askılı bluz giymek bazen kadınların korkulu çilesi hale gelir. Özellikle çok fazla ve koyu renkli tüylere sahip kadınlarda tüylerden kurtulmak tam bir baş belası olur. Kıllardan kurtulmak için birçok alet, krem gibi ürünler bulunur. Bunlar bazıları kılları daha sert ve dik çıkarır. Kadınlar deneyerek kendine en uygun ve doğru seçeneği bulur. Bu yazıda sizlere tüylerin neden sertleştiğini, kurtulmak için ne gibi çözüm yolları olduğunu ve neler yapılabileceğini kısaca anlatacağız.

Tüylerin Sert ve Dik Çıkmasının Nedenleri Nelerdir?

tüylerin sert çıkmaması için

Kılların oluşumunun temelinde erkeklik hormonu bir diğer adıyla androjen hormonu bulunur. Androjen hormonu kadınlarda çok az olsa da vardır. Bu hormon kadınların yumurtalıklarında ve böbrek üstü bezlerinde üreme yapar. Androjen hormonundaki artış kadın vücudunda olumsuz etkilere neden olur. Kılların temeline daha çok çok androjen hormonu gitmesi kıllarda sertleşme ve artma gibi negatif sonuç doğurur. Bir kez bu şekilde üreyen kıl daha sonra da sert ve koyu kalır.

Kadınlarda meydana gelen polikistik yumurtalık sendromu kılların artış nedenlerinden biridir. Bu sendroma sahip kadınların kıllarında sertlik ve koyuluk gözlemlenir. Bıyıkların sakal gibi çıkma durumu da olabilir. Tüylenmeye neden olan diğer sebepler;

  • Tiroid rahatsızlıklıkları,
  • Böbrek üstü bezi rahatsızlıkları,
  • Genetik,
  • Hipofiz,
  • Yumurtalıklarda oluşan hastalıklar,
  • İnsulin direnci,
  • Adet düzensizliği,
  • Hormonal sorunlar.

Eğer tüylenme sorununuz bu gibi hastalıklardan kaynaklanıyorsa bir an önce doktora giderek tedaviye başlamanız gerekir. Doktorunuz tüylenmenin altında yatan sebebi bulduktan sonra o rahatsızlığı tedavi etmek daha kalıcı bir çözüm olacaktır. Örneğin hormonal sorunlarınız varsa hormon tedavisi görerek tüylenme sorununuza bir çözüm bulabilirsiniz.

Tüylenmeye sebep olan bir diğer neden ise tüylerin alınma biçimidir. Tüylerden kurtulmak için pek çok yol vardır. Kadınlar deneyerek kendine en doğru yolu bulabilir. Fakat bazı çözümler kılların daha çok artmasına, sertleşmesine ve dikleşmesine sebep olur. Bu yüzden doğru yolu bulmak önemlidir.

Kıllardan Kurtulmak İçin Neler Yapılabilir?

tüylerin sert çıkmaması için

Epilatör: Başında dönen cımbızların olduğu bir alettir. Cildin üzerinde sürdürülerek kılları koparır. Vücudun bütün bölgelerinde uygulanabilir. Çok acı vermeden kıllardan kurtulabilirsiniz.

Ağda: Kılların azalması ve incelmesi bakımından ağda bu tarz sorunu olanlar için çok önemli yerdedir. Tüm vücut için uygulanabilir, ancak acısı fazladır.

Tüy Dökücü Kremler: En acısız yöntemdir. Fakat bütün tüyleri dökmemesi ve temiz sonuç vermemesi gibi sonuçları kesin değildir. Dökülen kıllar çok çabuk çıkar.

Jilet: Kılların sertleşmesinde büyük rolü vardır. Jilet kılları birgün sonra tekrar çıkarır. Kullanıldığında çok dikkatli olunması gerekir.

Kıllardan Kurtulmanın Doğal Yöntemleri

Limon Maskesi: 1 adet sıkılmış limon içine 2 kaşık tuz koyun. Daha sonra bu karışımı ağda yapılan bölgeye sürün ve bekleyin. Ağda sonrası bu maskeyi uygulamak tüyleri seyreltir. Daha sonra ılık bir su ile bölgeyi yıkayın.

Limon ve Soğan Maskesi: Bu maskeyi yine ağdadan sonra uygulamak tüylerinizi azaltır. 1 adet soğan suyu ile limon suyunu karıştırıp tüylerden arındırılmış bölgeye sürün.

Karabiber ve Çörek Otu: İkisini krem haline getirebilmek için içine birkaç damla limon suyu sıkılır ve ağda yapılan bölgeye sürülür.

Soya Fasülyesi: İçinde östrojen hormonu bulunduran bir besindir. Vücutta östrojenin az bulunması ile tüylenme meydana gelebilir. Soya fasülyesi tüketerek bunun önüne geçebilirsiniz.

Bezelye: Mineraller bakımından zengin olan bezelye östrojen hormonunu arttırır.

Kuru Meyveler: Ara öğünlerde sıklıkla tüketmek östrojen seviyesini arttırıcı etkiye sahiptir.

Keten Tohumu Yağı: İçinde bulundurduğu Omega 3 ile hormon seviyesinin düzelmesinde olumlu etkiye sahiptir. Günde 1-2 tatlı kaşığı yenebilir.

Balık Yağı: Hormonlara bağlı olarak gelişen rahatsızlıkların çözümüne birebir gelir. Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Spor Yapmak ve Sağlıklı Beslenmek: Düzenli ve sağlıklı bir hayat için ikisi de yaşamın içinde olması gerekir. Bunlar olmadan vücudumuz pek çok yerden sinyaller verir ve hastalıklar ortaya çıkar. Bu yüzden en dikkat etmemiz gereken şeylerden biri sağlıklı beslenmektir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.