Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Tuzlu Ayran Tansiyonu Nasıl Etkiler? Düşürür mü? Yükseltir mi?

Kanın pompalanması esnasında meydana gelen kan basıncı tansiyon olarak adlandırılır. Kan basıncının artmasıyla birlikte tansiyon değerlerinde de artış görülür. Tansiyonun aşırı yükselmesi halinde birtakım istenmeyen durumlarla karşılaşılabilir. Tam tersi durumda ise kan basıncı düşmesiyle birlikte tansiyon değerlerinde de düşüş yaşanır. Tansiyonun ani bir şekilde yükselmesi ya da düşmesi durumunda çeşitli yöntemlerle tansiyon değerlerinin kontrol altına alınması mümkündür.

Tuzlu Ayran ve Tansiyon İlişkisi Nasıldır?

tuzlu ayran

Günümüz yaşam koşullarından ötürü kitlesel bir sağlık problemi halini alan tansiyon düzensizliğiyle alakalı toplum nezdinde kabul görmüş birçok fikir mevcuttur. Fakat ortaya atılmış olan bu fikirlerin bazıları sağlık açısından zararlı olabiliyor. Örneğin; tansiyon hastalarının kısıtlaması gereken besinler arasında yer alan tuzun bilinçsiz bir şekilde tüketilmesi, tansiyon değerlerinin normale dönmesini sağlamak yerine problemin çözülmesi daha zor bir hal almasına sebep olur.

Tansiyonun ani bir şekilde düşmesi durumunda tuzlu ayran içerek tansiyonun yükseltilmesi amaçlanır. Fakat tuzlu ayranın tansiyon üzerindeki etkisine dair yapılan araştırmalar neticesinde, tuzlu ayranın tansiyona iyi gelmediği tespit edilmiştir. Tansiyonun yükselmesi amacıyla içilen tuzlu ayran kalbin atışını hızlandırır ve daha çok çalışmasını sağlar. Kalbin gereğinden fazla çalışması kalple ilgili çeşitli problemleri doğurabilir.

Tansiyon yükselince tuzlu ayran içmek oldukça sakıncalı bir davranıştır. Tansiyonun yükselmesi kan basıncında artış olduğu anlamına gelir. Vücuda tuz alınmasıyla birlikte kan basıncı daha da artacaktır. Bu sebeple özellikle yüksek tansiyon hastalarının tuzu mümkün olduğunca hayatlarından çıkarmaları önerilir. Ani tansiyon yüksekliği durumunda tuzsuz ayran ya da yoğurt tüketilmesi mümkündür. Ayrıca soğuk suyun sinirleri uyararak tansiyonu düşürmesi dolayısıyla eğer imkan verse soğuk bir duş alınabilir.

Ayran Tansiyonu Yükseltir mi?

Vücudun gerektiği kadar dinlenememesi, düzenli beslenmeme gibi durumlar neticesinde tansiyon düşüklüğü meydana gelir. Bunlara ek olarak tansiyon düşüklüğündeki önemli nedenlerden biri de vücudun uzun süre susuz kalmasıdır.

Ayranın içine katılan bir miktar tuz, kalbin çalışma hızını artırarak düşen tansiyonun yükselmesine yardımcı olur. Fakat bu durumun kanıtlanmasına yönelik bilimsel bir çalışma mevcut değildir.

Özellikle yaz aylarında insanlarda sıcaktan fenalaşma halleri sıkça yaşanır. Bu durumun başlıca nedeni sıcak sebebiyle çalışması yavaşlayan kalpteki kan basıncının düşmesidir. Özellikle böyle bir durumda yapılması gerekenler aşağıdaki gibidir:

  • Tansiyonunda ani düşüş meydana gelen kişiye yapılacak ilk müdahale düz bir yere yatırıp ayaklarını yukarıya kaldırmak olacaktır.
  • Kısa bir süre bu pozisyonda dinlenen kişinin tansiyonu dengelenecektir.

Ayran Tansiyonu Düşürür mü?

tansiyon ölçümü

Bu konuyla alakalı da ayranın tansiyona etkisiyle alakalı bilimsel olarak kanıtlanmış bir gerçekten söz edemeyiz. Tuzlu ayranın tansiyonu dengelediği üzerine belirtilen görüşler; toplumumuzda kabul görmüş, doğru bilinen yanlışlar arasındadır. Tansiyonu dengeleyici etkisi bulunan tuzlu ayran değil, sade ayrandır. Ayranın serinletici, sakinleştirici ve rahatlatıcı etkisi bu konuda etkilidir. Ancak yine de tansiyon ile alakalı yaşanan herhangi bir problemin çözümü için bilinçsiz bir şekilde ayran tüketilmemelidir. Yerine, yararı bilimsel olarak kanıtlanmış yöntemlerin tercih edilmesi her zaman için en doğrusudur.

Bilimsel araştırmalar neticesinde tuz tüketiminin günde ortalama 8-10 gramı aşmayacak şekilde sınırlandırılmasının sağlık açısından uygun olduğu kanıtlanmıştır. Bu oran aşıldığı takdirde tuzun yararlarından çok zararlarıyla karşılaşma olasılığı yüksektir. Gün içerisindeki ana ya da ara öğünlerde tüketilen besinlerin içerdiği tuz oranına, bu sebepten ötürü dikkat edilmelidir.

Tansiyon hastalıkları pek çok insan tarafından basite indirgenmekte ve pek önemsenmemektedir. Fakat bu çok yanlış bir tutumdur. Tansiyon hastalıklarının sonucunda önüne geçilmesi güç ciddi hastalıkların ve problemlerin meydana gelmesi olasıdır. Bu sebepten ötürü tansiyon değerlerinin düzensiz bir şekilde seyretmesi halinde mutlaka bilinçli bir şekilde hareket edilmelidir. Önemsenmeyen ve zamanında gerekli adımlar atılarak tedavisi gerçekleştirilmeyen problemler ileride olumsuz sonuçlar doğurabilir. İstenmeyen durumlara maruz kalmamak adına gerekli önlemler alınmalı, tansiyon problemleriyle alakalı birtakım belirtilerin gözlenmesi halinde mutlaka uzman görüşüne başvurulmalıdır.

Kaynaklar:

Kaynak 1

Kaynak 2

Kaynak 3

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.