Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Tuzlu Su Gargarası Diş Çürüğü İçin Zararlı Mı?

Diş problemleri halk arasında oldukça yaygın sorunlardan biridir. Hepimiz ömrümüzde en az 1 kere dişçi koltuğuna oturmuşuzdur. Çürümenin nedeni genetik faktörlerin dışında popüler beslenme şekilleridir. Bol kalorili yiyecekleri, gazlı içecekleri ve şekerlemeleri hayatımızın her anında tüketir hale geldik. Akabinde diş ve diş etlerini de bu zararlı maddelere maruz bıraktığımızdan diş sorunlarına sahip olduk.

Öyle ki, dişin ağrıması veya çürümesi durumlarını da ertelediğimiz için dişleri tamamen kaybeder olduk. Çünkü diş ağrıları, diş çürükleri ve iltihapları için halk arasında sıkça uygulanan tıpta yeri olmayan işlemler durumu daha da kötüleştiriyor. Bu hurafeler; ağrıyan diş için ekmek çiğnemek, alkol almak, sert bir cisim ısırmak, karbonatlı su içmek ve tabii ki en yaygın işlem olan tuzlu su gargarası yapmak. Bu yöntemler ağrıyı dindirse bile tedavisine katkı sağlamaz. Peki, diş çürükleri için sürekli yapılması gerektiği söylenen tuzlu su gargarası dişler için zararlı mıdır?

Diş Çürüklerinde Tuzlu Su Gargarası Kullanımı

Tuzlu Su Gargarası Diş Çürüğü İçin Zararlı Mı?

Diş çürüğü ağız içinde kötü kokuya neden olan, diş ve diş etlerinin kanamasını sağlayan, diş ağrısı başta olmak üzere baş ağrısı, kulak ağrısı gibi ağrılara sebebiyet veren kötü bir durumdur. Çürük dişlere; kanal tedavisi veya dolgu işlemi uygulanarak dişin kaybedilmesi engellenir. Bu işlemler ile çürüğün ilerleyişi durdurulmaya çalışılır. Fakat dişler ve vücuda zararlı beslenme şekli ile diş çürümeye devam eder. Çürük dişler, diş fırçalarken veya bir şey yerken kanama ile kendini gösterir. Çürüyen kısma giren sıvılar veya yemek kırıntıları diş ve diş etinde ağrılara neden olur. Bu tür durumlarda diş ağrısını azaltmak adına pratik yöntemlerden biri olan tuzlu su gargarası yapılması tavsiye edilir. Tuzlu su gargarası ne diş çürüklerini önler ne de diş çürüğünü tedavi eder. Hatta iltihaplı diş çürüklerinde sık sık tuzlu su gargarası yapmak zarar bile verebilir.

Tuzlu Su Gargarası Çürüklere Zarar Verir Mi?

Tuzlu Su Gargarası Diş Çürüğü İçin Zararlı Mı?

Diş çürüklerinin tedavisinde çok eski zamanlardan beri kullanılan tuzlu su gargarası bilinen aksine diş çürüğüne zarar verir. Çürüğün ağız içinde neden olduğu yaralarda ve iltihaplı bölgelerde su dengesini bozar. Bu durum dokuların zarar görmesine neden olur. Diş çürüğünün bulunduğu bölgenin sürekli kanamasına neden olurken, iltihaplı bölgenin ise ağız içine yayılmasını sağlar.

Bununla beraber sürekli tuzlu su gargarası yapmak vücuda aşırı tuz alımına neden olur. Tansiyon ve tiroid hastalarının tuzlu su gargara yapması onların sağlığı açısından kötü sonuçlar doğurabilir. Bu yüzden diş çürüğü tedavilerinde tuzlu su gargarası yapmaktan kaçının. Diş çürüklerini çok geç olmadan bir diş hekimine başvurarak kontrol altına alın.

Diş ve Ağız Bakımında Sıkça Yapılan Hatalar Nelerdir?

Tuzlu Su Gargarası Diş Çürüğü İçin Zararlı Mı?

 • Sert diş fırçalamak diş etlerinin aşınmasına ve diş ağrılarına neden olur.
 • Dişleri bastırarak fırçalamak diş minesine zarar verir. Ayrıca dişlerde çürüğü neden olur.
 • Diş beyazlatıcı diş macunları, losyon veya tozlar dişlerin çürümesine neden olur.
 • Sadece tuzlu su gargarası değil, çürük tedavilerinde karbonatlı su gargarası veya çürüğe karbonat konulmamalıdır.
 • Dişlerin günde 2 defa fırçalanması yeterlidir.
 • Diş beyazlatma işlemleri ağız içi floranın bozulmasına yol açar. Aynı zamanda dişlerin daha fazla sararmasına neden olur.
 • Diş eti kanamaları diş çürüğünün habercisidir. Dikkate almak gerekir.
 • Çürüyen dişlerin çekilmesi gerekir savı yanlıştır. Bu dişlere kanal tedavi uygulanır ve dolgu işlemi yapılır. Çürük eğer sinirlere veya köke ulaşmamış ise diş kurtarılır.
 • Kürdan kullanmak diş çürüklerinin hızlandırır. Bu yüzden diş aralarında kalan yemek artıklarını diş ipi kullanarak temizleyebilirsiniz.
 • Diş taşlarını temizledikten sonra düzenli ağız bakımı ile diş taşları önlenir.
 • Çok soğuk ve çok sıcak şeyleri tüketmemeye çalışın.
 • Diş problemlerinde beklemeden dişçiye gidiniz.
 • Diş çürüklerine veya diş ağrılarının dindirmek için sirkeli su, karbonat, kolonya alkol gibi sıvılar ile kesinlikle ağzınızı çalkalamayın. Bu sıvılar ilk başta ağrıyı geçirse de kısa süre sonra daha şiddetli ağrıya neden olacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.