Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

TUZUN FAYDALARI NELERDİR?

Tuz, ya da kimyasal adı ile sodyum klorür yani NaCl, kristal yapılı bir maden oluşumudur. Kaya tuzu ya da Halit adı verilen bir kayaçtan elde edilen tuz, yerin altındaki kayaçlardan temin edilmektedir. Deniz tuzu ise, deniz, okyanus ya da tuzlu suya sahip göllerin sularının buharlaşması sonucu elde edilmektedir. Her iki tuz türü arasında, tat, doku ve oluşum şekli farklılıkları bulunmaktadır. Yemek tuzu ise genellikle yer altında bulunan tuz yataklarından elde edilmektedir. Birçok sofra tuzu, iyot içermektedir ve iyot insan sağlığı üzerinde faydaları olan bir kimyasal elementtir.

Deniz tuzu ve yemek tuzu (kaya tuzu) temelde aynı besin değerlerine sahiptir fakat buna rağmen deniz tuzu sağlık için daha faydalıdır. Çünkü her iki tuz türünün içermiş olduğu sodyum miktarı farklılık gösterebilmektedir.

Tuz, genellikle baharat olarak yiyeceklere eklenmektedir ve yiyeceklere tat vermektedir. Aslında her insanın günlük alması gereken belli bir miktar tuz vardır. Buna göre bir insanın günlük alması gereken sodyum miktarı en az 2300 miligram olarak belirlenmiştir. Fakat, 51 yaşından fazla olanların günlük alması gereken sodyum miktarı 1500 miligramdır. Rafine edilmiş bir tuzun yaklaşık %97-99’unu sodyum klorür oluşturmaktadır.

Tuz, özellikle deniz tuzu, insan sağlığı için büyük önem taşıyan, sodyum, potasyum, kalsiyum, magnezyum, bromit, klorit, demir, bakır ve çinko gibi mineraller içermektedir.

Tuzun Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Sağlık açısından birçok faydası olan tuz, cildi güzelleştirir ve akne oluşumunu önler, diş ve diş eti sorunlarını giderir, romatizmal artrit ağrılarını sakinleştirir, kaslarda yaşanan krampları dindirir. Tuz, cildin pul pul dökülmesini iyileştirir, gözlerin ve burnun tuz ile yıkanması ise vücudun elektrolit dengesini düzeltmektedir. Yorgunluk hissini gideren tuz daha rahat ve kaliteli bir uyku çekilmesine yardımcı olmaktadır.

Osteoartrit, rinosinüzit ve sedef hastalığı gibi sağlık sorunlarını gidermeye yardımcı olan tuz, ayak ağrılarını giderir, kalp ritimlerini düzenler, kandaki şeker düzeyini dengeler, saçları korur, arındırıcı özelliği vardır ve vücutta bulunan asit miktarını düşürür. Astıma karşı koruyan tuz, hormonların salgılama mekanizmasını düzenler ve özellikle tiroid ile adrenalin seviyelerini ayarlar. Bu durumda tuz, adrenalin salgısını azaltarak stres oluşumunu önler.

1.Cilt Sağlığı

oskinblog_healthyskin

Özellikle ölü deniz tuzu, cildi gençleştirici etki gösteren mineraller içermektedir. Banyo suyuna eklenen tuz, cildin kırışmasını önler ve cildi canlandırır. Tuz tüketmek, ciltte oluşan pürüzlülüğü giderir. Ayrıca, anti-iltihap özelliği olan tuz, yüksek magnezyum içeriği sayesinde, vücuttaki toksin maddeleri vücuttan uzaklaştırarak, ciltteki kan dolaşımını düzenler.

2.Diş ve Diş Eti Sağlığı

oral-care

Deniz tuzu, florit içermektedir ve florit ise, diş ve diş eti sağlığını koruyan önemli bir mineraldir. Ilık tuzlu su ile yapılan gargara, ağız yaralarını iyileştirdiği gibi, diş ve diş eti problemlerini de gidermeye yardımcı olur. Bunlara ek olarak tuz, diş eti kanamalarını giderir ve boğaz ağrılarını dindirir.

3.Romatizmal Artrit

foto1

Romatizma ve romatizmal artrit ağrılarını dindiren tuz, anti iltihap özelliği gösterdiği için, bu hastalıklar ile mücadele eden hastalar için faydalı bir besin kaynağı olmaktadır.

4.Pul Pul Dökülme

skin_rashes_yu1rf

Özellikle deniz tuzu, kozmetik endüstrisinde, parfüm, deodorant ve terlemeyi önleyici ürünlerin içeriğinde kullanılmaktadır. Pul pul dökülen ciltlerin, ölü deriden kurtulmasını sağlayan tuz, cilt renk tonunu düzenler. Yemek tuzu granüler bir dokuya sahiptir ve cildi yumuşak bir şekilde temizler.

5.Sedef Hastalığı

Skin Camouflage photo 1

Deniz tuzu, aslında sedef hastalığını gideren ve tedavi eden bir özelliğe sahiptir. Sedef hastalığının sebep olduğu, kaşıntı ve pullanma ile mücadele eden tuz, çamur ya da sülfür banyosuna eklendiğinde sedef hastalığı semptomlarını gidermeye yardımcı olur.

6.Osteoartrit

bone1

Dizlerde işlev bozukluğuna sebep olan osteoartrit, tuzun banyo suyuna eklenmesi ile birlikte, ağrıyan dizlere uygulandığında, tedavi edici özellikler göstermektedir. Tuz, içeriğinde bulunan sodyum klorür sayesinde, kemik ağrılarını dindirmeye yardımcı olur.

7.Rinosinüzit

Young woman with sinus pressure pain

Yapılan araştırmalara göre tuz, rinosinüzit tedavisinde kullanılmasında sakınca olmayan bir mineraldir. Burun sulanması da dahil olmak üzere, rinosinüzit tedavisine yardımcı olan tuz, anti-iltihap özelliği sayesinde, burun alerjilerini ve diğer solunum bozukluklarını gidermeye yardımcı olur. Tuz, burun ve sinüslerdeki şişme ve tıkanıklık durumlarını gidermeye yardımcı olur.

8.Elektrolit Dengesi

denge

Tuz, vücüdun elektrolit dengesini düzenleyen en ideal ve en sağlıklı besin kaynağıdır. Potasyum, kalsiyum, magnezyum ve sodyum gibi mineralleri içeren tuz, vücudun kan dolaşımını ve kas sağlığını güçlendirdiği gibi, vücudun elektrolit dengesini de düzenlemeye yardımcı olur.

9.Akne ve Sivilce Oluşumu

Acne facial care teenager woman squeezing pimple on white

Tuz, özellikle deniz tuzu, sülfür içermektedir. Sülfür ise, ciltte oluşan akne ve sivilceleri iyileştirir. Tuz, aynı zamanda sivilce ve aknelerin sebep olduğu yara izlerini de gidermeye yardımcı olmaktadır.

10.Ayak Ağrıları

feet_1

Yorgun bir günün ardından ağrımış olan ayaklar, ılık su ile tuzun karıştırılıp yıkanması ile giderilebilmektedir. Tuzun kasları rahatlatan etkisi olduğu için, ayak ağrılarını da gidermeye yardımcı olmaktadır.

11.Kan Şekeri

getty_rf_photo_of_blood_test_before_bed

Tuz dozunda tüketilmek şartı ile, kan şekerini düzenleyici etki gösterecektir. Tuz, kandaki insülin ve şeker seviyesini normal olması gereken sağlıklı duruma getirmeye yardımcı olmaktadır.

12.Uyku Kalitesi

girl-sleeping

Vücudun hidrat seviyesini koruyan tuzun, uyutucu ilaç etkisi bulunmaktadır. Bundan dolayı, günlük alınması gereken miktarda tuz tüketildiğinde daha kaliteli ve derin bir uyku çekilmesi kolaylaşacaktır.

13.Kalp Ritimleri

Heart rate line and the hand

Kan basıncını yani tansiyonu düzenleyen tuz, kalbin normal ve sağlıklı şekilde atmasına yardımcı olmaktadır. Böylece, vücutta gelişebilecek herhangi bir kardiovasküler hastalık riskinin önüne geçilmiş olunmaktadır.

14.Saç Dökülmesi

91818675

Saç dökülmesini önleyen ve durduran tuz, aynı zamanda saçların daha hızlı uzamasına yardımcı olmaktadır. Çünkü tuz kan dolaşımını düzenlemektedir, bundan dolayı saç derisi daha iyi beslenir ve tuz saç sağlığını korur.

15.Kas Krampları

trainer-718x581c

Kasları güçlendiren tuz, aynı zamanda kaslarda meydana gelen krampları dindirmeye yardımcı olur. Magnezyum ve potasyum gibi özel mineraller içeren tuz, ağrı ve sızıları dindiren özelliklere sahiptir. Kas yorgunluğunu ve kaslarda gelişen baskıları gidermeye yardımcı olan tuz, kas sağlığını koruyan bir besin kaynağıdır.

16.Göz Dezenfekti

healthy eyes of a young girl

Yorgun ve şiş gözleri sakinleştirmeye yardımcı olan tuzlu su solüsyonu, aynı zamanda gözleri mikrobik etkenlerden korur. Tuz, gözlerin altında oluşan siyah halkaları gidermeye yardımcı olur ve gözlerin etrafında oluşan kırışıklıkları giderir. Tuz, genel olarak gözleri dinlendirir ve sakinleştirir.

17.pH Dengeleyici

ph-scasle

Hücrelerin asit birikimini indirgemeye yardımcı olan tuz, vücudun toplam alkali-asit dengesini düzenler. Yani tuz, vücudun pH seviyesini ayarlamaya yardımcı olmaktadır. Kanda asitliliğin fazla olması birçok kronik hastalığa sebep olabileceği gibi, alzheimer hastalığına da yol açabilmektedir. Bundan dolayı kandaki pH seviyesini dengede tutmak çok önemli olacaktır. Tuz ise kanın pH seviyesini dengede tutan ideal bir besin kaynağıdır.

18.Astım

Mandatory Credit: Photo by Garo/Phanie / Rex Features (1492016ca) Model released - Woman using an aerosol inhaler that contains bronchodilator for the treatment of asthma. The inhaler dilates lungs airways to improve breathing. Various

Dozunda ve yeterli miktarda, düzenli olarak tüketilen tuz, alerjik astım ataklarını yavaşlatıcı etki göstermektedir.

19.Adrenalin Salgısı

Adrenal-Gland-Diagram

Strese neden olan en etkili hormon adrenalin hormonudur. Tuz ise, dozunda tüketildiğinde, adrenalin salgılanmasını azaltır ve böylece stres oluşumunu önler

20.Tiroid Bezi Fonksiyonları

Male thyroid anatomy

Kortizol, anti-tiroid bir kimyasaldır ve stres ile yorgunluk, bitkinliğe sebep olmaktadır. Fakat tuz, kortizol seviyesini azalttığı için, tiroid seviyesinin dengelenmesini sağlar. Böylece stres oluşumu engellenmiş olur.

Fazla Miktarda Tuz Tüketmenin Bir Zararı Olabilir Mi?

 • Yapılan araştırmalara göre, günlük tüketilmesi gereken ve sağlıklı olan tuz miktarı 2300 miligramdır. Fakat 51 yaş üzeri kişilerin tüketmesi gereken günlük tuz miktarı 1500 miligramdır. Bu miktarlardan fazla tüketilen tuz, böbrek sağlığını tehdit edebilir ve tansiyonu yükseltebilir.
 • Çok fazla miktarda tüketilen tuz, hücrelerin çok fazla miktarda sodyum tutmasına sebep olur. Bu durum ise, ödem ve şişkinlik gibi durumlara yol açabilmektedir.
 • Çok fazla miktarda tüketilen tuz, çok fazla su kaybına ve susuzluğa yol açabilmekedir. Bu durum ise, baş dönmesi, kusma, karın ağrısı ve ishal gibi sağlık sorunlarına yol açabilmektedir.
 • Fazla miktarlarda tüketilen tuz, tansiyonun aşırı derecede yükselmesine yani hipertansiyona sebep olmaktadır.
 • Gereğinden fazla miktarda yapılan tuz tüketimi, bronşlarda ve akciğerlerde birtakım problemlerin oluşmasına sebep olabilmektedir.

Besin Değeri

1/2 tatlı kaşığı tuz

 • Yağ: 0
 • Kalori: 0

% Günlük Değer

 • Toplam yağ: 0 g 0%
 • Kolestrol:  0 mg 0%
 • Sodyum: 1163 mg 48%
 • Potasyum: 0 mg
 • Toplam karbonhidrat: 0 g 0%
 • Lif: 0 g 0%
 • Şeker: 0 g,
 • Protein: 0 g  
 • Vitamin A: 0 %
 • Vitamin C: 0 %
 • Kalsiyum: 0 %  
 • Demir: 0 %

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.