Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Uçkun Faydaları

Uçkun Nedir?

Uçkun halk arasında çok fazla bilinmeyen bir bitki. Ülkemizde uçkun bitkisi ya bilinmiyor ya da farklı isimlerle farklı yörelerde çeşitli amaçlar için kullanılıyor. Farklı isimleri ile bilinen uçkun bitkisinin diğer isimleri de şunlardır: uçgun, ışkın, ışgın, yayla muzu, Reun Ribes (bu ismi daha çok bilimsel alanlarda kullanılır), doğu muzu, kürt muzu, zaza muzu, dağ muzu.

Uzaktan görünümü bir nebze tilkişen yani kuşkonmaz bitkisini anımsatır. Doğal ilaç olduğu söylenen bu bitkinin bilimsel adı ise ”Reun Ribes”dir. Reun Ribes, kuzukulağıgiller familyasına aittir. Reun Ribes bitkisi ülkemizin doğu kesimlerinde ve daha çok mayıs ve haziran aylarında yetişir. Ülkemizde özellikle Erzurum yöresinde bu bitki yaygın olarak yetiştirilir. Uçkun bitkisi aynı zamanda Türkiye’de yetişen ilk yabani revent türü olarak da bilinir. Uçkun oldukça sert yapıya sahip bir bitkidir ve otsu bitkidir. Uçkun bitkisinin fil kulağına benzeyen yaprakları ve sarımsı, beyaz çiçekleri bulunur.

Uçkunun Faydaları Nelerdir?

1. Kanser Tedavisinde Kullanılır

Son zamanlarda yapılan araştırmalara göre uçkun bitkisinin kanser ile savaşmada çok etkili bir silah olduğu meydana çıkmıştır. Uçkun otunun kanserli hücreleri yok ettiği deneylerle açıklanmıştır. Uçkun bitkisi yapılan araştırmalara göre kanser tedavisinde oldukça önemli bir şifa kaynağıdır. Uçkun bitkisinin hücreleri yenilediği ve gelişmesine katkı sağladığı tespit edilmiştir. Uçkun bitkisinin içeriğinde kimyasal maddeler bulunduğu tespit edilmiştir ve bu bitki birçok ciddi hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır.

2. Vitamin Deposu

Uçkun bitkisi C vitamini açısından oldukça zengindir. Aynı zamanda A, B1, B2, E ve K vitaminlerini de içeren bitki önemli bir vitamin deposudur.

3. Lösemi Kanseri Tedavisinde Kullanılır

Özellikle lösemi kanserinin tedavisinde Reun Fibes yani uçkun bitkisi önemlidir. Polifenol açısından zengin olan uçkun bitkisi lösemi kanseri tedavisinde hastaların yüzünü güldüren bir bitki olması ile karşımıza çıkar. Lösemi kanserinde oldukça etkili olan uçkun, kanserli hücreleri yok eder ve hücreleri yeniler.

4. Sindirimi Düzenleyici Etkisi Var

Uçkun bitkisi mideyi rahatlatır ve sindirimi kolaylaştırır. Aynı zamanda kusmayı da önler.

5. Tansiyon Hastalarının Tedavisinde Kullanılabilir

Şeker, tansiyon gibi hastalıkların tedavisinde uçkun bitkisi kullanılır.

6. Astım ve Nefes Darlığına İyi Gelir

Kabız gidermekte önemli bir etken olan uçkun bitkisi bununla birlikte astım, nefes darlığı, ishal, ülser, soğuk algınlığı, hemoroid gibi rahatsızlıklarda da önemli derecede etkili bir bitkidir.

7. Kan Şekerinin Düzenlenmesini Sağlar

Kan şekerini düzenleyen bitki diyabet hastaları için oldukça önemlidir.

8. İştah Açıcı Özelliği Var

İştah açar ve kişinin kendisini daha dirençli hissetmesini sağlar.

9. Hamilelikte Oluşan Çatlaklara İyi Gelir

Hamilelikte uçkun bitkisinin kabuklarının iç kısmını lekeli yerlere sürerseniz hamilelikte oluşan lekelerinizden kurtulabilirsiniz.

10. Kolesterolü Düşürür ve Kalp Hastalıklarına İyi Gelir   

Uçkun bitkisi kolesterolü düşürür ve kalp rahatsızlıklarının oluşmasını engeller.

11. Cilt Sağlığını Korur  

Cildin yenilenmesinde oldukça etkili olan uçkun bitkisi kırışıklıkları giderir ve yaşlanmaya karşı önemlidir.

12. Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Bağışıklık sistemini güçlendirir ve sağlıklı bir bünyeye kavuşmamıza yardımcı olur.

Uçkun Bitkisi Nasıl Kullanılır?

Uçkun bitkisi taze olarak tüketilmeli. Uçkun otunu eğer taze olarak tüketemediyseniz farklı alternatifler türetebilirsiniz. Örneğin uçkun otunu yemeklerinize katabilir ya da yemeklerinizi uçkun otu ile süsleyebilirsiniz. Bir yemek üzerinden örnek verecek olursak, fırında patates yemeği yaptığınızı varsayın. Patatesleri hazırladınız ve tepsiye koydunuz. Uçkun otunu kabukları ile beraber soymadan fırının bir kenarına koyabilirsiniz. Fırında patatesler ile birlikte pişen uçkun otu değişik ve güzel bir tad alacak ve yemeğinizi daha lezzetli bir hale getirecektir. Bu örnek ile size yemeklerinizin yanında uçkun otunu dilerseniz pişirerek dilerseniz de pişirmeden kullanabileceğinizi anlatmak istedik.

Kendi damak lezzetinize göre bu bitkiyi yemeklerinizde kullanırsanız zamanla sağlığınıza kattığı faydaları göreceksiniz. Uçkun bitkisinin tadının kötü olup olmadığını merak ediyorsanız size bir ipucu verebiliriz. Uçkun bitkisinin tadı size kiviyi anımsatacaktır. Yetiştirildiği yörelerde meyve olarak tüketilebilen bir bitkidir. Uçkun bitkisini salata olarak tüketebilirsiniz. Aynı zamanda yemeklerden sonra meyve olarak da tüketilmesi uygundur. Uçkun bitkisini kaynatarak da tüketmeniz mümkündür. Uçkun bitkisi ister çiğ olarak ister de pişirilerek yenir yani bu kısım kişinin isteğine bağlı olarak değişir. Birçok hastalığın tedavisinde önemli bir bitki olan uçkun bitkisi oldukça ucuz fiyatlarda satılır. Uçkun bitkisi tıbbi ilaç yapımında da kullanılır.

Uçkun Bitkisinin Halk Tıbbında Kullanımı

Uçkun bitkisi yetiştirildiği yörelerde halk tıbbında kullanılır. Uçkunun ekşi ve mayhoş bir tadı vardır. Halk arasında bilinen en önemli yararlarından biri mideyi kuvvetlendirip kusmayı önlemesidir. %8 ile 10 arasında tanen içeren uçkun bitkisinin kökleri müshil yani iç sürdürücü değil ishal önleyici ya da kabız etkili özelliğe sahiptir. Tanenler, proteinleri çökertir ve kanı aglutine eder. Bitlis yöresinde tanenler tazeyken dış kabuğu soyulur gövde kısmı yemeklerden sonra sindirimi kolaylaştırması için yenir. Ayrıca Bitlis, Erzurum, Van gibi yörelerde uçkun bitkisinin kökleri basur tedavisi için ve diyabet hastalarında hipoglisemik etki oluşturduğu için kullanılır. Erzurum yöresinde ise boşaltım sistemi enfeksiyonlarında kullanılır. Kars’ta kolestrol, diyabet, mide hastalıkları için kullanılan uçkun bitkisinin sapı taze olarak yendiğinde kökünün diyabet hastalarına iyi geldiği düşünülür. Uçkun bitkisinin kökü Tunceli’de de diyabet tedavisinde kullanılır. Şırnak’ta ise uçkun bitkisinin kökleri şeker hastalığı için kaynatılır gövdesi ise yüksek tansiyonu indirmek ve mide hastalıklarını önlemek için yenir.

Uçkun Bitkisinin Zararı Var Mı?

Rabdomiyoliz isimli vakalar akut böbrek yetmezliğinin en önemli sebeplerinden biri. Bu vakaların nedeni genel olarak travmalar olarak bilinir. Fakat yapılan son çalışmalara göre çeşitli toksinlerin de bu vakalara neden olabileceği ortaya çıkmıştır. Etanol, mantar zehirlenmesi ve karbonmonoksite bağlı olgular bildirilmiştir fakat yine de bitki kökenli toksinlerin de rabdomiyoliz isimli vakaya neden olduğu tespit edilmiştir. Etanol ihtiva eden uçkun bitkisi yani Rheum Ribes aşırı tüketildiğinde rabdomiyoliz isimli vakanın oluşabileceği bilinir. AAP, American Academy of Pedistrics yani Amerikan Pediatri Akadamesi yiyeceklerle ilgili kapsamlı bir araştırma yapmıştır ve sonuçlarına göre özellikle çocuklar için tehlike oluşturabilecek 30 yiyecek ismi vermiştir. Araştırma sonucuna göre çocuklar için tehlikeli olabilecek 30 yiyecek arasında ışgın ya da daha çok bilinen ismi ile uçkun bitkisi de yer alır. Fakat bu isimle kastedilen aslında Rheum ribes değil ravent olarak da bilinen Rheum rhabarbarum türü. Bu iki bitki aynı cins olmalarına rağmen çiçek sapının çiğ olarak yendiği yabani Rheum ribes ile yaprak sapını pişirerek yiyebileceğiniz kültür bitkisi Rheum rhabarbarum karıştırılır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.