Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

UÇUK NEDEN OLUR?

Uçuk, günlük hayatımızda hemen hemen herkesin başına gelen bir sorundur. Bu yazımızda verecek olduğumuz bilgiler yardımı ile, sizlerde uçuk nedenleri ve tedavisi hakkında bilgi sahibi olarak daha bilinçli bir şekilde hareket edebilirsiniz.

Uçuk, herpes simpleks adı verilen bir virüsün neden olduğu bir rahatsızlıktır. Bu virüs bağışıklık sisteminizin zayıfladığı dönemlerde ortaya çıkmaktadır. Ayrıca uçuk virüsü, bulaşıcıdır. Öpüşme veya yakın temas sonucunda kolaylıkla bir diğer kişiye geçmektedir.

Uçuklar – aynı zamanda ateş kabarcıkları olarak adlandırılan – yaygın bir viral enfeksiyondur. Uçuklar, dudak çevresindeki ve üzerinde minik, sıvı dolu kabarcıklar halinde bulunmaktadır. Bazen bu kabarcıkların üzerinde kabuklar oluşmaktadır. Uçuklar genellikle iz bırakmadan iki ile dört hafta içinde iyileşir.

Uçuk Belirtileri Nelerdir?

Bir uçuk genellikle çeşitli aşamalardan geçer. Bunlar;

 • Karıncalanma ve kaşıntılar: Birçok kişide uçuk ile birlikte; kaşıntı, yanma hissi ya da küçük, sert, ağrılı noktalar belirir. Bir gün sonrasında ya da uçuk başlangıcı sırasında dudak etrafında karıncalanma hissi olur.
 • Kabarcıklar: Küçük sıvı dolu kabarcıklar, genellikle dudakların dış kenarının derisini karşılayan sınır boyunca bulunmaktadırlar. Uçuklar burun etrafında veya yanaklarda oluşabilir.
 • Sızma ve kabuklanma: Küçük kabarcıklar sonradan birleşebilir ve daha sonra kabarcıklar patlayarak kabuk üzerinde sıvı sızmaları meydana getirebilir.

Belirti ve bulgular, sizlerin ilk patlak zamanında, nüks olup olmadığına bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Uçuklar birkaç gün sürebilir ve kabarcıkların tamamen iyileşmesi için iki ile dört haftalık bir süre yeterlidir. Nüks genellikle aynı noktada her zaman görünmesidir. Bu yaralar zaman içerisinde iz bırakmadan kaybolmaktadırlar.

Uçuklar aynı zamanda aşağıdaki durumlarda da ortaya çıkmaktadır;

 • Ateş
 • Ağrılı aşınmış diş etleri
 • Boğaz ağrısı
 • Baş ağrısı
 • Kas ağrıları
 • Şişmiş lenf düğümleri

5 yaşından küçük çocukların ağızlarının içinde uçuklar olabilir.

Doktora Ne Zaman Görünmemiz Gerekmektedir?

Uçuklar genellikle herhangi tıbbi bir tedaviye gerek kalmadan kendiliğinden geçmektedir. Ancak aşağıdaki durumlar mevcut ise, doktorunuza danışabilirsiniz.

 1. Zayıf bir bağışıklık sistemine sahipseniz,
 2. Uçuklarınız 2 hafta içerisinde iyileşmediyse,
 3. Şiddetli belirtilere sahipseniz,
 4. Sürekli olarak uçuklarınız varsa,
 5. Gözleriniz de tahriş olmaya başladıysa doktorunuza görünmeniz gerekmektedir.

Uçuk Neden Olur?

Uçuk, genellikle herpes simpleks virüsü (HSV-1) ile gerçekleşmektedir. Ancak bazı durumlarda uçuğun herhangi bir tetikleyicisi olmadan da oluşmaktadır. Eğer uçuklarınız sıvı akıtıyor ise, bu yayılmasına ve artmasına neden olabilmektedir. Bunlara ek olarak, diğer nedenler ise şöyle sıralanmaktadır;

1.Viral Enfeksiyon veya Ateş

87172_vucut_atesi_kac_olmali

Uçuk oluşmasında en önemli faktörlerden birisi yüksek ateştir. Enfeksiyonların içerisinde bulunan virüsler herpes simpleksi tetikleyerek uçuk oluşumuna neden olmaktadır.

2.Yakın Temas

relationship problems

Uçuk bulaşmasında bir başka önemli neden ise yakın temasta bulunduğunuz kişilerdir. Öpüşmenin yanı sıra kullanılan ortak eşyalar (mutfak eşyaları, havlu gibi) uçuk oluşumuna neden olmaktadır.

3.Stres

Tired businesswoman

Stres, vücut bağışıklık sistemimizi zayıflattığı için vücudumuzda bulunan virüslerin bizleri etkilemesi daha kolaydır. Bu kapsamda stres uçuk oluşumuna da neden olmaktadır.

4.Yorgunluk

Halsizlik de uçuk sorununu tetikleyen maddelerden birisidir. Yorgun olan vücudunuz uçuk virüslerine açık olacaktır.

5.Adet Dönemleri

ADET GECİKMESİ NEDEN OLUR?

Kadınların adet dönemlerinde yaşamış oldukları hormonal değişiklikler nedeniyle bağışıklık sistemlerinde farklılıklar meydana gelmektedir. Bu durumda bazı kişilerde uçuk oluşmasına neden olmaktadır.

6.Güneş ve Rüzgara Maruz Kalmak

hand sun and blue sky with copyspace showing freedom or solar power concept

Kimi zaman uçuk oluşumunun nedeni güçlü güneş ışığına maruz kalmak olarak öngörülmektedir. Hava değişimleri de insanların bünyelerini etkilediği için, uçuk oluşmasına neden olabilmektedirler.

Risk Faktörleri Nelerdir?

Bağışıklık sistemleri zayıflamış olan kişilerin virüs komplikasyonlarının riski daha yüksektir. Komplikasyon riskini artıran faktörler ise şunlardır;

 • HIV / AIDS
 • Ciddi yanıklar
 • Egzama
 • Kanser kemoterapisi
 • Organ nakli için kullanılan anti-ret ilaçlar

Uçuk Komplikasyonları Nelerdir?

Bazı insanlarda, uçuklara neden olan virüs, vücudun diğer alanlarında sorunlara neden olabilir. Bunlar;

 • Parmaklar: HSV-1 ve HSV-2 virüsü parmak ile yayılmış olabilir. Bu tür enfeksiyon genellikle herpes dolama olarak adlandırılır. Başparmak emmek, çocukların ağızlarına enfeksiyonu devredebilir.
 • Gözler: Virüs, bazen göz enfeksiyonuna neden olabilir. Tekrarlanan enfeksiyonlar görme sorunları ya da körlüğe neden olabilir. Ayrıca yara ve yaralanmalara neden olabilir.
 • Deri: Egzama gibi deri hastalığına sahip insanların vücutlarının geneline uçuklar yayılabilmektedir. Bu bir tıbbi müdahaleyi gerektirebilir.
 • Diğer organlar: Bağışıklık sistemleri zayıflamış olan kişilerde, virüs aynı zamanda omurilik ve beyin gibi organları etkileyebilir.

Tedaviler ve İlaçlar Nelerdir?

Uçuk tanısı, herhangi bir teste gerek duyulmadan fiziksel bir muayene sonucunda tespit edilmektedir. Genellikle herhangi bir tedavi gerektirmeden kendiliğinden geçmektedirler. Ancak bazı durumlarda, reçeteli antiviral ilaçların çeşitli tipleri iyileşme sürecini hızlandırabilir. Örnekler şunları içerir:

 • Asiklovir (Xerese, Zovirax)
 • Valacyclovir (Valtrex)
 • Famciclovir (Famvir)
 • Pensiklovir (Denavir)

Eğer ilaçlar uçuklarınızın iyileşmesine yardımcı olmuyorsa, doktorunuz enjeksiyon yöntemini uygulayabilir.

Yaşam Tarzı ve Ev İlaçları Nelerdir?

Uçuk ve ve rahatsızlıklarını hafifletmek için, aşağıdaki ipuçlarını deneyebilirsiniz;

 1. Uçuk için merhem sürebilirsiniz. Docosanol (Abreva) reçetesiz satılan bir kremdir. Sık sık tazeleme ile birkaç gün içerisinde uçuklarınız yok olacaktır.
 2. Dudak nemlendiricileri ve balmları kullanın. Dudak kremi ile güneşten dudaklarınızı koruyun. Dudaklarınız kuru hale gelirse, bir nemlendirici krem uygulayın.
 3. Serin, nemli bir bez yardımı ile kızarıklıklarınızı azaltarak ve kabuklanmayı kaldırarak iyileşmesine katkıda bulunabilirsiniz.
 4. Ağrı giderici kremler uygulayın. Lidokain veya benzokain gibi reçetesiz kremleri kullanabilirsiniz.

Alternatif Tıp

Sonuçları karışık olmasına rağmen, uçuklar için alternatif tıp tedavileri şunlardır;

 • Lizin: Krem.
 • Propolis: Sentetik balmumu olarak bilinmektedir. İlk zamanlarda ve sık sık uygulandığı zaman, uçuğun geçme süresini kısaltabilir.
 • Ravent ve adaçayı
 • Stres azaltma: Soğuk yaralar stresle tetiklenmektedir. Bunun için derin nefes alma egzersizleri ve meditasyon gibi gevşeme teknikleri deneyebilirsiniz.

Uçuktan Korunma

Sıklıkla uçuk sorunu ile karşılaşıyorsanız, doktorunuza danışarak ilaç ve krem kullanımına başlayabilirsiniz. Eğer güneşten etkileniyorsanız, koruyucu kremler kullanın.

Uçukların vücudunuzun diğer bölgelerine yayılmasını önlemek için ise aşağıdakileri uygulayabilirsiniz;

 • Kabarcıklar mevcut iken diğer kişiler ile cilt temasından kaçının. Virüs en kolay, kabarcıklar halinde nemli sekresyon olduğunda yayılır.
 • Paylaşım öğelerinden kaçının. Kaplar, havlular, dudak balmı..
 • Ellerinizi temiz tutun. Eğer uçuğunuz varsa kendinizdekilere ve diğer insanların uçuklarına dokunmaktan kaçının. Özellikle bebeklere dokunmadan önce ellerinizi yıkayınız.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.