Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Uçuk Tedavisi, Nasıl Geçer?

Uçuklar 2 farklı tür olarak incelenir. Bunlardan ilki kabarcıkların oluşması ile meydana gelen uçuk HSV1, diğeri ise cinsel bölgelerde oluşan HSV2 uçuğudur.

HSV1, viral bir enfeksiyondur. Genelde dudağınızın kenarında çıkan ufak ve içi sıvı doludur. Bazen bu kabarcıklar bir araya gelebilir. Bu kabarcıklar patladığında ise yara oluşumu gözlenmektedir. Bu tip uçuklar herhangi bir yara izi bırakmaksızın genellikle 2-4 hafta arasında iyileşme göstermektedir. Öpüşme gibi yakın temas gerektiren şartlarda insandan insana yayılma göstermektedir.

HSV2, kadınları ve erkekleri etkileyen ve genellikle cinsel ilişki sırasında bulaşan bir enfeksiyondur. Uçuğun özellikleri arasında acı vermesi, kaşıntılara sebep olması ve cinsel bölgelerde yaraların olmasıdır. Ayrıca size uçuk bulaşsa dahi herhangi bir belirti göstermeyebilirsiniz. Bu durumda ise herhangi bir görünür yara olmasa dahi bulaşıcılık özelliği devam eder.

Herpes virüsü denilen bir virüs, uçuğa sebep olmaktadır. Cinsel temas içerisinde bulunmak virüsün yayılmasına olanak vermektedir. Virüs vücudunuza bulaştıktan sonra bir süre pasif olarak kalır. Ancak yılda birkaç kez tekrar aktif hale gelir. Ayrıca uçuk, stres gibi baskı altında kaldığınız durumlarda da meydana gelmektedir. Uçuk için genel bir tedavi yöntemi olmaması ile birlikte kullanılan ilaçlar ve kremler belirtilerin hafifletilmesinde kullanılabilmektedir.

Uçuk Neden Olur?

HSV2’ye sebep olan 2 farklı herpes virüs çeşidi bulunmaktadır.

 • Bunlardan ilki ağzınızın etrafında yaraların ve kabarcıkların oluşmasına neden olur. Ağızdan başlayarak oral ilişki sırasında cinsel bölgelere de yayılma göstermektedir. Tekrarlama ihtimali diğer enfeksiyona göre çok daha azdır.
 • İkinci tip enfeksiyon ise cinsel bölgede meydana gelmektedir. Cinsel ilişki sırasında ve cilt cilde temas halinde kolay bir şekilde yayılma olanağı bulur. Oldukça yaygın ve bulaşıcıdır.

Bu virüs dış ortam şartlarında hayatta kalmayı başaramadığından dolayı tuvalet, havlu veya uçuk enfeksiyonuna sahip olan kişilerin kullandığı nesnelerden bulaşması neredeyse imkansızdır.

HSV1 ise herpes virüslerinin gerilmesi sonucu meydana gelir. Çeşit fark etmeksizin her iki tipteki uçuk da yara oluşumuna sebep olmaktadır. HSV1 virüsü bulaşmış çoğu kişi herhangi bir belirti ve işaret göstermemektedir. Uçuğun tekrar etmesi ise birtakım tetikleyicilere bağlı olarak gerçekleşir. Bunlar ise viral enfeksiyon veya yüksek ateş, stres, hormonal değişimler, halsizlik, güneş ışığına veya rüzgara maruz kalmak ve bağışıklık sisteminde meydana gelen birtakım değişmelerdir.

Uçuk Belirtileri Nelerdir?

Uçuk genellikle birtakım ciddi aşamalardan geçmektedir. Bunlar arasında;

 • Huylanma ve kaşıntı: Pek çok insan dudaklarının etrafında kaşıntı, yanma veya gıdıklanma hassasiyetine sahiptir. Ancak bu durumun devamında küçük, sert, acı dolu noktalar oluşabilir ve kabarcıklar patlayabilir.
 • Kabarcık: Küçük ve sıvı dolu kabarcıklar, dudakların cilt ile buluştuğu sınır kısımlarında patlak verirler. Ayrıca burun ve yanaklarda oluşma ihtimali de bulunmaktadır.
 • Sızdırma ve kabuklanma: Küçük kabarcıklar birleşebilir ve patlarlar. Burada sıvı sızması meydana gelir ve açık yaraların üzeri kabuk bağlar.

İşaretler ve belirtiler uçuğun ilk kez patlak verdiği veya tekrar ettiği duruma göre değişiklik gösterebilmektedir. Kabarcıkların iyileşmesi ise 2-4 hafta gibi bir süreci bulmaktadır. Aynı noktada uçuk meydana geldiğinde ise uçuk nüks eder.

Uçuğun Risk Faktörleri Nelerdir?

Dünya çapındaki insanların yüzde 90’ı, uçuğa sebep olacak enfeksiyon belirtilerini mutlaka göstermiştir. Ayrıca bağışıklık sistemi zayıflamış olan kişiler bu virüse daha kolay bir şekilde sahip olabilmektedirler. Komplikasyon riskini arttıran medikal durumlar ve tedaviler arasında ise;

 • AIDS hastalığına sahip olmak
 • Ciddi yanmaların bulunması
 • Egzama rahatsızlığı bulundurmak
 • Kanser için kemoterapi görmek
 • Organ transferinde anti-red ilaçların kullanılması gibi durumlar risk faktörleri arasında yer almaktadır.

Uçuk Komplikasyonları Nelerdir?

Bazı insanlarda uçuğa sebep olan virüslerin bulunması, vücudun başka kısımlarında çeşitli sorunlar yaşanmasına sebep olmaktadır. Bunlar;

 • Parmak izi: Hem HSV1 hem de HSV2 parmaklara yayılabilir. Ayrıca parmaklarını emen çocukların ağızlarında bulunan uçuk enfeksiyonu, parmaklara da yayılabilmektedir.
 • Gözler: Bu virüs bazen göz enfeksiyonuna sebep olmaktadır. Tekrarlayan enfeksiyonlar ise yara oluşumuna ve yaralanmalara sebep olmaktadır. Bu da görüş kaybına ve körlüğe kadar gidebilmektedir.
 • Cilt: Egzama gibi uçuklarda yüksek risk oluşturabilecek durumlarda uçuk, tüm vücuda yayılabilir. Böyle bir durumda ise acil bir medikal tedavi gerekmektedir.
 • Diğer organlar: Bağışıklık sistemi zayıf olan insanlarda uçuk, omurga ve beyin gibi diğer organları da olumsuz olarak etkileyebilmektedir.

Uçuk Teşhisi Nasıl Yapılır?

Doktorunuz genellikle uçuk teşhisini bakarak ve gözlemleyerek yapmaktadır. Yani herhangi bir fiziksel teste gerek duyulmayacaktır. Teşhisi tamamlamak için ise kabarcıktan bir örnek alınarak laboratuvar ortamında birtakım testler yapılır. Gerçekleştirilen testlere göre elde edilen sonuçlar, uçuk teşhisini yapabilmede kullanılır.

Uçuk Tedavisi Nasıl Yapılır?

Uçuk genelde herhangi bir tedavi işlemine gerek kalmaksızın 7-10 gün içerisinde etkisini kaybetmektedir. Antivirüs tabletleri veya krem, uçuk belirtilerini azaltırken, iyileşme süresini kısaltır.

1.Krem ve Tabletler

ucuga-ne-iyi-gelir

Aciclovir veya penciclovir gibi antivirüs kremler, doğru kullanıldığı takdirde tekrarlayan uçuğun iyileşme sürecini kısaltmada faydalıdır. Bu kremler hemen hemen tüm eczanelerden kolayca elde edilebilmektedir. Uçuk virüsü yayıldığında veya çoğaldığında ilk belirti ortaya çıkar çıkmaz krem kullanılmaya başlanıldığı takdirde en verimli sonuç elde edilmektedir.

2.Uçuk Yamaları

ucuga-ne-iyi-gelir-650x330

Uçuk yamaları hidrokolloid ismi verilen özel bir jeli içermektedir. Cilt yaralarında oldukça faydalı ve etkili bir tedavidir.

3.Antivirüs Bulunmayan Tedavi

ucuk

Pek çok antivirüs bulundurmayan kremlerin kullanılması uçuk için oldukça faydalıdır. Bu kremleri hemen hemen tüm eczanelerden reçetesiz olarak elde edebilirsiniz. Bu kremler özellikle uçuk tedavisi ve daha hızlı iyileşme için geliştirilmemiştir. Ancak yine de oluşan acıların azalmasına ve cilt tahrişinin ortadan kalkmasını sağlar. Size uygun tedavi için lütfen cilt uzmanınıza danışınız.

4.Komplikasyonların Tedavisi

UÇUK

Eğer uçuklar oldukça ciddi ve bağışıklık sisteminize zarar vermişse, ciddi komplikasyonların gelişme riski bulunmaktadır. Göz ve çevresinde enfeksiyon meydana gelmesi buna örnek olarak verilebilir.

5.Uzman Tedavisi

Uçuk Tedavisi

Eğer sizde veya çocuğunuzda yapılan tüm tedavi işlemlerine rağmen uçuk komplikasyonları ciddi bir şekilde devam ediyor ise, doktorunuza tekrar gidin ve bir uzman tedavisi görmek istediğinizi söyleyin. Böylece çok daha iyi bir tedavi imkanı bularak çok daha hızlı bir şekilde iyileşme şansı bulacaksınız.

Uçuk bulunan kişilerin susuzluğu önlemek için bol miktarda sıvı tüketmesi gerekmektedir. Ayrıca asitli ve tuzlu yiyecekleri tüketmemenin yanı sıra soğuk ve yumuşak yiyecekler tüketilmelidir. Dişlerinizi fırçalama esnasında acı oluşumu var ise bir antiseptik ağız çalkalama suyu kullanın. Ellerinizi dikkatli bir şekilde ve sabun ile yıkayın. Ardından uçuk kremini kullanabilirsiniz. Uçuklara dokunmayın, bir uçuk kremi kullanın ve kreminizi kimse ile paylaşmayın. Bulaşıcı bir durum oluşabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.