Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Uçuk Nedir?

Birçok insanın rahatsız olduğu ve şikayetlerin bitmediği uçuk neden olur? Uçuk, bildiğimiz üzere ilk belirtisi kaşıntıyla beraber gelen ve şişme, su toplamanın sonunda patlayarak acıyla geçmeye gün sayılan virüslü bir enfeksiyondur. Sürekli tekrar aynı acılara maruz kalan insanların en çok karşılaştığı zorluklar olan, bu yara ile gülmenin konuşmanın hatta yemek yemenin sınırını bile kısıtlamayı bilir. Bu yara yüzünden en mutlu gününüz bile acı ile kıvranmanıza neden olabilir.

Bu akıl almaz, acı dinmez yara; bir virüs tarafından hayatın boyunca vücudunda yaşattığın; herhangi bir vücut direnç düşüğünü fırsat bilerek, sonu belli olmayan acı ile süslenerek oluşur. Eğer derine inersek, uçuğun neden olduğunun kilit noktası virüstür ve birden fazla virüs uçuğa sebep olur. 8 çeşit virüs vardır ve çeşitli uçuklara neden olur. HSV-1, HSV-2, HSV-3 diye devam eden isimlerle tanımlanan virüsün asıl adı herpes simpleks virüsleridir. Bu virüsler vücudun direnç noktasının düşük olduğu yerde kendisini gösterir bazen yüz bölgesinde HSV-1 virüsü, bazen HSV-2 virüsü ile genital bölgede uçuk çıkmasına neden olur. Toplum içinde uçuk çıkma nedenlerini stres veya soğuk algınlığını sayarız. Aslında yanılmıyoruz; çünkü bu virüsü tetikleyen şeylerden biriside, vücudun hem fiziksel hem de zihinsel olarak direnişi zayıf olduğu zamandır yani stres. Peki bu uçuk virüsü bize nereden bulaştı? Bu parazit yaratıkların ürediği zamana yani çocukluk dönemlerine dönüp, herhangi uçuk virüsüne sahip olan kişinin özel eşyalarını kullanarak veya öpülüp bu virüse sahip olunması zor görünmüyor. Virüsün aktif veya pasif olma durumu insandan insana göre değişiyor, mesela bazı insanlar her hafta uçuğa maruz kalıyorsa bazı insanlarda hiç uçuk çıkmaz çünkü uçuk virüsü uyuyordur.

Uçuk Nasıl Bulaşır?

dusunmek

Uçuk virüslerinin bulaşmaması için hiçbir neden yoktur. Bu virüsü taşıyan bir bireyle temas halinde olunması, tükürük yoluyla bulaşması olası olduğu için bu bireyin herhangi kullandığı özel eşya veya içtiği su bardağının bile kullanılması, ortak eşyalardan virüsün bulaşması olasıdır. Cinsel ilişki de virüs bulaşmasına diğer nedendir. Aslında insanlığın %50’sinden fazlası çocukluk zamanlarda bu virüsle tanışmıştır, çünkü sürekli bireylerde dolaşan bu parazit, çocuğu öperek veya masumane bir sevgi anında geri dönüşü olmaz sonuçla çocuğa da geçmesine sebep olur. Her bireyin vücudunda aktif olmayan bu parazit, uçuğun çıktıktan sonra o enfeksiyona dokunmak ve vücudunuzun herhangi bölgenize bulaşmasına sebep vermemek için elinizi bol suyla sürekli yıkamanız önerilir. Bu uçuk sorununun hemen hemen her insanın sorunu olmasının nedeni, kolayca bulaşmasıdır ve sürekli kendisini yenilemesidir..

Uçuk Neden Olur?

Uçuğa sebep olanın virüs olduğunu biliyoruz, sürekli aktif olmayan bu virüsleri tetikleyen birden çok neden vardır. Adet dönemi, ağır diyabet, yakın zamanda ameliyat olmak, alkol tüketiminde sınırı aşmak, aşırı A vitamini tüketimi, enfeksiyonlar, güneş ışığına uzun süre maruz kalmak, hamilelik, hormonların değişimi, kansızlık, sıklıkla farklı kişilerle cinsi münasebette bulunmak, stres çokluğu, uykusuzluk sorunu, uçuk çıkan enfeksiyonlu bölgenin yaralanması, direnci düşüren ateşli hastalıklar,  yetersiz beslenme, yorgunluk, yüksek ateş, AIDS, egzama, ciddi yanıklar, kemoterapi ve organ nakli tedavisinde kullanılan ilaçlar, herpes simpleks virüslerini etkilemektedir.

Uçuğu Önlemek Mümkün Müdür?

Uçuğu tamamen önlemek mümkün değildir ama önlem almakta fayda vardır. Uçuk çıkmış insan ile öpüşmemek, kişisel eşyaları kullanmamak, makyaj malzemelerini kullanmamak uçuğun çıkmasını engelleyebilir. Uçuk çıkmış ise, enfeksiyonlu bölgeye dokunmamak, eğer dokunuluyorsa bol su ile elleri yıkamak ve sık sık yıkamak, genital bölgedeki uçuktan korunmak için cinsel ilişkiden kaçınmak ve korunmak en doğru seçeneklerin arasındadır. Maraton hayatta stresten kaçınmak, güneş kremi kullanmak size artı katacaktır.

Uçuğun Tedavisi Nedir?

Uçuk, bulaşıcıdır ve bu görevi virüsler üstlenerek zamanı gelince kendini göstererek bir enfeksiyonel yaradır. O yüzdendir ki bu virüsü yok etmek olanaksızdır. Sadece uçuğun kısa sürede bitirmesine ve uzun süreliğine çıkmasını engelleyen ilaçlar mevcuttur. Deri içine etki sağlayarak virüsleri kısa süreliğine pasifleştirir ama kalıcı değildir. Birden fazla ilaç tedavisi ile uçuğun uzun süre çıkmamasına ve çıkmadan önceki belirtilerin az olmasına yararı vardır; ama dediğimiz gibi bu uçuk virüsünden asla kurtulamayız sadece vücutta uçuk çıkmasını az süre de olsa önlemeye çalışırlar. Üç çeşit krem şeklinde ilaç vardır. Vectavir adındaki krem, en etkili uçuk kremidir ama piyasada pahalı olarak nitelendirilir. Bu kreme benzer olan diğer krem de, Zovirax’ dır. Bu kremde pahalıdır ama diğeri kadar etkili olmasa da uçuk çıkmasını kolayca önleyebilmektedir. Herkesçe kullanılan en yaygın krem de Asiviral’dir. Maddi açıdan uygun, ve piyasada çokça satılan uçuk kremidir. Ama sürekli her uçuk sırasında sürülmesi, o virüse bu kreme karşı bağışıklık kazanacağından dolayı sürekli kullanılmaması uygundur. Uçuğu önlemek amacıyla haplar da doktor tavsiyesi üzerine kullanılabilinir. Bu hapların kullanılması uçuğu tamamen yok etmez ama etkin ve kısa yol ile uçuk bir süreliğine yok olur. Yalnız hap kullanımı bütün vücuda etki ettiği için bunları kullanmak yerine krem veya doğal yollarla uçuğun geçmesini sağlamak daha uygun olur. En iyi ve zararsız yöntem olarak doğal yöntemler uygulanması iyi olacaktır sonuçta ilaçlar ve haplar da bitkilerden üretiliyor değil mi?

Uçuk Çıktıktan Sonra Evde Yapılabilecek Önlemler

ucuk2

Uçuğun çıkacağını hisseder hissetmez hemen uçuk kremi sürmek, uçuğu önleyebilir. Uçuğa sıcak soğuk müdahaleler yapmak ve genital bölgede ise pamuk iç çamaşırı giymek, dar giysilerden kaçınmakta yarar vardır. Tavuk, patates, süt, bira mayası, fasulye ve balık, lisin içerdiği için uçuğun geçmesine fayda sağlayacaktır. Ama arjinin içeren çikolata, yer fıstığı, bira, üzüm, mısır gevreği gibi besinleri tüketmekten uzak durmakta fayda vardır. Birden fazla bitkisel yollarla kısa dönemlik çözümler bulunabilir:

  • Sarımsak, uçuk için en doğal ve kolay çözümdür. Sarımsağı uçuk üzerine sürerek suyunu o bölgeye temas etmesini sağlayınız. Birkaç gün bu yöntemi kullanırsanız uçuğun kurumasını fark edersiniz. Uçuğun çıkma belirtilerini fark ettiğiniz anda uygulamanız size artı kolaylık sağlayacaktır.
  • Uykusuz kalmamaya, stresli olmamaya çalışınız. Egzersiz yaparak günlük yorgunluğunuzu ürerinizden atınız
  • Melisa otundan yapılan çay veya yağ ile de uçuğun geçmesini sağlayabilirsiniz. Çayını içerek veya yağını uçuğa pamuk yardımıyla sürerek rahatlığa kavuşabilirsiniz. Melisa otu mantar, virüs, bakteri gibi vücuda zararı olanların büyük düşmanıdır. O yüzdendir ki, uçuğun açtığı yaranın kapanmasına iyi gelecektir.
  • Makrofaj adında madde içeren ekinaz bitkisi, uçuk virüslerine etki sağlayacaktır. Uçuk bölgesine uygulanırsa kısa sürede iyileşeceğinden emin olabilirsiniz.
  • Kozmetik ürünlerin ana maddesi olan aloe vera uçuğun açtığı bölgenin çabuk iyileşmesinin sağlayacaktır. Araştırmalarda aloe vera virüse etki ederek pasifleştirmesini sağladığı görülmüştür.

Bitkisel Losyonlar

  • 10 gram meşe kabuğu, 15 gram ceviz yaprağı ve 3,5 su bardağı suyu karıştırarak 15 dakika kısık ateşte kanatın ve çatal yardımı ile ezin, soğuduktan sonra uçuklu bölgeye uygulayın. Meşe kabuğunun kanamaları durdurma özelliğine sahip olduğunu da belirtelim.
  • Bir tutam mayıs papatyası ve bir çay bardağı kaynatılmış suyu karıştırın ve demlemeye bırakın. Soğuduktan sonra günlük 3 kez uçuklu bölgeye uygulayın. Bu losyon uçuk kaşıntısına da iyi gelecektir.
  • 3 adet andızotu kökü ile 2 su bardağı suyu karıştırın ve bir taşmalık kaynatın, soğumaya yakın süzün ve uçuklu bölgeye günlük 5 defa uygulayın. Hem uçuğun acısını hem de kaşıntısını azaltır.
  • Bir tencerede 2 su bardağı su ile bir adet soyulmuş elmayı kaynattıktan sonra kısık ateşte 10 dakika daha bekletilir. Ilık hale geldikten sonra uçuğa günde 5 defa uygulayın.
  • Bir tutum ısırgan otu ve bir bardak suyu karıştırıp kaynatın, soğuduktan sonra uçuğa uygulayın.

Tavsiyelerin en büyüğü: uçuk çıkması veya acı duymanız kalıcı değildir, elbet bir gün kaybolacaktır. Bu sorunu kapatmak uğruna tükettiğiniz hap veya kremler sizi ileride daha çok hasta edebilir. Bu hapların iyileştirme etkisi olduğu gibi içindeki kimyasallar vücudunuzda yok olmuyor ve o yüzden yan etkileri oluyor. Bir hastalığı yok edip diğer hastalığı oluşturuyor. Size tavsiyemiz haplarla ilaçlarla değil de bütün sorunların doğal beslenilmediği için çıktığını görmeniz ve kendi hastalığınızı kendiniz bulup çözmenizdir. Vücudunuzda çıkan herhangi sorun size bir uyarıdır. Bu sorunlara ve uçuğa barışçıl yaklaşarak doğal çözümlerle tamamen kaldırmanız sizin ellerinizde.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.