Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Uçukluyken Denize Girmenin Zararı Var Mı?

Herpes simplex olarak isimlendirilmiş olan bir virüs sebebiyle kendini gösteren uçuk, genel olarak dudak ve çevresinde yer alan deri yüzeyinde kendini gösterse de ağız kenarları, burun ve tırnakta da görülebilir. Her on kişinin sekizinde görülmekte olan uçuk, bir defa görülse dahi o andan itibaren tekrar tekrar nüksedebilen bir hastalıktır. Bu rahatsızlık her ne kadar enfeksiyon kaynaklı olsa da stresli bir durumda ya da rahat hissedilmeyen bir anda da kendini gösterebilir.

Uçuk oluşacak olan yerde kızarıklık, karıncalanma ve kaşınma belirtileri görülür. Uçuğun ilerleyen safhalarında ise bu durumu şiddetli acı ve kabarcık oluşumları takip eder. Kuruma aşamasına gelmesi halinde uçuk bulaşıcılığını kaybeder ve iyileşme dönemine giriş yapar. Uçuk çıkan kişilerin dikkat etmesi gereken bazı durumlar bulunur. Bunlardan birisi de denize ya da havuza girmektir.

Uçukluyken Denize Girilmeli Mi?

Uçukluyken denize ya da havuza giren kişiler normalden çok daha fazla acı duyabilir. İltihaplı ve açık bir yara şeklinde olan uçuk tuzlu suyun değmesi ile birlikte şiddetli bir şekilde yanmaya başlar. Denizde yer alan mikroorganizmalardan dolayı uçuğun mikro kapması ve genişlemesi de mümkün olduğu için uçukluyken denize girilmemesi gerekir. Diğer yandan konu havuz olduğu zaman da aynı durum geçerli olur. Uçuğun baloncuk görünümünü alması halinde ise havuz ve denizden kesinlikle uzak durmanız sağlığınız açısından büyük önem taşır.

Uçuklu bir şekilde havuza girecek olan kişiler, denize girecek olan kişilere göre daha fazla tehlike altına girer. Bunun sebebi havuzlu suyun içerisinde mikrobun olma olasılığının daha fazla olması ve bu nedenle de yaranın mikrop kapacak olmasıdır. Mikrop kapan bir yara normale göre çok daha uzun bir süre içinde iyileşir. Bununla birlikte havuza uçukla giren bir kişi, uçuğun bulaşıcı olduğu bir dönemde olması halinde uçuk virüsünü tüm havuz suyuna karıştırarak havuzda olan diğer kişilere de bulaştırmış olur. Bu nedenle de uçuk çıkarmış olan kişilerin hem havuz hem de denizden uzak durması, hem kendi hem de diğer kişilerin sağlığı için önemlidir.

Uçuk Tedavisi Nasıl Yapılır?

Uçuğun tedavi edilebilmesi için kullanılmakta olan çeşitli yöntemler bulunsa da bu yöntemlerin çoğu kulaktan dolma bilgilerden ortaya çıkar. Virüs kaynaklı bir hastalık olan uçuğun yalnızca antiviral ilaçlar sayesinde geçebilmesi mümkün olur. Günümüzde bu işlevi gören birçok ilaç bulunduğu için eczaneye danışarak bu durumun üstesinden gelmeniz mümkün olur. Diğer yandan isterseniz uçuğun doğal yollardan tedavilerine bir göz atabilirsiniz.

Uçuğun tedavi edilebilmesi için uçuğun üzerinde bir buz koyabilir ve buz eriyene kadar ya da on dakika boyunca bu buzu orada tutabilirsiniz. Bu yöntemi iki saatte bir yaparak iltihabı ve ağrıyı azaltabilirsiniz. Fakat bu yöntemin su toplanan yerine patlamaması halinde yapılması gerekir. Aksi takdirde virüs çok daha fazla yayılır.

Diğer yandan patlamış bir uçuğu diğer insanlara yaymamak için yeni ütülenmiş bir havluyu ya da sıcak suya batırılmış bir bezi kullanarak dudağın ya da uçuğun çıktığı yere sıcak kompres yapabilirsiniz.

Su toplayan yerin açılması sırasında kullanılmış bir çay poşetinin suyunu süzdükten sonra dudağınızı yakmayacak kadar soğumasını beklemeli ve uçuklu bölgeye hafif basınç uygulayarak poşetin soğumasını beklemelisiniz. Bu yöntemi iki saatte bir kere uygulayabilirsiniz.

Son derece etkili bir tedavi yöntemi olsa da çok acıtan toz şeker yöntemini kullanabilirsiniz. Bunun için toz şekeri uçuğun üzerine koyabilir ve yarayı kurutabilirsiniz. Böylelikle bakteriler yok olacak ve ağrı alacaktır.

Dilerseniz nane ya da limon yağını ya da evinizde yer alan esans yağları bir pamuk parçasına birkaç damla damlatarak  bölgenin sakinleşmesini ve rahatlamasını sağlayabilirsiniz.

Doğal yollardan uçuk geçirmek için ot kullanmak istiyorsanız nane, ada çayı, ekinezya ve kedi otu kökünü kullanabilirsiniz. Bu otların çayını yapabilir ya da otu doğrudan dudağınıza ya da uçuğun çıktığı yere sürebilirsiniz. Bu otlardan çay yaptığınız takdirde aynı zamanda bağışıklık sisteminiz de gelişecek ve böylelikle virüslere, yabancı mikroorganizmalara ve hastalıklara karşı koruma sağlayabileceksiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.