Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Uhu Lekesi Nasıl Çıkar?

Uhu lekesi günlük yaşantınızda karşımıza çıkabilecek bir sorundur. Bu sorun ile ofiste, okulda, evde yani hemen hemen her yerde karşılaşabilirsiniz. Uhu lekesi ile nasıl mücadele edilebilir, yapılması gerekenler nelerdir? Öğrenmek için yazımızı okuyabilirsiniz.

Kıyafetten Uhu Lekesi Nasıl Çıkar?

Çoğu lekeden farklı olarak, uhu lekesini çıkarmak için ilk yapmanız gereken lekenin kurumasını beklemek olacaktır. Kuruma işlemi tamamlamadan silmeye ya da çıkarmaya çalışırsanız, bu leke daha büyük bölümlere yayılıp, çıkarma işleminin süresini uzatacaktır. Uhunun kuruma süresi bir ya da iki saat sürebiliyor. Uhu kuruduktan sonra bir kredi kartı yardımı ile uhuyu kazıyın. Uhunun kaba kısmı alındıktan sonra bulaşık deterjanını bir bardak ılık su ile karıştırıp lekeli alan üzerine uygulayın. Uhu lekesi kaybolduktan sonra da ılık su ile lekeli alanı silin. Bu işlemler sonucunda kıyafetinizdeki uhu lekesinden kurtulabilirsiniz.

Bu işlemleri uyguladığınız halde uhu lekesinden kurtulamadıysanız. Amonyak esanslı bir deterjanı sıcak su ile karıştırın. Daha sonra temiz bir bez yardımı ile bu karışımı lekeli bölgeyi silmek için kulanın. Silinen bölgeyi kırk beş derece sıcaklıktaki su ile durulayın. Bu işlem sonucunda uhu lekesinden kurtulabileceksiniz. Kıyafetinizdeki lekeden tüm işlemleri uyguladığınız halde kurtulamadıysanız, kıyafeti kuru temizlemeye vermek en doğru karar olacaktır.

Halıdan Uhu Lekesi Nasıl Çıkar?

Halıdaki uhu lekesini çıkarmak için yapılması gereken ilk adım uhunun donmasını sağlamaktır. Uhu donduktan sonra üzerine nemli bir bez yardımı ile kompres yapın. Bu işlem ile uhunun kaba kısmını halıdan temizleyin. İşlemin ardından halıdaki kalıntı uhu parçalarını sert ve küt bir cisim ile kazıyın. Daha sonra elektrikli süpürge yardımı ile bu parçaları temizleyin. Halıdaki uhu lekesi gözle görülebiliyor ise zımpara yardımı ile kazıma işlemini sürdürün. Bu işlemler sonucunda halıdaki uhu lekesi çıkmadıysa, amonyak bileşenli bir deterjanı ılık su ile karıştırın ve halıya uygulayın. Bu işlem sonucunda yüzde doksan beş oranında uhu lekesinden kurtulabileceksiniz.

Elden Uhu Lekesi Nasıl Çıkar?

Yapıştırıcılar ne kadar günlük yaşantınızı kolaylaştırsa da dikkatli kullanılmadığı taktirde derinize yapışarak canınızı sıkabilir. Uhu elinize bulaştıysa aşağıdaki yöntemleri deneyerek elinizdeki uhu lekesinden kurtulabilirsiniz.

  • Bir parça pamuğa ya da mikro fiber beze beş, altı damla kadar aseton dökün. Yapışkanın bulaşmış olduğu noktayı yapıştırıcı elinizden çıkana kadar ovalayın. Eğer aseton ulaşamıyorsanız. Bu işlemi kolonya ile de uygulayabilirsiniz.
  • Elinizdeki uhu sürülen bölgeyi sıcak suya koyun. Elinizde kabuk bağlamış olan uhuyu bir çay kaşığı yardımı ile soyun.
  • Uhunun elinize bulaşmaması için doktorların kullandığı lastik eldivenlerden kullanabilirsiniz.

Koltuktan Uhu Lekesi Nasıl Çıkar?

Koltuktaki uhu lekesini çıkarmak için yapmanız gereken ilk adım uhunun kurumasını beklemek olacaktır. Kuruma işleminin ardından koltuk liflerine yapışan uhuyu yumuşatmak için leke kısmın olduğu bölgeye ılık su ile müdahalede bulunun. Bu işlemin ardından ucu küt, sert bir cisim ile uhu lekesini koltuktan kazıyın. Kazıma işlemi bittikten sonra lekeli kısmı bulaşık deterjanlı su ile temizleyin. Daha sonra deterjanı ılık su yardımı ile durulayın. Ancak bu işlemin ardından da leke çıkmamış ise kuru temizlemecilerde satılan japon yapıştırıcısı gibi lekeleri de çıkarmaya yarayan bir deterjan satılmakta, bu deterjanı alıp koltuğunuzdaki lekeye uygulayabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.