Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Ülseratif Kolit Belirtileri

İnsanoğlu yaşamı boyunca birçok hastalığa maruz kalıyor. Birçok hastalık yaş ilerledikçe kaçınılmaz oluyor. Kalp, yüksek şeker, yüksek tansiyon derken hayatımız akıp gidiyor. Bir ummadığımız anda ortaya çıkan, tedavisi zor olan ve hayatı kabusa çevirebilen hastalıklar var. Bunların en başında yer almasa dahi yine de ihmal edilemeyecek hastalıklardan biri de olan Ülseratif Kolit. Ülseratif Kolit isminden de anlaşılacağı üzere asla ihmal edilmemesi gereken bir bağırsak hastalığıdır. Bu hastalığı detaylı bir şekilde ele alalım.

Günümüzde birçok kişide gözüken Ülseratif Kolit, kalın bağırsağın içini örten tabakanın iltihaplı, ödemli ve ülserli olmasıdır. İltihabi değişikliğin olduğu bölgede bağırsağın iç yüzünü döşeyen örtü tabakası olan mukozada ülserler oluşur. Bu nedenle hastalığa, ülserlerle karakterli hastalık anlamına gelen Ülseratif Kolit ismi verilir. Kalın bağırsak içinde en sık rektum ve sol kolon (kalın bağırsağın son bölümü) etkilenir. Ülseratif Kolit hastalığında sindirim kanalının diğer bölümleri (mide, ince bağırsak vs.) etkilenmez.

İltihabi bağırsak hastalıklarının kesin nedeni tam olarak bilinmemektedir. Ancak son dönemde bağışıklık sistemi hastalığı (immünolojik) olduğuna dair teoriler ortaya atılmıştır. Hastalık bulaşıcı değildir. Genetik olarak geçiş gösterebilir. Örneğin anne veya babasında Ülseratif Kolit olan bir çocukta bu hastalığın görülme ihtimali, bu hastalığı taşımayan ebeveynlerin çocuklarına göre daha fazladır. Sigara ve alkol tüketimi bu hastalığı tetikleyici konumdadır. Ayrıca aspirin, antibiyotik, doğum kontrol hapları hastalığın çok şiddetli bir hal almasına yol açabilir. Bu ilaçlar mutlaka doktor kontrolünde kullanılmalıdır. Bağışıklık sisteminde meydana gelen bu bozukluğun, tam olarak nasıl meydana geldiği henüz teşhis edilememiştir. Herhangi bir gıda türü ile meydana gelmemesiyle birlikte Ülseratif Kolit bulaşıcı değildir.

Ülseratif Kolit Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Ülseratif Kolit zaman zaman şiddetlenebilen, zaman zaman da sessiz seyreden bir hastalıktır. Ülseratif Kolit hastalığının belirtileri ve belirtilerin şiddeti, yaranın oluştuğu bölgeye göre değişiyor.

Hastalık şiddetlendiği zaman, hastalarda genellikle kramp şeklinde karın ağrıları görülebiliyor. Sık görülen belirtilerden bir diğeri de ishal. İshalle birlikte kanama da olabiliyor. Ayrıca dışkıyla birlikte sümüksü bir akıntı olması, hastalığın önemli bulgularından sayılıyor.

İltihap şiddetlendikçe bulantı, kusma, ateş, ağrı, halsizlik şiddetli bir hal alabiliyor. Rektum bölgesinde iltihap bulunan hastalar sıklıkla tuvalete gitme ihtiyacı hissedebiliyor.

Kanamanın sık görüldüğü bir hastalık olduğundan dolayı çok kan kaybı olabiliyor. Bu kan kaybının kronik olması durumunda hastada kansızlık meydana gelebiliyor. Ayrıca bağırsaklardan demirin ve B12 vitaminin emiliminin bozulması da kansızlığa yol açan nedenlerin arasında gösteriliyor. Bir diğer belirti iste iştah azalması. Kişide gözle görülür derecede fazla bir iştah azalması varsa bu durum ihmal edilmemesi gereken sebeplerden olabiliyor. Yaşlı hastaları kabızlık da zora sokabiliyor. Bazı hastalarda, gözde kızarıklık ve yanma, eklemlerde ağrı, ciltte döküntüler ve karaciğer fonksiyon testlerinde bozukluklar görülebiliyor.

Ülseratif Kolit Hastalığından Kimler Etkilenir?

Ülseratif Kolit hastalığı her yaş grubununda görülebilir. Hastalığın sıklıkla 16-40 yaş grubu arasında meydana geldiği görülür. Bu hastalık ülkemizde çok yaygın değildir. Kuzey Avrupa ve Kuzey Amerika taraflarında yaşayanlarda daha sık görülür. Kadınları ve erkekleri eşit şekilde etkiler, kromozom ayrımı yoktur. Genetik (kalıtsal) olabilir.

Ülseratif Kolit, diğer bir iltihabi bağırsak hastalığı (Inflamatuar Bağırsak Hastalığı) olan Crohn hastalığına çok benzer özellikler gösterir. Bu iki hastalığın ayrımını yapmak çoğu zaman zorlaşabilir. Ülseratif Kolit’te olduğu gibi Crohn hastalığı da ülkemizde pek görülmez. Fakat batı toplumlarında Ülseratif Kolit ve Crohn hastalığına sıklıkla rastlanır.

Ülseratif Kolit ve Crohn Hastalığının Farkları Nelerdir?

Ülseratif Kolit hastalığı, Crohn hastalığı ile sıklıkla karışır. Fakat bu iki hastalığı birbirinden ayıran çok önemli iki özellik vardır.

  1. Ülseratif Kolit hastalığında sadece kalın bağırsağın (kolon ve rektum) içini örten yüzeysel tabaka (mukoza ve submukoza) hastalıklı iken, Crohn hastalığında ise kalın bağırsağın sadece yüzeysel tabakası değil, bağırsağın tüm katları hastalıklıdır.
  2. Ülseratif Kolit hastalığı sadece kalın bağırsakta görülürken Crohn hastalığı ağızdan makata (anüse) kadar her bölgede oluşabilir.

Ülseratif Kolit hastalığında ishal ve kanlı dışkılama en önde gelen bulgu iken Crohn hastalığında karın ağrısı, halsizlik, ateş, kilo kaybı, bağırsak tıkanıklığı, biyopsilerde granülom, makatın çevresinde apse oluşumu sıklıkla gözleniyor. Crohn hastalığının belirtileri böbrek taşları ve safra kesesi taşları da olabiliyor. Bu bulgular Ülseratif Kolit hastalığının gözleminde pek görülmediği için ayırıcı özellik niteleğinde önemli bir yere sahip.

Tüm bu farklar ele alındığında dahi Ülseratif Kolit ve Crohn hastalığını ayırt etmek her zaman kolay olmayabilir.

Ülseratif Kolit Nasıl Tedavi Edilir?

Nedeninin tam bilinmemesine ve kronik bir hastalık olmasına rağmen Ülseratif Kolit hastalığı günümüzde başarılı bir şekilde tedavi edilebilmektedir. Tedavide başarıya ulaşmak için sürekli bir şekilde doktor kontrolünde olmak çok önemlidir. Ülseratif Kolit tedavisi hastalığın şiddetine ve etkilediği bölgeye bağlı olarak doktor tarafından dikkatli bir şekilde planlanmalıdır. Tedaviye genellikle ağız yoluyla veya makattan verilen lavmanlar ile başlanır. Ağız yoluyla başlayan tedavi genellikle haplarla olur. Bunlar yetersiz kaldığında ya da hastalık en başından beri çok şiddetli geçiyorsa genellikle damar yolundan ilaç tedavisi tercih edilir. Eğer çok gerekirse durumu ağır olan hastalar hastanede damar yoluyla tedavi edilir. Bazı ağır vakalarda ise Bazı  hastalar ancak cerrahi yolla tedavi edilebilmektedirler. Tedavisini ilaçla sürdüren Ülseratif Kolit hastaları kullandıkları ilacı ani bir şekilde asla kendileri kesmemelidir. Tedavi bittikten sonra daha iyi bir sonuç alabilmek için bazı ilaçlarla yola devam edilir. Bu sayede hastalığın tekrar alevlenmesi engellenebilir. Hastalığın tamamen vücuttan atılması için bağırsağa ciddi bir cerrahi müdahale gerekebiliyor.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.