Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Ülseratif Kolite İyi Gelen Yiyecekler

Ülseratif kolit, kalın bağırsaktan kaynaklanan bir sindirim sistemi hastalığıdır. Kalın bağırsağın iç yüzünü kaplayan mukozada iltihaplanma ve ülserlere sebep olur. Sebebi hala bilinmemekle birlikte, soya çekim, bağışıklık sisteminin aşırı duyarlılığı ve çok değişik çevresel faktörlerden kaynaklandığı düşünülmektedir. Sessiz ve aktif dönemlerin birbirini takip ettiği bir döngü şeklinde seyreder. Hastalar genellikle kanlı dışkılama şikayetiyle doktora baş vururlar. Kilo kaybı, ishal, kramp tarzında karın ağrıları gibi sindirim sistemini işaret eden şikayetlerle birlikte, gözde iltihaplanma, diz arkalarındaki deride ağrı ve şişlikler, kalça ve omurga eklemlerinde ağrılar gibi sindirim sistemiyle ilgisi olmayan belirtiler de gösterir. Tahlillerde kansızlık bulgusuna rastlanır. Tedavisi tam olarak mümkün değildir. Uygulanan ilaç tedavisi, hastalığı sessiz dönemde tutmaya, kalın bağırsak mukozasını etkileyecek durumları baskılamaya yönelik bir tedavidir.  Direk bağlantısı ortaya konmamış olsa da, beslenme düzeninde yapılan değişikliklerin hastayı rahatlattığı, belirtilerin verdiği rahatsızlığı azalttığı bilinmektedir. Ülseratif kolit hastalarının ne yediklerinden daha çok, yiyeceklerini hangi yöntemle pişirdikleri önemlidir. Haşlama, ızgara ya da fırında pişirme yapılmalı, kızartmadan kesinlikle uzak durulmalıdır.

Ülseratif Kolite İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

1- Lifli Besinler

14506914880.83821900

Hemen her diyette “bolca tüketin” diye tavsiye edilen lifli gıdalar, ülseratif kolit söz konusu olduğunda, aranıza mesafe koymanız gereken besinler arasında sayılıyor. İshali tetikleyeceği ve bağırsak hareketliliğini artıracağı için, özellikle hastalığın aktif döneminde çiğ sebze ve meyve yemekten kaçının. Lifli gıdaları beslenmenizden tamamen çıkarmak yerine, iyice pişirerek tüketmek, meyvelerin kabuklarını soymak da bir alternatif olabilir. Lifli gıdalarla ilgili uymanız gereken kuralları, mutlaka tedavinizi yürüten doktorunuzla görüşmelisiniz.

2- Protein İçeren Besinler

protein1

 

Ülseratif kolit tedavisinde kullanılan kortikosteroid ilaçların yan etkilerinden korunmak için mutlaka, protein içeriği zengin gıdalar tüketilmeli. Hastalığın aktif döneminde sıkı bir diyet uygulamak, bağırsakları yormamak adına yemeği azaltmak çok da doğru bir davranış değildir. Başta proteinler olmak üzere, iltihapla mücadelede vücudumuzun ihtiyacı olan tüm besinleri dengeli bir biçimde tüketmek gerekir.  Hayvansal protein kaynağı olan, et, balık ve tavuk gibi besinleri tüketirken, pişirme yöntemi önemlidir. Haşlama, ızgara ya da fırında pişirme tercih edilmeli, kızartmadan uzak durmalıdır. Yumurta da haşlanmış şekilde tüketilmelidir.

3- C Vitamini

c-vitamini

Ülseratif kolit hastalığının tedavisinde kullanılan ilaçlar, bağışıklık sistemini baskılayarak, bulaşıcı hastalıklara yakalanma riskini artırırlar. Tedavi sırasında, bağışıklığı güçlendirmek bakımından C vitamini alımı çok önemlidir. Çiğ sebze ve meyve yemek bağırsak faaliyetlerini artıracağı için rahatsızlık verebilir. Hangi besinlerden C vitamini alabileceğinizi doktorunuzla konuşmalısınız.

4- Kızılcık

kizilcik_meyvesindeki_sirlar_h21461

Vitamin ve mineraller bakımından oldukça zengin bir bitki olan kızılcık, antioksidan etkisiyle de bağışıklık sistemi üzerinde çok olumlu etkiler gösterir. Antioksidan etkisi aynı zamanda vücutta iltihaplanmaları engellemesini de sağlar. Kabuğunun ateş düşürücü ve ishal kesici etkileri olduğu bilinmektedir.

5- Meyveler

kolit

Bağışıklık sistemini güçlendirecek meyveleri mutlaka tüketmek gerekir. Bununla birlikte, bağırsakları irite edecek ekşi meyve ve meyve suları, kurutulmuş meyveler şikayetleri artırır. Kabuklu olanların kabuğu soyulmalıdır. Muz, kiraz, çekirdeksiz kırmızı üzüm, şeftali, ülseratif kolit hastalarının rahatlıkla tüketebileceği meyvelerdir. Kavun ve karpuz ise şikayetleri artırır.

6- Sebzeler

Sebze çeşitleri

İyi pişmiş olmak şartıyla, havuç, bezelye, taze fasulye, semizotu, bamya, patates yenebilir. Haşlama ya fa fırında pişmeli, asla kızartılmamalıdırlar. Sarımsak, şikayetlerin artmasına sebep olur.

7- Süpürge Otu Tohumu

süpürge tohumu

En çok ürtiker hastalığı tedavisine yardımcı olması için kullanılan süpürge otu tohumu, ishali kesme özelliği ile, ülseratif kolit hastalığında da yardımcıdır. Kas kramplarını gidermekte de yararlı olduğu bilinmektedir. 1 çay kaşığı süpürge tohumu havanda ezilir, yemeklerden yarım saat önce bir miktar suyla birlikte yutulur. 3 aydan uzun kullanılmamalıdır.

8- Melisa Çayı

melisa çayı

Orta çağdan beri, böcek ısırmalarına karşı kullanılan melisa bitkisi, gaz giderici etkisi sayesinde ülseratif kolit hastalarında da rahatlık sağlar. Mide rahatsızlıkları ve sindirim sorunlarında da kullanılır. Kaynamakta olan 1 bardak suya, 1 tatlı kaşığı melisa bitkisi atılır ve 5 dakika kaynatılır. Ilık olarak, her gün kahvaltıdan 1 saat sonra içilir. 3 aydan uzun kullanım önerilmez.

9- Kuru Karanfil

cloves-ceylon-whole-1

 

Öğütülerek yemeklerde ve tatlılarda baharat olarak kullanılan karanfil, ağız kokusunu gidermek ve diş ağrılarını geçirmek için de sık sık baş vurulan bir bitkidir. Ülseratif kolit hastalığının başlangıcında çokça karşılaşılan ishalin ve buna bağlı olarak ortaya çıkan karın ağrısının tedavisinde çok etkilidir. Yemeklerden 15 dakika önce 5-6 tane kuru karanfil ortadan kırılarak, biraz suyla birlikte yutulursa, dışkılama sayısında azalma görülür. Bir hafta içinde istenen iyileşme sağlanmazsa, kullanıma son verilmelidir.

Ülseratif kolitte esas olan ilaç tedavisi ve sakin bir hayat sürmektir. Sigaradan, asitli içeceklerden, baharatlardan ve stresten uzak durun.Hareketli bir  yaşam tarzı benimseyin. Hastalığın başlangıcında, her gün yediklerinizi ve hangilerinin şikayetlerinizi artırdığını hangilerinin azalttığını ya da tamamen ortadan kaldırdığını, bir kenara not edin. Böylece zaman içinde kendi beslenme şemanızı oluşturmuş olursunuz. Doktorunuzun uygulayacağı tedavi ve kendi beslenme planınızla, şikayetlerinizi en aza indirip, rahat bir yaşam sürebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.