Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Ülsere İyi Gelen Yiyecekler

Ülser hastalığı midede yaralar oluşması sonucunda meydana gelen bir hastalıktır. Bazı durumlarda ülser bağırsakta da görülebilmektedir. Hem bağırsağı hem de mideyi çok yakından ilgilendiren bu hastalık elbette ki tüketilen gıdalar ile fazlaca bağlantılıdır. Bağırsak yollarını ve mideyi haddinden fazla zorlayan ağır ve sağlıksız gıdalar tüketilmesi halinde midede bu tip yaralar oluşabilmektedir. Ülser adı verilen bu yaralar devamında kişiye başka büyük rahatsızlıklar da doğurabilmektedir. Elbette böyle bir problem ile karşı karşıya kalındığında en doğru yöntem bir doktora görünüp tedavi olmaktır. Fakat bu tedavi sürecini desteklemek adına bazı ülsere iyi gelen gıdaların tüketilmesi de tedavi sürecinin hızlanmasına yardımcı olacaktır.

Ülsere İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

1- Kızılcık Suyu

Screenshot_15

Kızılcık suyu pek çok farklı faydası ile bilinen bir besindir. Ancak kızılcık suyu özellikle mide ve bağırsak yolları ile idrar yolları enfeksiyonlarında çok etkili olmaktadır. Çünkü içeriğinde bol miktarda anti-bakteriyel bileşenler yer almaktadır. Kızılcık suyu tüketildiğinde bakteriler ciddi zararlar görürken bakterilerin midede tutunmaları da bir hayli zorlaşmaktadır. Bu nedenle kızılcık suyu ülser hastalığına çok ama çok iyi gelmektedir. Ülser rahatsızlığı bulunanlar doktor kontrolünde, yeterli miktarda ve düzenli olarak kızılcık suyu içerek bu rahatsızlıklarını tedavi edebilirler.

2- Probiyotikler

Screenshot_16

Probiyotikler mideye direkt olarak yarar sağlayan önemli besinlerdir. Özellikle probiyotik niteliği taşıyan pek çok değerli gıda vardır. Elbette ki bunların başında süt, yoğurt ve kefir gibi gıdalar bulunmaktadır. Probiyotikler bağırsak sağlığını korumaya yardımcı olurken, sindirimi rahatlatmaya da destek sağlamaktadırlar. Ülsere neden olan bakteriler ile savaşmak için en etkili yol probiyotikler ile beslenmek olacaktır. Probiyotikler ülserin neden olduğu midedeki yaraları hızlı bir şekilde geçirebilmektedirler.

3- Yeşil Çay

Screenshot_17

Özellikle son dönemde ülkemizde siyah çayın yerini alması gerektiği söylenen yeşil çay, insan sağlığı için büyük faydalar sağlamaktadır. Bunların en önemlilerinden bir tanesi de ülser hastalığının tedavisi konusunda yarattığı olumlu etkilerdir. Yeşil çay içeriğinde bol miktarda kateşin ve epikateşin gibi bileşenleri bulundurmaktadır. Bu nedenle de bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlamaktadır. O yüzden düzenli olarak yeşil çay tüketilerek insan vücudunda ülser hastalığına yol açan bakteriler ile savaşmak ve o bakterileri vücuttan atmak mümkün olabilmektedir.

4- Kırmızı Şarap

Screenshot_18

Üzümde bol miktarda antioksidan içeriği bulunmaktadır. Aynı zamanda üzüm polifenol bakamından da çok zengindir. Hatta üzümün bu güçlü özellikleri şarap yapımı sonucunda da korunabilmektedir. Bu nedenle şarabın güçlü bir anti-bakteriyel olduğunu da söylemek mümkün olmaktadır. Hatta şarap, midenin iç yüzeyinde etkili olan ve çeşitli yaralar açan bakterilerin azalmasına da yardımcı olabilmektedir. Bu sebeple özellikle kırmızı şarabın ülser tedavisinde etkili olduğu ve tedavi süresine katkıda bulunduğu bilinmektedir.

5- Elma Sirkesi

Screenshot_19

Midede ülsere neden olan helicobacter pylori adlı bakterinin mideden atılmasına oldukça büyük katkılar sağlayan bir diğer besin maddesi ise elma sirkesidir. Elma sirkesi, anti-bakteriyel, antiseptik ve anti-fungal özelliklere sahiptir. Bu yönüyle de zaten pek çok hastalığın iyileştirilmesinde kullanılabilmektedir. Özellikle midede meydana gelen ülser hastalığınıda bakterilerin yok edilmesi ve ülsere bağlı olarak gelişen rahatsızlıkların ortadan kaldırılabilmesinde etkin bir rol oynamaktadır. Bu konuda elma sirkesinin doğal bir ilaç olduğunu söylemek de mümkündür.

6- Manuka Balı

Screenshot_20

Her ne kadar çok yaygın bir şekilde bulunamasa da manuka balı da ülser tedavisi için çok etkili olan yiyeceklerden bir tanesidir. Özellikle Yeni Zelanda taraflarında bulunabilen bu bal, midede ülsere yol açan bakterilerin yayılmasını önlemede, büyümesini durdurmada ve vücuttan atılmasını desteklemede çok yararlı bir besin olmaktadır. Bu nedenle gerçek manula balına ulaşılabildiği takdirde bu balın ülser tedavisi için çok etkili olacağı bilinmektedir.

7- Zeytinyağı

Screenshot_21

Hemen hemen her rahatsızlık için önerilen ve özellikle sağlıklı yaşam için mutlaka tercih edilmesi gereken zeytinyağı ülser tedavisini de destekleyici niteliklere sahiptir. Çünkü zeytinyağı içeriğinde iltihap önleyici bir özellik bulundurmaktadır. Bu nedenle mide iç yüzeyinde oluşan yaralar konusunda iyileştirici bir rolü vardır. Zeytinyağı bununla birlikte antioksidan ve anti-bakteriyel özelliği de taşımaktadır. Yani ülser hastalığının oluşmaması için de çok etkili olmaktadır.

8- Damla Sakızı

Screenshot_22

Hem pek çok besine ilave edilen hem de tek başına şekerleme gibi tüketilebilen damla sakızı da ülsere neden olan, midenin içinde oluşan bakterilerin yok edilmesini hızlandırmaktadır. Aynı zamanda bu önemli besin ülserin meydana getirdiği midedeki olumsuzlukları da ortadan kaldırmaya büyük bir etki etmektedir. Düzenli damla sakızı tüketimi sayesinde ülserin yeniden meydana gelebilme riski bir hayli azalabilmektedir.

9- Lifli Gıdalar

Screenshot_23

Lifli gıdalar mideyi rahatlatmak ve sindirimi kolaylaştırmak açısından çok değerlidir. Aynı zamanda hem midenin hem de bağırsakların sıhhatli olabilmesi için lifli gıdalara yönelmek gerekmektedir. Çünkü lifli gıdalar mideye gelen besinlerin sindirimini kolaylaştırmakta ve midenin yüksek oranda aside maruz kalmasını engellemektedir. Bu nedenle mide zarar görmemekte ve ülser gibi ciddi mide rahatsızlıklarının meydana gelme riski de azalmaktadır. Lifli gıdalar arasında özellikle mideye iyi gelenler olarak sebzeler, meyveler ve tam tahıllı gıdalar gösterilebilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.