Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

ÜLSERİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Bu yazımızda sizlere ülser rahatsızlığı olan bireylerin hangi belirtileri gösterdiği veya ülser tedavisi hakkında ayrıntılı bilgiler vereceğiz. Verecek olduğumuz bilgilere başlamadan önce ülser belirtilerine sahipseniz, tıbbı bir yardım ve doktor tavsiyeleri ile hareket etmeniz gerekmektedir.

Ülser, günlük hayatımızda çokça duymakta olduğumuz rahatsızlıkların başında gelmektedir. Peki ülser nedir? Ülser, mide asidi ve sindirim sıvılarının, mide, yemek borusu ve ince bağırsakta meydana getirdiği hasarlar sonucunda oluşan rahatsızlıktır diyebiliriz. Ülser, oldukça sık görülen bir sağlık sorunudur. Günümüzde birçok insan, ülser rahatsızlığı ile mücadele etmektedir.

Mide ülseri karşımıza 3 farklı şekilde çıkmaktadır. Bu ülserler ise şöyledir;

 • Mide ülseri: Bu ülser kişilerin midesinde gelişmektedir.
 • Özofagus ülseri: Bu ülser kişilerin yemek borusunda gelişen bir ülser çeşididir.
 • Duodenal ülser: İnce bağırsakların üst kısmında oluşmaktadır. Bu ülser genellikle, oniki parmak bağırsağı olarak adlandırılmaktadır.

Midede, yemek borusunda ve ince bağırsakta meydana gelen bu ülserin birçok nedeni olabilmektedir. Bunlar ise ingilizce isimleri ile kullanırken, yanındaki açıklamaları ile ülsere neden olan etkenler olarak verebiliriz.

 • Helikobakter pilori; midede gastrit ve ülsere neden olan bir bakteridir. Bu bakteri sonucunda bireylerde ülser oluşmaktadır.
 • Aspirin, ibuprofen ve diğer sık kullanımında olan antienflamatuar ilaçlar, ülsere neden olabilmektedir. Bu ülserin etkisi genellikle 60 yaş veya 60 yaşın üstündeki kişilerde görülmektedir. Daha net bir biçimde açıklayacak olursak eğer, uzun bir süre bu ilaçlara maruz kalan bireylerde ülser oluşumu olmaktadır.
 • Sigara içimi ülser oluşumunu etkileyen bir diğer etkendir. Sigara kullanımı ülser oluşumuna taban hazırlamaktadır.
 • Alkol tüketiminin normalden daha fazla olması ülser oluşumunu etkileyen bir diğer unsurdur.
 • Radyasyon tedavisi olarak adlandırılmakta olan tedavi biçimi ülser oluşumuna neden olmaktadır.
 • Mide kanseri de ülser oluşumunda ana etkenlerin başında gelmektedir.

Bunların yanı sıra, ülserin belirtileri nelerdir? Belirtilere ek olarak, küçük olan ülseriniz bazen herhangi bir belirti göstermeyebilir ve sonrasında ilerleyerek şiddetli belirtilere neden olabilmektedir.

1.Karın Ağrısı

gastrit-1

Ülser rahatsızlığında en belirgin özellik olarak şiddetli karın ağrısı kabul edilmektedir. Bazenleri ise, ağrı şiddetli ve kronikleşmektedir ki, geceleri uykunuzu bile etkileyebilmektedir. Karın ağrınız mideniz boş ise yani aç olduğunuz zamanlar daha da şiddetlenebilmektedir ve bu ülserinizi daha kötü etkilemektedir. Bunlara ek olarak üst mide kısmında olan ağrılar da ülser belirtisi olarak sayılmaktadır.

2.Şişkinlik

nocanvas_gastrit-rw83e

Ülserin bedenimizde oluşturmuş olduğu etkilerden dolayı şişkinlik olabilmektedir. Bu kapsamda ise, kimi zaman elleriniz kimi zaman ayaklarınızda ve vücüdunuzun diğer bölgelerinde şişkinlik olabilmektedir.

3.Mide Bulantısı Ve Kusma

nocanvas_mide-bulantisi-ve-kusma-fyh68

Ülser belirtileri arasında yer alan bir diğer etken ise, mide bulantısı ve kusmadır. Özellikle mide ülserine sahip insanların mide ekşimesi diye anlandırılan sorun yüzünden sürekli bir şekilde mide bulantısı ve buna ek olarak kusma durumu olabilmektedir. İlerleyen durumlarda ise, kusmada kan görülebilmektedir.

4.Dışkıda Meydana Gelen Değişiklikler

idrardan-kan-gelmesi

Ülsere sahip olan kişiler, kimi zaman dışkılarında renk değişikliği görebilir. Koyu renkli dışkı, ülser belirtisi olarak sayılmaktadır. Bunun yanı sıra, dışkıda kanda görülebilmektedir.

Ülser genellikle, yapılacak olan basit tedavi yöntemleri ile birlikte, kendini tedavi edebilmektedir. Ancak, vücudunuzda oluşan bu belirtileri de göz ardı etmemeniz gerekmektedir. Eğer ülseriniz için düzgün tedavileri uygulamazsanız, başka sağlık sorunları ile de karşılaşabilirsiniz. Bu sağlık sorunları ise karşınıza aşağıda sizlere verecek olduğumuz maddeler halinde çıkabilir.

 • Kanama
 • Perforasyon (mide duvarında oluşan bir delik)
 • Midede oluşan sorunlar

Sizlere yazımızda vermiş olduğumuz bu ülser belirtilerini özellikle belli başlı kişiler daha çok dikkat etmelidir. Peki bu risk altında olan bireyler kimlerdir?

 • Ailesinde daha önce ülser olan kişiler, birinci dereceden hastalık sahibi olabilecek kişiler olarak sayılmaktadır. Eğer ailenizde bu sağlık sorunu var ise yukarıda belirtmiş olduğumuz ülser belirtilerini dikkate almanız gerekmektedir.
 • Karaciğer, böbrek veya akciğer hastalığı gibi sağlık sorunları olan kişiler ülser tehdidi ile karşı karşıyadırlar.
 • Düzenli alkol olan kişiler
 • 50 yaşından büyük olan kişiler

Ülser ile mücadele etmek için kolay birçok yöntem bulunmaktadır. Hastalığın teşhisinin konulması için bazı testler ve benzeri yöntemler kullanılmalıdır. Ülser rahatsızlığının tespit edilmesi için üst endoskopi diye adlandırılan röntgen çekilmektedir. Buna ek olarak üst gastrointestinal adı verilen röntgen çeşidide kullanılmaktadır.

Üst Bölüm İçin Çekilen Endoskopi

Bu endoskopinin hangi amaçlar için kullanabileceği ve nasıl kullanabileceği hakkında bilgiler vereceğiz. Doktorunuz ülserin tespiti için mide ve ince bağırsak içine kamera yardımı ile ulaşarak, tüp yardımı ile doku örnekleri almaktadır. Böylece, doku örnekleri ve aynı kamer yardımı ile ülser teşhisi kolaylaşmaktadır. Üst endoskopinin kişilere uygulanmaması için herhangi bir neden bulunmamaktadır. Ancak bu yöntem genellikle mide kanseri olma riski taşıyan insanlar için kullanılmaktadır. Ayrıca 45 yaşından büyük olan aşağıda sizlere verecek olduğumuz belirtileri gösteren kişilerin bu röntgeni yaptırmaları gerekmektedir.

 1. Anemikırmızı kan hücrelerinin sayısınında azalma olan bireyler
 2. Kilo kaybı yaşayan kişiler
 3. Gastrointestinal kanamaya sahip olan bireyler
 4. Yutkunmada güçlük çeken kişiler

Üst Gastrointestinal Tekniği

Bu röntgen çeşidi genellikle yutkunmada güçlük çeken ve mide kanseri riski taşıyan kişilere doktor gözetiminde uygulanmaktadır. Bu röntgen ile birlikte doktorunuz, mide, yemek borusu ve ince bağırsak bölgelerinizde bulunan sağlık sorunlarını tespit edebilmektedir.

Ülserin tespit edilmesinden sonraki aşama tedavi aşamasıdır. Tedavi şekli ülserin nerede ve ne şekilde olmasına bağlı olarak değişmektedir. Eğer testler H. pylori enfeksiyon olduğunu gösteriyorsa, doktorunuz 2 hafta boyunca almanız gereken bazı ilaçlar verecektir. Bunlar genellikle antibiyotik ve midenizde oluşan ağrılara ve acıya engel olacak ilaçlardır.

Almış olduğunuz bu ilaçlardan sonra ise, mide bulantısı veya ishal gibi yan etkilerle karşılaşabilirsiniz. Bu yan etkiler zamanda artma gösteriyor ise veya başka bir yan etki ile karşı karşıya iseniz, doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

Eğer yapılan testler sonucunda, H. pylori enfeksiyonuna sahip olmadığınız belirlenirse, doktorunuz daha farklı bir reçete ile 8 hafta içerisinde ülseri yok etmeyi amaçlayan bir tedavi yöntemi uygulayacaktır.

Uygun tedavi ile ülser hastalığını yenebilirsiniz. Ancak, erken teşhis sonucu ilaç tedavisine başlayan bireyler almış oldukları ilaçları düzenli olarak kullanmıyor veya alımını durduruyorsa ya da tedavi sırasında sigara ve başka ağrı kesici kullanmaya devam ediyorsa iyileşme mümkün olmayabilir.

Bazı ülserlere, dirençli ülser denmektedir ve her zaman tedavi ile kolayca iyileşmemektedir. Bu ülserler genellikle aşağıdaki biçimlerde oluşmaktadır;

 • Midenin aşırı asit üretimi
 • Midede H. pylori dışındaki bakteri varlığı
 • Mide kanseri veya Crohn hastalığı gibi sağlık sorunları

Yazımızda sizlere vermiş olduğumuz ülser belirtileri ve tedavi yöntemleri ile sizlerde bu konuda bilinçlenerek, doğru bir şekilde hareket edebilirsiniz. Ülseri yenebilmeniz için;

 • Sigara ve diğer tütün kullanımı bırakmalısınız.
 • Yemek düzeninizi sağlayarak, sağlıklı bir diyet ile meyve, sebze ve tam tahıllar tüketmelisiniz.
 • Gün içerisinde ikiden fazla alkol tüketmemelisiniz.
 • Alkolle ilaçları aynı gün içerisinde tüketmemelisiniz.
 • Enfeksiyonları önlemek için ellerinizi sık sık yıkamanız gerekmektedir.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.