Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Ultrasonda Bir Hafta Gerilik Ne Anlama Gelir?

Gebelikte yapılmakta olan NST testleri, hastaya iki adet prop bağlanması ile gerçekleşir. Cihazların çalıştırılmasının ardından bu proplardan biri bebeğin kalp atışını ölçerken diğeri rahim kasılmalarını tespit eder. Kaydedilen sonuçların bir grafiğe dökülmesinin ardından gelişim geriliğinin olup olmadığı tespit edilir. Ultrasonda bir hafta gerilik de rahimde gelişme geriliğini işaret eder. Bu tür bir gerilik bebekte doğum sırasında ya da sonrasında çeşitli anomalliklere yol açabilir. Boy, kilo ve kafa boyutları gibi fiziksel değişimler görülebileceği gibi beyin problemleri gibi daha ciddi sorunlarla da karşılaşılabilir. Bebekte gelişim geriliğinin tespit edilmesi doğumdan sonra bebeğin 2.5 kilogramın altında olması bir soru işareti oluştursa da kesin olarak bir tespit için yeterli olmaz. Zira minyon yapıda da insanlar bulunur.

Bebekte Gelişme Geriliğinin Nedenleri Nelerdir?

Bebekte gelişme geriliğinin tespit edilmesi yüksek önem taşır. Bu nedenle de bebeğin sürekli olarak ultrason ile takip edilmesi gerekir. Ultrasonda bir hafta gerilik çıksa dahi bu durumun göz ardı edilmemesi gerekiyor. Bebekte gelişme geriliğinin çıkma sebepleri %75 oranında yapısal kaynaklıdır. Geriye kalan sebepler ise simetrik gelişme geriliği ya da bebeğe giden kan akımının azalması gibi etkenler olur.

1. Anneye Bağlı Etkenler

  • Anne adayının sigara içmesi gelişme geriliğine sebep olabilir.
  • Düzenli bir şekilde beslenmeyen anneler, bebeklerin düşük kiloda doğmasına sebep olabilir.
  • Bedensel ve ruhsal aktivilerde bulunmak ve bu aktivitelerde aşırıya kaçmak bebekte gelişme geriliğine yol açabilir.
  • Gebe kalmadan önce ya da gebelik döneminde var olan çeşitli hastalıklar bebekte gelişme geriliğine yol açabilir. Bu nedenle yüksek tansiyon ve romatizmal hastalıklara dikkat edilmesi gerekir.
  • Anne adayı yapısal olarak küçük olması ya da hamile olduğu dönem içinde yeteri kadar kilo almaması halinde bebekte bir haftalık dahi olsa gelişme geriliği görülebilir. Özellikle 7. aydan itibaren düşük seviyede kilo alınması halinde gelişme geriliği meydana gelir.

2. Bebeğe Bağlı Etkenler

  • Anne karnında enfeksiyon geçiren bir bebek gelişmesinden geri kalır. Bu dönemde görülen kızamıkçık gibi hastalıklar gelişme geriliğine yol açar.
  • Sigara, alkol ve çeşitli kimyasallar bebeği etkiler.
  • Kalp hastalıkları ve kromozom hastalıkları da gelişme geriliği sebepleri arasında yer alır.

3. Plasentaya Bağlı Sebepler

Anneden gelen besinler plasenta yolu ile bebeğe aktarılır. Plasenta aynı zamanda anneden bebeğe geçen kan akımını da düzenler. Bu noktada yapısal bir problem olduğu takdirde gelişme geriliği ortaya çıkar.

Gelişme Geriliği Tanısı Nasıl Konur?

Gelişme geriliği tanısının koyulabilmesi için bebeğin hangi haftada olduğu bilinmelidir. Bu sebeple gebelik döneminin ilk iki ayında ultrason muayeneleri önem taşır. Ayrıca annenin hastalık geçmişinin de incelenmesi önem taşır. Gelişme geriliğine yol açacak risklerin değerlendirilmesi ve bebeğin olması gereken haftaya göre ölçümlerden geri kalıp kalmadığının kontrol edilmesi gerekir. Yapılacak olan incelemelere göre bebeklerde asimetrik ya da simetrik gelişme geriliği olduğu tespit edilebilir. Diğer yandan bebeğin vücut yapısı ve organlarının da ultrason ile değerlendirilmesi ve renkli doppler uygulamasının yapılması gerekir. Değerlendirmeler etkenleri belirleyecek ve böylelikle tedaviye geçilecektir.

Gelişme Geriliği Tedavisi Nasıl Yapılır?

Son dönemde tespit edilen gelişme geriliği durumunda geriye yalnızca doğum planlaması için zaman kalır. Erken dönemde tespit edilen gelişme geriliği söz konusu ise bebeğin vücudunda meydana gelen anomaliler ve çeşitli hastalıklar incelenir. Gerekli olması halinde gebeliğe son verilir. Önemli bir hastalık tespit edilmediği takdirde anne adayının hareketlerinde kısıtlamalara gidilir. NST muayenesi yapılır. Alkol ve sigara gibi alışkanlıklar bırakılır. Çeşitli hastalıkların tespit edilmesi halinde bu hastalıklar tedavi edilir.

Yapılan incelemelerin ardından elde edilen bulguların değerlendirilmesi ve bu noktalarda iyileştirmeler yapılması gerekir. Bebeğin doğuma dek takip edilmesi ve kalp atışlarının düzenli olarak ölçülmesi gerekir. Bir sorun oluşması halinde sezeryan ile doğum tercih edilir. Gelişme geriliği olan bebeklerin doğumunun ardından yapacağı ilk dışkıda mekonyuma rastlanır. Bu duruma normal bebekler arasında da rastlamak mümkün olur. Bu dışkının akciğere kaçtığı durumlarda hayati tehlike ortaya çıkar. Gelişme geriliği olan bebeklerin doğumun ardından da kontrol altında tutulması gerekir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.