Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Unutkanlığa İyi Gelen Bitkiler

Hayatın koşuşturmasında sürekli bir şeyleri unutup duruyoruz. Bu durum da önem arz eden işlerin ertelenmesine ve bazı sorunların çıkmasına neden oluyor. Haftanın birçok günü çalışmak, stresli yaşam, sağlıksız beslenme, sigara ve aşırı alkol tüketimi insanın beynini yoruyor ve bunun sonucunda da unutkanlık yaşanmaya başlanıyor. Unutkanlığın sürekli devam ettiği ve müdahale edilmediği durumlarda sonuç Alzheimer hastalığına kadar uzanıyor.
Doğa ana bizlere tüm hastalıklara ve kötü durumlara karşı savunma sağlayacak ve savaşmaya katkıda bulunacak binlerce şey sunmuştur. Bizlerin görevi bunları araştırıp öğrenme, akabinde de hastalık durumuna göre kullanmaktır. Unutkanlık her ne kadar kötü bir durum olsa da, doğada bulunan bitkiler unutkanlığa çözüm olabilir. Bu yazıda sizlere unutkanlığa iyi gelen bitkiler hakkında bilgi vereceğiz.

Unutkanlığa İyi Gelen Bitkiler Nelerdir?

Beyin fonksiyonların işlevini yavaş yavaş kaybetmesi sonucunda unutkanlık yaşanmaya başlar. Günlük rutin içinde yaptığınız veya yapacağınız birçok şeyi unutur hale gelirsiniz. Bu tür durumlar ile karşılaşmamak için ise mutlaka hafızayı güçlendirecek ve beyin fonksiyonlarını iyileştirecek bitkiler tüketmelisiniz. Bu bitkiler yetişen en doğal halleri ile tüketmek önemlidir. Çünkü işlenmiş gıdalar insan beyni üzerinde olumlu etkilere sahip değildir.

Bitkilerde yoğun oranda serbest vitamin ve mineraller bulunuyor. İnsan vücudunun üretemeyip dışarıdan almak zorunda olduğu birçok aminoasit ve doymamış yağlar da bitkilerde bolca bulunuyor. Eğer unutkanlık sorununuz varsa ya da unutkanlık hastalığından korunmak istiyorsanız bazı bitkileri özellikle tüketmeniz gerekir. Şimdi size unutkanlığa iyi gelen bitkileri listeleyelim.

1. Melisa Otu

Melisa otu tüketiminin kişilerin hafızasında iyileştirici etkisi uzmanlar tarafından kanıtlanmıştır. Yapılan araştırmada düzenli melisa otu tüketiminin beynin muhakeme, problem çözme ve hafıza kısımlarının bulunduğu yerlerdeki sinirleri uyararak harekete geçirdiği gözlemlenmiş. Aynı zamanda kişilerdeki anksiyete sorunlarının çözümünde de etkili olmuştur.

2. Biberiye

Biberiye çok eski zamanlardan beri hafıza güçlendirmek için kullanılan bir bitkidir. Eski Yunan zamanında öğrenciler sınavları öncesi biberiye dalını koklayarak sınava girerlermiş. Çünkü biberiye bitkisi insanda beyin damarlarını genişleten ve hafızayı güçlendiren bir antioksidan olan karnosik asit barındırır. Bu antioksidan hafızayı güçlendirirken, gün içinde yorulan beynin de uyarılması sağlar. Biberiye aynı zamanda dikkat dağınıklığı için de faydalıdır. Biberiye bitkisi piyasada; hap, kapsül, yağ , çay ve bitki hali ile bulunur ve tercihe göre tüketilir. Biberiyenin fonksiyonlarından kısaca bahsedelim;

  • Sinirleri yatıştırır,
  • Hafızayı güçlendirmek için kullanılır,
  • Dolaşım sistemini hızlandırır,
  • Beyindeki alıcı hücrelerin onarımını sağlar.

3. Şevketi Bostan

Şevketi bostan olarak halk arasında adlandırılan bu bitki oldukça zor toplanan değerli bir bitkidir. Bitkinin dikenli, uzun ve keskin yaprakları bulunur. Bu yaprakların arasından çiçekli kısmı toplamak ise zordur. Bostan otu veya mübarek dikeni olarak da bilinen, şevketi bostan unutkanlığa iyi gelmesi ile bilinir. Şevketi bostan bitkisi genel olarak çay şeklinde tüketilir. Kaynar su bulunan cam bir demlikte bir süre demlendikten sonra içilen şevketi bostan hem sindirime iyi gelir hem de unutkanlığın giderilmesi için faydalıdır. Şevketi bostan aynı zamanda; kan dolaşımını hızlandırırken, kanı da temizler.

4. Gingko Biloba

Gingko biloba bitkisi, alzheimer tedavisi araştırmaları yapılırken elde edilen bir bitki türüdür. Aslında gingko biloba bir ağaçtır. Bu ağacın ise yaprakları kullanılır. Gingko biloba bitkisi vücudun dengesini yerine getirirken, hafıza dengesini de sağlar. Gingko biloba bitkisinde yoğun oranda antioksidan bulunur. Bu antioksidanlar beyin ve sinir hücrelerini iyileştirerek serbest radikallere karşı savunma sağlar. Aynı zamanda beyinde duyu kısmını aktifleştirerek kavrama özelliğini kuvvetlendirir. Bunun yanında kan akışını ve kan dolaşımını kolaylaştırır.

5. Adaçayı

Ada çayı kış aylarında soğuk algınlığı tedavisinde limon ve bal eşliğinde sıkça tüketiliyor. Ada çayının sadece bu faydası olduğunu sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Ada çayı, yaprakları çay şeklinde demlenip tüketildikten sonra zihin yorgunluğunu gidermesi yönü ile biliniyor. Böylece gün içinde tüketilen birkaç bardak ada çayı zihin yorgunluğunu atıyor ve unutkanlığı ortadan kaldırıyor.

6. Gotu Kola

Çoğunuz ilk defa duyduğu bu bitki çoğunlukla anksiyete sorunu olan kişiler tarafından kullanılıyor. Bunun yanında beyindeki sinir hücrelerini rahatlattığı için de beynin uyarılmasını sağlıyor. Bu uyarım da zihnin kuvvetlenmesine fayda sağlar. Gotu kola bitkisi aktarlarda tablet, çay veya kapsül şeklinde bulunuyor. Bu bitkiden kısa sürede fayda almak içinse çay şeklinde demleyerek tüketebilirsiniz. Tadı hafif acımtırak olan bu çaya bal ve limon ekleyerek tat verebilirsiniz.

7. Kimyon

Kimyon bitkisi tohumlarının öğütülerek yemeklerde sık kullandığımı bir baharat çeşididir. Çorba ve et yemeklerine ayrı bir lezzet katan kimyon, aynı zamanda hafızayı güçlendirerek unutkanlığı önler. Her sabah 1 çay kaşığı bal ile bir tutam kimyonu karıştırarak tüketmek hafızayı güçlendirmede faydalı olur.

8. Karabiber

Karabiber de tohumları öğütülüp tüketilen bir bitkidir. Hem soğuk algınlığına hem de beyni güçlenmesine fayda sağlar. Aynı zamanda sofraların vazgeçilmez baharatlarından biridir. Unutkanlığı gidermede bal ile karabiber karışımını kullanabilirsiniz.

9. Karanfil

Karanfil bitkisi çay şeklinde demlenerek tüketildiğinde hafızayı kuvvetlendirir. Aynı zamandan zihin açar. Bu sayede unutkanlığını önlenmesine fayda sağlar. Diğer yandan diş sağlığı ve kalp sağlığı içinde faydalıdır.

10. Yeşil Çay

Diğer çay türleri ile karşılaştırıldığında yeşil çaydaki antioksidan oranı hayli fazladır. Bu yüzden unutkanlığa iyi gelen antioksidanları da barındırır. Alzheimer hastalarının sık sık yeşil çay tüketmesi hastalığın ilerlemesini önler.

11. Bakla

Ülkemizde zeytin yağlı yemeklerde sıkça kullanılan bir bitki olan bakla; bünyesinde L-dopa adında bir etkin madde barındırır. Bu madde sinir hücrelerinin alıcı olan kısmına etki eder. Böylece unutkanlık azalmış olur.

12. Keten Tohumu

Tahıllar arasında bulunan değerli bitkilerden biri de keten tohumudur. Her ne kadar zayıflatıcı etkisi ile ün salsa da keten tohumu tüketimi unutkanlığa iyi geliyor. B-3, B-6 ve B9 vitaminlerini içeren keten tohumu unutkanlık tedavisinde kullanılır. Bir tatlı kaşığı keten tohumunu bir kase yoğurt ile tüketerek unutkanlığı önleyebilirsiniz.

Unutkanlığa İyi Gelen Kürler

Unutkanlığın etkilerini azaltmak ve ilerleyişini önlemek için birkaç besinin bir araya getirilmesi ile unutkanlığa karşı kürler yapılabilir. İşte bunlardan birkaçı;

  • Bolca A vitamini barındıran havuç suyu unutkanlığa iyi geliyor. 3 ay boyunca her akşam taze sıkılmış bir bardak havuç suyunu tüketerek kısa sürede unutkanlık sorunundan kurtulursunuz.
  • Avokado ise besin sağlığı açısından oldukça faydalıdır. Bu yüzden olgun avokado meyvesini ezerek veya suyunu kaynatarak hafta en az 2 defa içmeniz halinde hafızanızın keskinleştiğini fark edeceksiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.