Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Unutkanlığa İyi Gelen Yiyecekler

Bazen yaşa bağlı olarak bazen de bir takım hastalıkların beraberinde unutkanlık problemi ortaya çıkabilmektedir. Unutkanlık kişilerin sosyal hayatlarını da bir hayli olumsuz etkileyen bir rahatsızlıktır. Aslında unutkanlığın temelinde pek çok farklı neden yatar ancak unutkanlık riskini azaltmak için beslenmeye dikkat çok ama çok önemlidir. Çünkü yanlış beslenme vücudun çalışma fonksiyonlarını bozarak beyne de zarar verebilmektedir. Bu da ileri dönemlerde unutkanlık hastalığı olarak kendini gösterebilmektedir. O yüzden hem yaşa bağlı unutkanlığı geciktirmek hem de vücutta unutkanlığa neden olabilecek herhangi bir hastalık bulundurmamak için sağlıklı beslenmeye çok fazla önem vermek gerekir. Özellikle bazı yiyecekler hafızanın güçlenmesine, beynin doğru bir şekilde çalışmasına ve unutkanlığın engellenmesine direkt olarak katkı sağlamaktadır. Bu yiyeceklerin düzenli olarak tüketilmesine önem vermenin büyük bir faydası ve olumlu etkisi olacaktır.

Unutkanlığa İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

1- Yaban Mersini

screenshot_1

Ülkemizde çok yaygın olarak tüketilmese de lezzeti ve sağlığa olan faydaları ile oldukça beğenilen yaban mersini meyvesi özellikle unutkanlık ve benzeri rahatsızlıklar konusunda bir hayli etkili bir meyvedir. Hatta yapılan araştırmalar ortaya koymuştur ki yaban mersini beyni oksidatif stres ile alakalı olarak korur ve yaşın beraberinde getirdiği unutkanlık problemini bir hayli geciktirir. Aynı zamanda yaban mersininin düzenli bir şekilde tüketilmesi beynin çalışma fonksiyonları için de çok etkili olmaktadır. Çünkü yaban mersini öğrenme kapasitesini de ciddi oranda arttırmaktadır. Bu yüzden hafızasını güçlendirmek isteyen kişilerin her gün düzenli olarak bir miktar yaban mersini yemesinde büyük bir fayda vardır.

2- Balık

screenshot_2

Beyin ve hafıza denildiğinde ilk akla gelen yiyecek elbette balıktır. Bu nedenle beyni korumak ve unutkanlığı ortadan kaldırmak için doktorlar özellikle balık tüketilmesini tavsiye etmektedir. Elbette bir kez balık yenildiğinde beynin tüm fonksiyonları düzenli bir çalışma haline gelmez. Bunun için haftada bir ya da iki kez düzenli bir biçimde balık tüketilmesi gerekir. Unutkanlık için özellikle derin deniz balıklarının tercih edilmesinde fayda vardır. Çünkü bu balıklar yani ton balığı ve somon gibi yağlı balıklar omega 3 yağ asitleri açısında bir hayli zengindir. Dolayısıyla da unutkanlığı önlemeye, ertelemeye ya da geçirmeye fayda sağlamaktadır. Benzer şekilde balık protein bakımından da oldukça zengin bir besindir. Bu yönü ile de vücudun genel sağlığının korunmasına büyük katkılarda bulunur. Tüm bunların ışığında eğer balık tüketilmesinin önünde sağlık açısından herhangi bir engel bulunmuyor ise ya da doktor yasaklamamış ise mutlaka haftada bir kaç kez düzenli şekilde balık tüketilmesi hem unutkanlık için hem de vücudun sıhhatli olması için çok mühimdir.

3- Kuruyemiş

screenshot_1

Fazla yenildiği takdirde bir hayli kilo yapan kuruyemişler eğer dikkatli bir şekilde ve yeteri kadar tüketilirlerse insan sağlığı için büyük faydalara sahiptir. Bu faydaların başında da unutkanlık gelir. Çünkü E vitamini başlı başına bilişsel gerilemenin yavaşlamasına yardımcı olan bir maddedir. E vitamini de kuruyemişlerin için bol miktarda bulunmaktadır. Bu nedenle düzenli olarak kuruyemiş tüketilmesi unutkanlığı geciktirmek ve onunla mücadele etmek için bir hayli etkili olmaktadır. Özellikle uzmanların tüketilmesini tavsiye ettiği kuruyemişler arasında ceviz, yer fıstığı, fındık, susam, kaju, keten tohumu, ay çekirdeği ve badem vardır. Bu yiyecekleri her gün ortalama bir avuç kadar tüketmek hafızayı kuvvetlendirmek ve korumak adına yeterli olacaktır. Ancak aşırıya kaçıldığında kişinin sağlığı için olumsuz bir takım durumları da beraberinde getirebilir. Aynı şekilde aşırıya kaçıldığında vücutta bazı bir takım alerjik reaksiyonlar da meydana gelebilir. Bu konuda ciddi anlamda dikkatli olunması gerekir.

4- Kepekli Tahıllar

screenshot_2

Tüm organlarda olduğu gibi beyinde de düzenli bir şekilde çalışmanın formülü yeterli oksijen almasıdır. Bunun için de kan akışının düzenli olması gerekmektedir. İşte yulaf ezmesi, kahverengi pirinç ve tam tahıllı ekmek gibi kepekli tahıllar da bu noktada önemli bir göreve sahiptir. Çünkü bu gıdalar kötü kolesterolü düşür, kan akışının düzenli bir şekilde devam etmesini kötü yönde etkileyen damar tıkanıklığına karşı da vücudu korur. Bu yüzden hafızayı korumak ve unutkanlığını önlemek için kepekli tahılların tüketimine dikkat etmek gerekir. Aynı şekilde beyaz ekmekten de büsbütün vazgeçmek çok mühimdir. Kepekli tahılları bir alışkanlık haline getirmek için de ilk adım olarak tüketilen tüm beyaz ekmekleri tam tahıllı ekmekler ile ya da kepekli ekmekler ile değiştirmek gerekir.

5- Nar ve Nar Suyu

screenshot_1

Meyve olarak tüketmesi çok zevkli olan ancak suyu sıkıldığında biraz ağır bir lezzete dönüşen nar unutkanlık problemi ile başa çıkmak isteyenler için en ideal meyvelerden bir tanesidir. Çünkü nar ve nar suyu antioksidan açısından çok zengindir ve vücudu da serbest radikallere karşı korur. Dolayısıyla unutkanlığın önüne geçmek için nar suyu mutlaka tüketilmelidir. Aynı zamanda antioksidan açısından zengin olan greyfurt, çilek ve portakal gibi meyvelerin suları da benzer şekilde etkili olacaktır. Bu yüzden nar suyunu bu meyveler ile tüketmek de mümkündür. Fakat bu noktada özellikle greyfurta dikkat etmek gerekir. Çünkü greyfurt bazı kişiler için yasak durumdadır. Özellikle hamilelerin greyfurt tüketmesi tavsiye edilmez. Aynı şekilde antidepresan ilaç kullanan kişilerin de kesinlikle greyfurttan uzak durmaları gerekir.

7- Bitter Çikolata

screenshot_2

Aslında unutkanlığa iyi gelen yiyecekler arasında belki de en lezzetlisi ve en ilgi göreni bitter çikolatadır. Çünkü bitter çikolatanın da antioksidan özelliği bulunmaktadır. Bu yönü ile bitter çikolata hafızanın korunabilmesine katkı sağlamaktadır. Benzer şekilde bitter çikolata konsantrasyon problemi olan kişiler için de bir ilaç ve enerji kaynağı rolü üstlenmektedir. Fakat bitter çikolata unutkanlığa iyi geldiği için her önümüze gelen çikolatayı yemememiz gerekir. Özellikle sağlık için faydalı olan çikolatalar içerisinde %50 ya da %70 oranında kakao bulunduran bitter çikolatalardır. Hafızayı korumak için yalnızca böyle olan bitter çikolataları tercih etmek gerekir. Aksi takdirde hiçbir faydası bulunmayacaktır maalesef ki. Benzer şekilde unutkanlığa iyi geldiği ve hafızayı kuvvetlendirdiği için bol bol bitter çikolata da tüketmemek gerekir. O zaman da bu kişiye başka ciddi rahatsızlıklar olarak geri dönebilir. En önemlisi ise çikolatanın fazlası kişide ciddi oranda kilo yapmaktadır. Kilo almak istiyor olsanız dahi bu iyi değildir çünkü sağlıksız bir kilo alımına sebep olmuş olursunuz ki bu da sağlık açısından ciddi bir tehdit olmaktadır.

8- Ispanak

screenshot_1

Daha çok kişiyi güçlendirmesi ile bildiğimiz ıspanak hafıza güçlendirmek ve unutkanlık problemini yenmek için harika bir sebzedir. Bu yüzden ıspanağın tüketimine ciddi oranda dikkat etmek ve özen göstermek gerekir. Aynı şekilde ıspanağın içinde bol miktarda folik asit ve bazı mineraller vardır. Hatta alzheimer hastalığını önlemek ve unutkanlık benzeri bir problem yaşanmasının önüne geçmek için folik asitin vücuda yeterli miktarda alımına önem vermek gerekir. Her gün bir kase kadar ıspanak tüketilmesi günlük folik asit ihtiyacının ciddi bir bölümünü karşılamaya yetmektedir. Bu yüzden ileri yaşlarda unutkanlık yaşamamak için mutlaka ıspanak tüketilmelidir. Eğer her gün yemeğini yemek çok sempatik gelmiyor ise içinde ıspanağın da bulunduğu çeşitli sebze suları hazırlanılarak tüketilebilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.