Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Unutkanlığa Ne İyi Gelir?

Unutkanlık, genellikle yaş ilerledikçe ortaya çıkan bir durum olan bunamanın aksine, gençlerde de gözlenebilmektedir. Unutkanlık yaşanması sinir bozucu ve işleri ağırlaştırıcı olmakla birlikte bazen de kaygı vericidir. Orta yaştan sonra ve yaşlılık döneminde sık sık yaşanmaya başlanan unutkanlıklar, bunama ya da Alzheimer hastalığı korkusuna sebep olabilmektedir. Unutkanlık, günlük yaşamda birtakım aksaklıklar yaşanmasına yol açabilmektedir. Buna göre unutkanlık, düşünme, konuşma ve karar verme gibi fonksiyonları olumsuz etkilemektedir.

Oluşum Nedenleri

Unutkanlık oluşumuna neden olan birtakım faktörler ve koşullar aşağıda belirtildiği şekildedir;

Uykusuzluk: Yeterli miktarda uyuyamamak, fazla dikkate alınmamasına rağmen unutkanlık yaşanmasına sebep olan bir durumdur. Çok az ve yetersiz uyumak, aksiyete ve ruhsal değişimlere de yol açtığı için, hafızayı da olumsuz etkileyerek, unutkanlığa neden olmaktadır.

İlaçlar: Sakinleştiriciler, antidepresanlar, bazı tansiyon ilaçları ve diğer bazı ilaçlar genellikle sedasyon (sakinleştirme) veya karışıklığa neden olduğu için hafızayı olumsuz etkileyerek, unutkanlığa sebep olabilmektedir. Böyle bir durumda olan kişilerde, yeni bilgiler öğrenmede de zorluklar yaşanabilmektedir.

Az çalışan tiroid: Duraksamalı şekilde işlev gören tiroid genel olarak hafızayı olumsuz etkilemektedir. Tiroidlerin olması gerekenden az çalışması halinde, uyku problemleri, depresyon ve unutkanlık yaşanabilmektedir. Basit bir kan testi yardımı ile tiroid değerleri belirlenebilmektedir.

Alkol: Aşırı miktarda alkol tüketilmesi kısa süreli de olsa hafıza problemlerine yol açmaktadır. Ayrıca alkol, hafızayı yavaş yavaş etkisi altına alan bir faktördür. Kişiden kişiye değişmekle birlikte, tavsiyelere göre, erkeklerde günde en fazla iki, kadınlarda ise günde en fazla bir defa alkol alınması normaldir.

Stres ve endişe: Hafıza, herhangi bir nedenden dolayı olumsuz etkilenerek, dikkat eksikliği ve unutkanlık yaşayabilmektedir. Bu durumda unutkanlığa sebep olan her şey için fatura kesilebilmektedir. Fakat, stres ve endişe her ikisi birden unutkanlığa sebebiyet vermesi açısından tek başlarına faturayı dolduracaktır.

Depresyon: Depresyonun genel belirtileri, üzüntü hali ve normalde mutlu eden şeylerin artık mutlu etmemesi gibi sorunlardır. Bundan dolayı depresyon unutkanlığa neden olabilmektedir.

Unutkanlığa Ne İyi Gelir?

Unutkanlığın giderilmesine ve azaltılmasına yardımcı olan bazı bitkisel, doğal ve takviye destekleyici gıdalar bulunmaktadır. Unutkanlığa iyi gelen bazı evsel ve doğal çareler aşağıda belirtildiği şekildedir;

1.Balık Yağı

sd4nb8hg-1349329460

Somon, sardalye ve diğer yağlı balıklar, DHA (dokosa heksaenoik asit) içeriği bakımından zengindirler. DHA, bir omega 3 yağ asiti türüdür. Omega 3 yağ asitleri ise, beyin fonksiyonlarının ideal şekilde yürütülmesini sağlamakta ve hafızayı geliştirmektedir. Bu yağ asitleri, beyin hücrelerini sararak, esnek olmalarını sağlar ve böylece hücreler arası iletişim daha kolay şekilde sağlanır. Bunun sonucu olarak da hafıza gelişim gösterir. Haftada üç defa, balık yemek veya yüksek nitelikli balık yağı takviyeleri kullanmak, unutkanlığa iyi geldiği gibi önleyecektir de.

2.Hindistan Cevizi Yağı

coconutoil

Hindistan cevizi yağı, orta zincirli yağ asidi bakımından zengin olduğundan beyin için harika bir enerji kaynağıdır ve mükemmel bir beyin yakıtıdır. Bundan dolayı hindistan cevizi yağı tüketmek, beyin fonksiyonlarını geliştirmekte ve hafızayı desteklemekte yardımcı olmaktadır. Soğuk preslenmiş organik hindistan cevizi yağı, günlük yaklaşık 20 mililitre kadar alındığında faydalı olacaktır. Hindistan cevizi yağı, yoğurt içine eklenerek tüketilebilmektedir. Diğer yandan hindistan cevizi yağı, pişirme sırasında trans yağlara dönüşmediği için, yemeklere katılarak pişirilerek de kullanılabilmektedir.

3.Yumurta

eggs

Düzenli olarak yumurta tüketmek hafızayı güçlendirmektedir. Yumurta çok iyi bir kolin kaynağıdır. Kolin ise, asetilkolin üretilmesini sağlayan bir kimyasaldır. Asetilkolin de, hafıza kısmında bulunan nörotransmitterler ile ilişkili bir kimyasaldır. Kolin, beyindeki sinir liflerinin yalıtımını sağlayan miyelin kılıf içinde bulunmaktadır. Miyelin kılıf, beyindeki elektriksel uyarıların hızlı şekilde iletilmesini kolaylaştırdığı için, hafıza gelişiminde ve unutkanlığın önlenmesinde önemlidir.

4.Ceviz

walnuts-__Dionisvera_-_Fotolia_large

Ceviz tüketmek hafızayı güçlendirmektedir. Ayrıca, cevizin beyin gıdası olduğu düşüncesi, sadece şeklinin beyine benzemesinden dolayı kaynaklanmamaktadır. Çünkü ceviz muazzam bir alfa-linolenik asit kaynağıdır. Bir omega 3 yağ asiti türü olan alfa-linolenik asit, vücutta DHA (dokosa heksaenoik asit) yapılanmasını sağlamaktadır. Buna ek olarak ceviz, ellajik asit olarak bilinen bir antioksidan içermektedir. Ellajik asit ise, beyini serbest radikal hasarına karşı korumaktadır.

5.Brahmi Bitkisi (Bakopa)

Bacopa-Monnieri

Brahmi bitkisi, güçlü bir beyin toniği olduğu için, Ayurveda tıbbında (Hint tıbbı) önemli bir bitkidir. Brahmi bitkisi beyindeki dolaşımın geliştirilmesine yardımcı olmaktadır ve hem kısa süreli hem de uzun süreli hafızanın güçlendirilmesine yardımcı olmaktadır. Ayrıca brahmi bitkisi stresle baş edilmesine yardımcı olduğu için, stres ise unutkanlığa sebep olduğu için, unutkanlığa iyi gelmektedir.

6.Yeşil Çay

10_qnms

Çin kültüründe eski zamanlardan bu yana, yeşil çay içmenin hafıza için iyi olduğuna inanılmaktadır. Uzmanlar yeşil çay içeriğinde, etkili bir antioksidan türü olan EGCG (epigallokatekin-3 gallat) bulunduğunu keşfetmişlerdir. EGCG antioksidanı ise, yaşa bağlı dejeneratif hastalıkları ile mücadele için faydalıdır ve düşünsel fonksiyon ile hafızanın geliştirilmesine yardımcıdır. Buna göre, günde 3 fincan organik yeşil çay tüketilmesi, unutkanlığa iyi gelecek ve hafızayı geliştirecektir.

7.Ginkgo

81955364881

Beyin otu olarak bilinen ginkgo, beyindeki kan dolaşımını geliştirdiği için hafıza için faydalıdır. Çünkü ginkgo, beyin damarlarını genişleterek ve kanın yapışkanlığını seyrelterek kan dolaşımının daha etkili olmasını sağlamaktadır. Böylece ginkgo bitkisi, unutkanlığa da iyi gelmektedir.

8.Biberiye

rosemaryy

Biberiye uçucu yağı genellikle, zihinsel performansı ve hafızayı geliştirmesi adına, aromaterapide kullanılmaktadır. Biberiye aynı zamanda, anksiyete gidericidir ve kortizol seviyelerini düşürerek hafızayı geliştirmeye yardımcı olabilmektedir. Biberiye uçucu yağı kremlere ekleyerek masaj yapılabilir ya da taze sebzeler ile birlikte pişirilebilir.

9.Dut ve Çilek

berry_basket

Yapılan bir araştırmaya göre, dut veya çilek tüketen kadınlarda, özellikle de yaşa bağlı unutkanlık oranlarında düşüş gözlenmiştir. Dut ve türleri, bol miktarda antosiyanin ve flavonoid içermektedir. Bu her iki kimyasal da, bilişsel gerilemeyi azaltmaktadır. Ayrıca iyi bir antioksidan kaynağı olan yaban mersini de, unutkanlığa iyi gelmektedir.

10.Antep Fıstığı

Roasted-pistachio-on-wooden-plate

Tiamin eksikliği sonucu unutkanlık oluşmaktadır. Antep fıstığı ise, zengin tiamin içeriği sayesinde hafızayı güçlendirmeye ve unutkanlığın giderilmesine yardımcı olmaktadır.

11.Buğday Tohumu

Wheat_germ1

Zengin bir E vitamini kaynağı olan buğday tohumu özellikle de yaşa bağlı olarak gelişen unutkanlığa iyi gelmektedir.

12.Enginar

IMG_9262-Version-2

Enginar mental keskinliği ve zekayı geliştirmektedir. Buna göre, yaprakları temizlenmiş olan enginarın kaynatıldıktan sonra suyuna yapraklarının da eklenmesi ve bu karışımın sıkılarak suyu çıkarılması şeklinde hazırlanan enginar, günde dört defa olmak üzere, 3 ile 4 çorba kaşığı tüketildiğinde, unutkanlığa iyi gelmektedir.

13.Havuç

growing-carrots-babette1-lg

Karoten içeren havuç iyi bir hafıza destekleyicidir. Çiğ, pişmiş ya da fırında pişmiş hali ile tüketilen havuç, suyu sıkılıp kayısı suyu ile karıştırılarak da tüketildiğinde, unutkanlığa iyi gelmektedir.

14.Diğer Besinler

herbal_tea_pot

Adaçayı, mercanköşk ve fesleğen gibi otların çayları, bamya ve tatlı patates gibi sebzeler de hem hafızanın güçlenmesine yardımcı olmakta hem de unutkanlığın giderilmesine yardımcı olmaktadırlar.

15.Vitaminler

minerals-and-vitamins

Vitaminler vücut için gerekli olan, biyokimyasal ve fizyolojik işlemlerin yürütülmesi açısından önemlidir. Hafızayı geliştiren ve güçlendiren vitaminler ise, homosistein içeren B6, B9 ve B12 vitaminleridir. Hafızanın güçlenmesini sağlayan ve unutkanlığa iyi gelen diğer vitaminler ise, antioksidan vitaminler sınıfında olan, A, C ve E vitaminleridir. D vitamini ise, anlama ve kavrama yetisinin artmasına yardımcı olmaktadır.

16.Mineraller

shutterstock_163244129_1

Unutkanlığa iyi gelen mineraller sırası ile; magnezyum (Mg), selenyum (Se), kalsiyum (Ca), demir (Fe) ve çinko (Zn)dur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.