Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Üreye İyi Gelen Yiyecekler

Üre, vücut için bir hayli önemli bir maddedir. İnsan vücudunda protein sentezi sonrası açığa çıkan amonyak adı verilen madde karaciğer organında karbonsioksit ve üre maddelerine dönüşmektedir. Bu olay sonrası üre kana geçer ve idrarla beraber vücuttan dışarı atılmaktadır. Üre maddesi aynı zamanda vücudun bir takım başka salgılarında da bulunmaktadır. Bunlardan başlıcaları ter, anne sütü ve göz yaşı olarak sayılabilir. Günlük idrar miktarı içinde ortalama 30 – 3 gram üre vücuttan atılır. İnsan vücudunda dolaşan kanın içinde ortalama 50 mg üre maddesi bulunur, bu miktarın üzerinde üre bulunması durumunda çeşitli sorunlar baş gösterir ve sakıncalı bir durumdur. İnsanlar yaşlanmaya başladıktan ve organların çalışması yavaşlamaya başladıkça böbrek organlarının üre maddesini vücuttan atma işlevinde azalma görülmektedir. Dolayısıyla yaş ilerledikçe kanda bulunan üre miktarı artmaktadır. Üreyle alakalı başlıca rahatsızlık, kandaki üre miktarının fazla olmasıyla oluşan üremi rahatsızlığıdır. Üremi rahatsızlığı böbrek yetmezliğine işaret eder. Başlıca belirtileri geçmeyen baş ağrıları, böbrek bölgelerinde ağrılar, baş dönmesi olarak sıralanabilir. Çok ilerleyen vakalarda sürekli olarak diyaliz makinesine bağlanma ihtiyacı doğurabilir. Ürenin hastalık ürettiği tek organ böbrek değildir. Üre aynı zamanda mideyle alakalı rahatsızlıklara da yol açabilir. Midenin salgıladığı üre midede kanamalara ve ülser oluşumlarına sebep olabilmektedir. Üre içeriğinde yoğun miktarda azot içerir. Eğer bu tarz bir rahatsızlığa sahip olabileceğinizi düşünüyorsanız ve çeşitli belirtilerden şüpheleniyorsanız teşhis, tanı ve tedavi amacıyla bu uzman bir doktora görünmek oldukça faydalı olacaktır.

Üreye İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

1. Kiraz

kiraz

Taze meyve olarak tüketilen kiraz, kiraz ağacının meyvesidir. Dünyada en çok kiraz üreten ülkelerden bir tanesi de Türkiye’dir. Kiraz genellikle kabız giderici bir yiyecek olarak bilinir. Bunun yanı sıra kiraz yapraklarının da müshil etkisi gösterdiği bilinmektedir. Kiraz aynı zamanda böbreklerin çalışması konusunda gerekli olan bazı enzimlerin çalışmasını da hızlandırır. Dolayısıyla kiraz tüketimi kandaki üre miktarının azaltılmasında size yardımcı olacak bir yiyecektir. İlaveten kirazın kendisi kadar sapı da oldukça faydalı olarak bilinir. Antioksidan özelliğiyle dikkat çeken kiraz sapını 1 bardak kaynar suyun içine 10 – 15 adet kiraz sapı atıp demledikten sonra iyice süzerek içebilirsiniz. Bu sayede kanda biriken üre miktarını azaltabilir ve idrar söktürücü özelliğiyle özellikle böbrek kumu şikayetinizden de kurtulabilirsiniz. Günde 1 – 2 bardak tüketeceğiniz kiraz sapı çayı size bir hayli yardımcı olacak bir tarif.

2. Pirinç

pirinc

Böbrekle alakalı sorunların bir çoğunda hastalara potasyum içeren gıdalar kısıtlanır. Çünkü potasyum mineralinin bünyede fazla miktarda bulunması durumunda böbrekleri bu mineralin fazlasını boşaltıma hazırlamak için gereğinden fazla çalışacaktır ve bu durum böbreklere zararlıdır. İşte bu noktada pirinç besini içerdiği düşük potasyum miktarıyla ve zengin karbonhidrat içeriğiyle oldukça doyurucu bir yiyecektir. Bu açıdan diğer yüksek potasyum içeren karbonhidrat kaynaklarına göre kesinlikle tercih edilmesi gereken bir karbonhidrat kaynağı yiyecektir.

3. Soya

soya

Soya, hayvansal gıdaların tamamına yakını gibi fosfor içeren bir yiyecektir. Bilindiği üzere fosfor minerali kemiklerin gücü ve kemiklerin sağlığı için oldukça faydalı bir mineraldir. Soya tüketimini kontrol altında tutmak da oldukça önemlidir çünkü böbrekler fosforu vücuttan atmak için de oldukça fazla çalışır. Soya bu noktada ideal fosfor oranıyla ortalama tüketimiyle bünyeye giren fosfor miktarını kontrol altında tutacak olan ve böbreklerin gereksiz yere fazla çalışmasını engelleyecek bir yiyecektir.

4. Semiz Otu

semizotu

Semiz otu, kandaki üre miktarını düzenleyen bir bitkidir. Sadece üre miktarını düzenlemesi değil, bunun dışında da bir çok faydası bulunmaktadır semiz otunun. Semiz otu aynı zamanda kanla alakalı bir çok hastalıkta da faydası olan bir yiyecek. Bunun dışında idrar söktürücü özelliğiyle böbrekler üzerinde de oldukça faydası olan semiz otu, kandaki ürenin atılmasında da yardımcı olan bir yiyecek olarak dikkat çekiyor. Semiz otu ayrıca böbrekte oluşan kum ve taş oluşumlarını da döktürücü bir etkiye sahip bir yiyecektir. Semiz otunun yaprakları ve sapı tüketilir. Yüksek lif oranıyla bağırsakları da çalıştıran semiz otu, omega 3 içeriğiyle de çeşitli ağrılara ve gut hastalığına iyi gelmektedir. Son olarak semiz otu, diyabet rahatsızlıklarına karşı da susuzluğu gideren bir özelliğe sahiptir. Bütün bu faydalarını da hesaba katacak olursak semiz otunu ister yemek olarak ister salata olarak tüketmek sağlıklı bir yaşam için oldukça faydalı olacaktır.

5. Meyve ve Sebzeler


Meyve ve sebzeler hemen her rahatsızlığa iyi gelen, sağlıklı yiyeceklerdendir. Protein ağırlıklı beslenme düzeni bünyedeki üre oranını artırmaktadır. Dolayısıyla böbrek ve üreyle alakalı rahatsızlığı olan kişiler günlük beslenme alışkanlıklarını protein miktarını kontrol ederek gerçekleştirmelidir. Yüksek üre miktarı böbrekleri fazla çalıştırarak zorlayacak ve zararlı etki bırakacaktır. Dolayısıyla protein miktarını kontrol etmek adına bolca sebze ve meyve tüketmek böbrekle alakaları sorunlarınızda ve üre problemlerinde size oldukça yardımcı olacak bir beslenme tavsiyesidir. Böylece kan dolaşımınızdaki üre miktarı azalacak ve böbrekleriniz gereksiz yere fazla çalışmak zorunda kalmayacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.