Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Ürtiker Tedavisi, Nasıl Geçer?

Ürtiker, cilt üzerinde kamçı izine benzeyen kaşıntılı şeritler oluşturmaktadır. Bu kamçı izleri vücudun herhangi bir bölgesinde ortaya çıkabilmektedir. Ürtiker bazen bir yemek tabağı kadar geniş olabileceği gibi bazen de kalem ucu kadar küçük boyutlarda olabilmektedir.

Ürtiker genellikle 24 saat ya da daha az zaman içinde ortadan kaybolur. Yeni ürtiker oluşumu eskileri solmaya başlarken ortaya çıkmaktadır. Bundan dolayı kurdeşen birkaç gün ya da daha fazla sürebilmektedir. Bir ürtiker nöbeti genellikle 6 haftadan az sürmektedir. Bu ürtiker türüne akut ürtiker denilmektedir. Eğer 6 haftadan daha uzun süren ürtiker durumu söz konusu ise buna da kronik ürtiker denilmektedir. Akut ürtiker genellikle bir alerji sonucu oluşmaktadır, fakat farklı birçok nedeni de olabilir.

Oluşum Nedenleri

Ürtiker yaygın gözlenen bir kaşıntı durumudur ve herkeste gelişebilecek bir cilt hastalığıdır. Fakat alerjik reaksiyonlar ürtikeri tetikleyebilmektedir. Ürtikeri tetikleyen en yaygın alerjik reaksiyonlar ise aşağıda verildiği gibidir;

 • Gıda maddeleri – meyveler ve özellikle turunçgiller, süt, yumurta, fıstık, ceviz ve kabuklu deniz ürünleri.
 • İlaçlar,
 • Böcek ısırmaları ve sokmaları,
 • Hayvanlar,
 • Polenler,
 • Alerjik bir maddeye dokunulması, örneğin lateks gibi (kauçuk ham maddesi),
 • Alerji aşıları.

Ürtiker oluşmasına neden olan diğer faktörler;

 • Grip gibi bazı enfeksiyonlar ve mantar hastalığına neden olan bazı bakteriyel faktörler,
 • Vaskülit, lupus ve tiroid gibi bazı hastalıklar,
 • Güneş ışığına maruz kalınması, sıcaklık, soğukluk ya da su,
 • Egzersiz,
 • Stres,
 • Uzun süre boyunca dar giysiler giyilmesi,
 • Kimyasallara temas edilmesi,
 • Ciltteki sıyrıklar.

Ürtiker, tetikleyici faktöre maruz kalındıktan birkaç dakika sonra ortaya çıkabilmektedir. Ya da, gecikmeli olarak iki saat sonra vücut tepki verebilmektedir.

Tanı ve Testler

Eğer bir hastada ürtiker sorunu var ise, dermatolog genellikle kabaca bir cilt muayenesi yaparak durumu anlayabilmektedir. Ürtikere neden olan faktörler bazen hemen anlaşılabileceği gibi bazen de çok zor anlaşılmaktadır. Ürtikere neden olan durumun doğru şekilde tespit edilmesi ise altı haftadan fazla bir süreyi kapsayabilmektedir.

Doktor ya da dermatolog, hastanın tıbbi öyküsünü öğrenerek ve fiziksel muayene uygulayarak ürtiker olup olmadığını tespit etmeye çalışır. Eğer bu bilgiler yetersiz kalırsa aşağıda belirtilen testlerin yapılmasını da uygun görebilir;

 • Alerji testleri (cilt üzerinde ya da kan testleri yardımı ile),
 • Kan tahlili ( bir hastalık ya da enfeksiyon olup olmadığını anlamak için),
 • Cilt biyopsisi.

Ürtiker Tedavisi

Ürtiker tedavisi, ürtikerin şiddetinin nasıl olduğuna bağlı olarak uygulanmaktadır ve aşağıda belirtildiği gibidir;

1.Antihistamin İlaç Tedavisi

getty_rf_photo_of_woman_with_pills_in_hand

Hafif ya da orta şiddette seyreden ürtikerin tedavisinde genellikle sedatif olmayan (uyku yapmayan) antihistamin ilaçlar kullanılmaktadır. Bu ilaçlar kaşıntının azalmasına yardımcı olmaktadır.

Eğer hastada kronik ürtiker var ise dermatolog doktor reçeteli antihistamin kullanımını uygun görecektir. Bu durumda, ürtiker oluşmasını önlemek için bu ilaçların her gün alınması gerekmektedir. Antihistamin ilaçların birçoğunu marketlerde bulmak mümkündür. Bunlardan bazıları uyku yapabildiği gibi bazıları ise yapmamaktadır. Bazen de doktor, ürtikeri kontrol altına alabilmek için diğer ilaçlar ile antihistamin ilaçların kombinasyonunu uygun görebilmektedir.

2.Kortizon İlaç Tedavisi

opened-bottle-of-pills

Şiddetli şekilde seyreden ürtiker tedavisinde kısa bir süreç için kullanılan ilaç genellikle oral olarak kullanılan tablet kortizon ilaçlardır. Kortizon ilaç tedavisinin kısa süreliğine yapılması ise, bu ilaçların uzun bir zaman dilimine yayılan yan etkilerinin olmasıdır. Eğer hastada kalıcı ve inatçı şekilde seyreden ürtiker var ise, dermatolog yardımı ile tedavinin nasıl olacağı yönünde fikir alışverişi yapılabilir.

3.Steroid İğne Tedavisi

injection

Steroid iğneler, ürtikerin sebep olduğu ve çok şiddetli şekilde gelişen anjioödemlerin tedavisinde kullanılmaktadır. Bu iğneler genellikle hastanede ya da özel kliniklerde bir alerji uzmanı ya da bağışıklık sistemi uzmanı gözetiminde hastaya uygulanmaktadır.

4.Diğer İlaçlar

steroids-that-may-cause-cataracts

Ürtiker tedavisinde kullanılan diğer reçeteli ilaçlar ise, bir tür anti-bakteriyel ilaç olan Dapson ve iltihaplar ile mücadele eden, kızarıklık ile şişkinliği azaltmaya yardımcı olan birtakım ilaçlardan oluşmaktadır. Bazı ürtiker ya da anjioödem durumlarında doktor epinefrin iğnelerinin kullanımını uygun görebilmektedir (adrenalin iğnesi).

5.Tetikleyicilerden Kaçınma

Closeup on serious medical doctor woman showing stop gesture

Ürtiker tedavisinde ilaçların yanı sıra, ürtikere neden olan ya da tetiklenmesine sebep olan faktörlerden uzak durulması da önemlidir. Bundan dolayı ürtiker semptomlarını çoğaltan durumları tespit etmek ve bunlar ile olası tetikleyicilerden uzak durmak tedaviye büyük ölçüde katkı sağlayacaktır.

Tedavi süreci boyunca, doktordan ya da dermatolog doktordan ilaçların olası yan etkileri hakkında bilgiler almak, sebep olabileceği sağlık sorunlarını öğrenmek de önemlidir.

Belirtiler

En yaygın olarak gözlenen ürtiker belirtileri aşağıda belirtildiği gibidir;

 • Kabarmış pembe ya da kırmızı hafif şişkinlikler,
 • Tek başına ya da kümeler halinde gelişen kamçı izleri,
 • 24 saat içinde yok olan ya da azalan 1 noktada toplanmış cilt şişkinlikleri, fakat bu şişkinlikler başka bir alanda da görülebilmektedir.
 • Bazen acı veren ve cilde zarar verebilen kaşıntılar.

Bazı insanların vücudunda her zaman aynı bölgelerde ürtiker oluşabilmektedir. Bu gibi kişiler genellikle ürtikeri tetikleyen etkenler barındırmaktadır. Öyle ki, her tetikleyici faktör ile karşılaştıklarında ürtiker oluşmaktadır. Dermatolog bu tür ürtikere sabit (belirlenmiş) ürtiker adını vermektedirler. Buna göre bu tür kişiler, bazı ilaçlardan ya da çok fazla güneş ışığına maruz kalmaktan dolayı ürtiker yaşayabilmektedirler.

Komplikasyonlar

Akut ürtiker hastalarının dörtte biri ile kronik ürtiker hastalarının yarısında cildin derin tabakalarında şişkinlik oluşmaktadır. Bu duruma anjioödem adı verilmektedir ve göz, dudak ve genital bölge gibi vücudun farklı bölgelerinde ciddi şişkinlikler yaşanmasına neden olmaktadır. Antihistamin ve kısa süreliğine alınan oral kortizon ilaçlar bu şişkinliklerin azalmasına yardımcı olmaktadır.

Genellikle ciddi sağlık sorunlarına sebep olmayan ürtiker, eğer nefes almada ve yutkunmada güçlük çekme gibi sağlık sorunlarına neden oluyor ise mutlaka bir acil yardım alınması gerekmektedir. Bazen de ürtiker bir iç hastalığın işareti olabilmektedir. Bundan dolayı böyle bir durumdan şüphe edildiğinde doktora gidilmelidir.

Evsel Çareler

Eğer ürtiker hafif şekilde seyrediyorsa tedaviye gerek kalmadan da iyileşebilmektedir. Böyle durumlarda kaşıntıyı azaltmak için soğuk duş almak ve kaşınan bölgelere soğuk kompres uygulamak faydalı olacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.