Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Ürtikere İyi Gelen Yiyecekler

Halk arasında “kurdeşen” olarak bilinen ürtiker, alerjik bir deri hastalığıdır. 24 saatte kaybolan, farklı boyutlarda, kırmızı, kaşıntılı, sert döküntülerle ortaya çıkar. Kaşıntı gece daha da artar. Döküntüler iz bırakmaz. Altı haftaya kadar devam ederse akut, daha uzun süre devam ederse kronik ürtiker olarak adlandırılır. Akut ürtikerin sebebi her zaman tam olarak tespit edilemez. En çok antibiyotik kullanımı sonrasında görülür. İlaçlara karşı gelişen ürtiker genellikle 36 saat içinde belirti verir. İmplantlar, temas ya da solunum yoluyla, gıdalar ve gıda katkı maddelerine karşı gelişen alerjik reaksiyonlar sebebiyle de görülebilir. Bunlara gösterilen reaksiyon ise dakikalar içinde ortaya çıkar. Bazı vakalarda, baş ağrısı, baş dönmesi, bayılma, mide bulantısı, ishal gibi belirtiler de ortaya çıkabilir.

Akut ya da kronik ürtikerlerin tanısı, döküntüler olmasa bile hastanın anlatımıyla kolayca konabilir. Kan ve deri testleriyle sebebi araştırılabilir. Tedavi öncelikle antihistaminik ilaçlarla yapılır. Gıdalara karşı gelişen akut ürtikere çok sık rastlanır. Direk olarak tek bir gıdaya değil, tatlandırıcı baharatlara karşı da gelişmiş olabileceğinden, hastanın durumunu detaylı olarak anlatabilmesi çok önemlidir. Bazı durumlarda, şişlik daha derin dokulara kadar iner, çoğunlukla dudak ve göz çevresinde olmak üzere ağrılı şişlikler oluşturur. Bu durum penisilin ya da başka bir ilaç kullanımı sonrasında ortaya çıktıysa, zaman kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna baş vurmak gerekir. Şiddetli nefes darlığı, çarpıntı ve şoka sebep olabilen ciddi bir reaksiyondur. Ürtiker her zaman sindirim sisteminin bir reaksiyonu olarak ortaya çıkmaz. Ruh halindeki çalkantılar da sinir sistemi vasıtasıyla ciltte bu tür tepkilere yol açabilir.

Ürtikere İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

1- Ceviz

ceviz yağı

Vücudun döküntü, göz sulanması, hapşırma, kızarıklık, kaşıntı gibi alerjik reaksiyonlar vermesinden, her hücrede doğal olarak bulunan histamin salgısı sorumludur. Böylece bağışıklık sistemini harekete geçirip, alerjenle mücadele etmesini sağlar. Histamin salgısı sadece bağışıklık sistemi için değil, mide, beyin ve sinir sistemi için de gereklidir. Alerjik reaksiyonları ortadan kaldırmak için, histamin salgısını baskılamak gerekir. Bu, antihistaminik ilaçlarla sağlanır. Ceviz, histamin salgısının üretimini azalttığı bilinen doğal bir antihistaminik olarak karşımıza çıkıyor. Buna ek olarak ceviz, içerdiği yüksek Omega-3 yağ asitleri sayesinde, inflamasyon (yangı) azaltıcı etkiye de sahiptir. Havanda dövdüğünüz bir avuç cevizi, bir tavada kavurun ve yağını bırakmasını sağlayın. Bu yağı temiz bir tülbentle, kaşınan bölgelere sürebilirsiniz. Bu tür yardımcı tedavileri uygularken unutmamak gerekir ki, her ürün herkes için uygun olmayabilir. Ceviz birinin derdine çare olurken, bir diğeri için tam tersi etki yapabilir.

2- Fesleğen

fesleğen

Böcek sokmaları, iltihap ve diğer sebeplerden kaynaklanan kaşıntılardan kurtulmak için  fesleğen yaprağından yararlanılabilir. Antibakteriyel ve antiseptik özellikleri  olan taze fesleğen, kaşıntı ve cilt enfeksiyonlarında rahatlatıcı etki yapmaktadır. Fesleğen yapraklarını küçük parçalara ayırarak ve ezerek kaşınan yerlere tatbik edebilirsiniz. Ya da, bir tutam taze fesleğeni 1 bardak suyla kaynatarak hazırladığınız çayı da aynı şekilde kaşıntılı bölgelere sürebilirsiniz.

3- Sarı Kantaron

sari-kantaron

Bitkinin çiçek ve tomurcukları ile dalları kurutularak kullanılır. Avrupa ve Amerika’da uzun yıllardır, ruhsal hastalıkların tedavisinde kullanılır. Çiçekleri zeytinyağında bekletilerek hazırlanan yağ, özellikle yatak yaralarının iyileştirilmesinde kullanılır ve çok iyi sonuçlar verir. Ayrıca yanık tedavisinde de kullanılmaktadır. Cilt hastalıklarına iyi geldiği bilimsel olarak da kanıtlanmıştır. Ciltteki ağrılı şişliklerde, antienflamatuar (iltihap giderici) etki yaparak rahatlama sağlar. Mideye bir yan etkisi olmadığından, pek çok diğer antienflamatura tercih edilmektedir. Sinirler üzerindeki yatıştırıcı etkisinden faydalanmak için, bir yemek kaşığı sarı kantaron ufalanarak yarım litre suyla 15 dakika kadar kaynatılır, 5 dakika dinlendirildikten sonra süzülerek içilir. Hamilelikte kullanımı ve diğer ilaçlarla etkileşimini öğrenmek için doktora danışmak gerekir.

4- Aynı Sefa

aynisefa

Tatlandırıcı ve renklendirici olarak pek çok dünya mutfağında kullanılan aynısafa bitkisi, hoş bir kokuya ve hafif bir aromaya sahiptir. Yemeklere safran rengi verir, üstelik çok daha ekonomiktir. 12. yüzyıldan beri sağlık alanında kullanıldığı bilinen bitki; çay, yağ, tentür, merhem, krem olarak hazırlanır. 1 litre kaynar suya, 1 litre kurutulmuş aynısafa bitkisi koyularak hazırlanan çayla, şişlik olan yerlere pansuman yapılarak yararlanılabilir. Aynısefa bitkisinden yapılan krem, Anadolu’da çok eski yıllardan beri ürtiker ve pek çok cilt hastalığında, özellikle kaşıntıyı gidermek için kullanılmaktadır.

5- Pırasa

pırasa

Soğan ve sarımsakla aynı aileden olmasına karşın, onlar gibi alerjen değildir. Bu nedenle, ürtiker geçiren kişiler rahatlıkla tüketebilirler. Omega-3 ve vitaminler bakımından da zengin olduğu için, bağışıklık sistemini destekler.

6- Sirkeli Su

vinagre-maca3-1500-x-1050

Ürtiker, çoğunlukla 2 hafta içinde kendiliğinden geçen bir cilt hastalığıdır. Bu süre içinde döküntüyü ve özellikle de kaşıntıyı ortadan kaldırmaya ya da dayanılır hale getirmeye yönelik tedavi uygulanır. 1 çay bardağı suya 1 yemek kaşığı sirke karıştırılarak hazırlanan solüsyonu, kaşıntı olan bölgelere sürmek hastaları rahatlatır.

6- Süpürge Tohumu

süpürge otu1

Geleneksel olarak, kurdeşen belirtilerini ortadan kaldırmak için yaygın şekilde kullanılan bir tohumdur. Günde üç defa, 1 tatlı kaşığı süpürge tohumu ezilerek, biraz su eşliğinde yutulur. Süpürge tohumunu baharatçılarda kolaylıkla bulabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.